newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Jak dobrze doświetlić biblioteczkę?

Bez względu na to ile miejsca przeznaczysz na swoją domową biblioteczkę, najważniejszy jest komfort użytkowania – pojemny regał, wygodny fotel wypoczynkowy oraz odpowiednie lampy i oświetlenie. Warto przy tym pamiętać o tym, że wzrokowi szkodzi nie tylko niedostatek światła, ale również jego nadmiar. Ponadto, aby czas spędzany z książką upływał w miłej atmosferze, najlepiej aby towarzyszyło temu więcej niż jedno źródło oświetlenia – układ idealny to światło rozproszone plus światło punktowe, skupione na czytanej książce. Czy dla oświetlenia sufitowego parą może być stojąca lampa podłogowa? Jak najbardziej, ale pod pewnymi warunkami. Lampę najlepiej ustawić z boku i nieco z tyłu fotela tak, aby nie widzieć żarówki i by nie zasłaniać sobie światła kierowanego na książkę. Zadbaj o to by emitowane przez Twoją lampę w biblioteczce światło miało przyjemny dla Ciebie odcień. Stojąca lampa w domowej biblioteczce zdecydowanie nie powinna być wyposażona w świetlówkę. Zamień ją na żarówkę LED, która nie będzie nieprzyjemnie migotała – nadmiar światła może szkodzić, dlatego jasność żarówki w Twojej bibliotecznej lampie nie może być zbyt duża. Optymalna moc tradycyjnej żarówki do czytania wynosi 40W, a żarówki LED 5W (400-500 lumenów).

Lampa podłogowa pasująca do regału i stylistyki wnętrza

Nowoczesna stojąca lampa w domowej biblioteczce to dodatek nie tylko mody i oryginalny. Odpowiednio dobrana będzie zarówno funkcjonalną częścią wnętrza, jak i efektownym elementem dekoracyjnym. Ponieważ lampy podłogowe, ze względu na swoje gabaryty, przyciągają wzrok, najlepiej wstawić do pomieszczenia taką, która wpasuje się jego stylistykę. Stojące lampy podłogowe to bezpieczne rozwiązanie dla osób ceniących harmonię. Dobrze prezentują się ustawione obok wygodnego fotela, gdy ich klosz skierowany jest na regał z książkami. Może być to lampa osadzona na smukłej postawie, z materiałowym abażurem w stonowanej kolorystyce. W tradycyjnych aranżacjach możesz wykorzystać lampy z elementami z drewna, gipsu lub tworzywa sztucznego, a jeśli wnętrze urządzone jest w jasnej, ale monochromatycznej tonacji, postaw na klosz z tkaniny w kwiatowy print. Lampy podłogowe w stylu skandynawskim to duże abażury osadzone na trójnogach oraz mobilne konstrukcje z wysięgnikiem - te również będą dobre do oświetlenia regału w bibliotece, ale i zarazem strefy do czytania. Taką opcję z podwójnym kloszem posiada znana lampa podłogowa Arigato.

Nie możemy zapominać również o wielbicielach minimalizmu. W ich uporządkowanych domowych biblioteczkach doskonale odnajdą się białe lampy podłogowe z niewielkimi kloszami – praktyczne i skromne, ale niezwykle estetyczne. Proste, minimalistyczne modele coraz częściej wyposażone są w elastyczne głowice, które pozwalają skierować strumień światła w dowolnym kierunku - na książkę lub regał czy szafkę z książkami. Ciekawym rozwiązaniem jest zastąpienie tradycyjnego klosza wąskim reflektorem oświetleniowym przymocowanym do reszty oprawy za pomocą ruchomego przegubu. Białą lampę podłogową z powodzeniem wykorzystasz także w biblioteczce w stylu glamour. Obok regału z lśniącym frontem i miękkiego, pikowanego fotela lub szezlongu ustaw drewniany trójnóg połączony z delikatnym, owalnym abażurem z papieru i białych ptasich piór. Alternatywą dla takiego modelu będzie osadzony na prostej podstawie klosz w kształcie jednej lub kilku kul. Do biblioteczek glamour pasują lampy podłogowe z metalu, lakierowane i w kolorze mosiądzu, lśniące, ze szklanymi abażurami, ozdobione mieniącymi się kryształami.

Lampy jako dodatek nie tylko do domowej biblioteczki

Odpowiednio dobrane oświetlenie potrafi zmienić charakter wnętrza. Pomieszczenie pełne książek już samo w sobie sprawia przyjemne wrażenie. Stojąca lampa w domowej biblioteczce doda temu miejscu przytulności, może luksusu, a na pewno funkcjonalności. Jeśli dysponujesz dużą powierzchnią użytkową, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wstawić do niej dużą, rozłożystą lampę, lub tą z kloszem w kształcie reflektora. W mniejszych wnętrzach dobrze będą się prezentować smukłe, delikatne, nieprzytłaczające modele. Gdy masz wystarczająco dużo miejsca w swojej bibliotece, obok lampy postaw niewielki stolik kawowy lub szafkę z szufladą – przydadzą się do odłożenia aktualnie czytanej lektury oraz przechowywania np. okularów.