Blog Ardant Strona główna
Lampy w stylu japońskim wabi-sabi
9 sierpnia 2019

Lampy w stylu japońskim wabi-sabi

Styl wabi-sabi niewiele ma wspólnego z japońskim chrzanem a, w precyzyjnym tego słowa znaczeniu jest to ,,wabi’’ co oznacza prostotę oraz słowo ,,sabi’’ które z kolei w wolnym tłumaczeniu jest pięknem wynikającym z upływu czasu. Wabi-sabi jest odłamem stylów mających swój początek w Japonii. Pierwszym elementem który da się zauważyć jest bardzo surowy styl. Asymetryczne kształty oraz niedoskonałe wykończenie są cechą charakterystyczną stylu wabi-sabi.

Oświetlenie w stylu wabi-sabi jest niezmiernie ważnym elementem. Ponadczasowe detale, bardzo często celowo postarzane fragmenty wykończenia tym właśnie cechują się lampy w stylu wabi-sabi. Wykańczając mieszkanie oparte na zasadach surowego stylu japońskiego musimy zaopatrzyć się w idealnie pasujące oświetlenie. Drewno, tkaniny, cement czy wiklina to idealne materiały z których możemy stworzyć wnętrzarską oazę spokoju.

Chcąc wybrać oświetlenie w stylu wabi-sabi musimy kierować się prostymi zasadami, tzn. materiały z jakich wykonane są lampy powinny być wysokiej jakości, a przedmioty ręcznie wykonane i celowo postarzane. Lampy muszą być również bardzo funkcjonalne oraz praktyczne.

Kuchnia/Jadalnia

Próbując odnaleźć się w japońskiej sztuce piękna musimy kierować się swoją wyobraźnią. Minimalizm i barwy oderwane prosto z natury idealnie sprawdzą się w kuchennej bądź jadalnej części domu. Surowe materiały i proste kształty charakteryzują lampę Broni 160 – wykonana z cementu z czarnym zawieszeniem idealnie wpasuje się do tego skromnego wnętrza. Dopełnieniem może być tu drewniana lampa sufitowa Bit – posiadająca trzy ciemno brązowe klosze, które idealnie sprawdzą się to powieszenia nad stołem jadalnym. Jeżeli jednak szukamy czegoś prostego ale również mało widocznego naszą uwagę warto skierować na plafon Finter – jego drewniana oprawa i naturalny wygląd idealnie wpasuje się do stylu wabi-sabi.

Salon

W salonie, aby podkreślić prosty styl wabi-sabi możemy zdecydować się na lampy wiszące bądź podłogowe. Surowe ściany z betonu idealnie wkomponują się w dodatki w postaci oświetlenia z metalowym wykończeniem, mowa tutaj, np. o czarnej lampie Marko z trzema ażurowymi kloszami z prętów czy lampie wiszącej Skeleton z czarnym ażurowym kloszem. Surowy styl wabi-sabi sprawdzi się również z drewnianymi lampami w typie ażurowej lampy Ika z wykończeniem, które idealnie wpasują się w skromne japońskie wnętrza.

Czarne lampy druciane drewniana lampa z abażurem

www,ardant.pl/skandynawska-lampa-wiszaca-marko-okragla-3-klosze-z-drutow-czarna/ www.ardant.pl/drewniana-lampa-wiszaca-ika-azurowa-scandi/ www.ardant.pl/druciana-lampa-wiszaca-skeleton-czarny-azurowy-klosz/

Łazienka

W łazience aby utrzymać klimat stylu wabi-sabi również możemy umieścić odpowiednie dla tego stylu oświetlenie. Łazienki które nie wychodzą z mody to takie w których króluje naturalność, w takim wnętrzu z kolei nie ma przeszkód aby umieścić szklane kinkiety Morvan które wykończone są szczotkowaną miedzią bądź metalowy kinkiet Herpe który wykończony jest złotą oprawką. Kinkiety te również idealnie wpasują się do wnętrz w styku industrialnym.

miedziany czarny kinkiet do łazienki

www.ardant.pl/szklany-kinkiet-morvah-brazowy-industrialny-ip44/ www.ardant.pl/metalowy-kinkiet-herpe-czarny-ze-zlota-oprawka/

Styl wabi-sabi bazuje na niedoskonałości dlatego właśnie w niej widzimy całe piękno tych wnętrz. Rzeczy które posiadają historię i duszę, przedmioty nadgryzione zębem czasu czy wykonane własnoręcznie. Styl w którym nie nic wyrzucamy, tylko sami próbujemy naprawić zniszczone przedmioty być może uda się nam uzyskać z nich coś ciekawego do dekoracji naszych czterech kątów.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Najnowsze Artykuły
Popularne Artykuły