Jak zrobić oświetlenie antresoli – pomysły na lampy

Antresola to niezwykle ciekawe rozwiązanie w pomieszczeniach, w których liczy się walka o każdy metr kwadratowy, a które posiadają wysokie sufity. Idealnie sprawdza się w mieszkaniach loftowych, czyli adaptowanych na pomieszczenia mieszkalne z obiektów przemysłowych lub stylizowanych na nie. Dodatkowo prezentuje się bardzo oryginalnie i z pewnością zaskoczy każdego odwiedzającego. Pewnym problemem jednak jest odpowiednie oświetlenie antresoli.

Antresola musi mieć dostęp do światła dziennego 

Przede wszystkim należy zadbać o dostępność światła dziennego. Antresola powinna być tak zbudowana, by mieć dostęp do promieni słonecznych padających przez okno. Dlatego warto zwrócić uwagę na jej ułożenie oraz to czy balustrada nie przeszkadza światłu dziennemu dotrzeć do wnętrza antresoli. Światło naturalne i promienie są bezcenne dla dobrego samopoczucia i zdrowia człowieka. Dostarczają niezbędnej witaminy D3 oraz pobudzają do aktywności. Nie warto z tego dobrowolnie rezygnować.

Złe pomysły na oświetlenie antresoli

Warto natomiast zrezygnować w kwestii oświetlania antresoli z długich lamp wiszących, choć mogą one wyglądać niezwykle estetycznie i efektownie. Efektowne mogą również być guzy na głowie użytkownika antresoli. Bardzo łatwo je sobie nabić wstając z łóżka czy wykonując codzienne czynności urządzając antresolę oświetleniem wiszącym. Czasem pomieszczenie jest bardzo wysokie, a dorosły człowiek stojący na antresoli nadal nie sięga sufitu. Wtedy można pomyśleć o lampach wiszących. Optycznie jednak zabierają dużo przestrzeni i sprawiają wrażenie ciasnoty.

Niezbyt dobrym pomysłem jest także umieszczanie lamp podłogowych. To znowu kłóci się z ideą posiadania antresoli, czyli ergonomicznemu wykorzystaniu miejsca. Lampa taka zabiera dodatkową przestrzeń (nie tylko optycznie), a jej przewrócenie grozi tym, że wyląduje poniżej antresoli.

Jakie lampy sprawdzają się w antresolach?

W przypadku antresoli idealnie sprawdzają się lampy naścienne. Zamontowanie kilku z nich nad łóżkiem lub biurkiem powinno dać dobre oświetlenie. Przy tym nie grozi nikomu uderzenie w nie jakąkolwiek częścią ciała. To bardzo praktyczne, ale również estetyczne rozwiązanie. Lampy nie stanowią wtedy centrum, lecz subtelnie podkreślają styl. Warto wybrać takie, których oprawy rozpraszają światło, dzięki czemu cała antresola jest oświetlona, mimo tego że lampy nie są umieszczone w centralnym punkcie.

Jeśli na antresoli umieszczony jest stolik lub biurko, warto pokusić się o lampy stojące. Mogą one stanowić dodatkowe źródło światła, które wspomaga przy czytaniu w łóżku lub pracy przy biurku. Najlepiej wybrać lampy stosunkowo niskie, które święcą precyzyjnym światłem. Stanowią one element wspomagający oświetlenie główne.

Warto także pomyśleć o oświetleniu schodów lub drabinki prowadzącej do antresoli. Jest to świetny pomysł dla osób, które po nocnym powrocie do domu nie chcą zapalać wszystkich świateł w pomieszczeniu. Kilka dodatkowy lampek o delikatnym świetle powinno rozwiązać sprawę zachowania możliwości trafienia w kolejny szczebel czy wejścia na stopień.

Powyższe porady to wkład w pomoc w rozwiązaniu problemu oświetlenia antresoli. Należy jednak pamiętać, że warto je adaptować do warunków zastanych w rzeczywistości.

Lampy wiszące na antresolę

Pamiętaj, że możesz wybierać długie i duże lampy wiszące lub zawsze pozostaje Ci powiesić kilka mniejszych modeli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *