
Lampy do pracy przy komputerze – jakie wybrać?
Praca przy komputerze nie wiąże się wyłącznie z wypełnianiem obowiązków zawodowych. Dzisiejszy, skomputeryzowany świat sprawia, że przy laptopie wypełniasz PIT, grasz, oglądasz filmy, uczysz się lub piszesz prace dyplomowe. Najwięcej czasu zajmuje zwykle praca zdalna, ale czynności, do których potrzebny jest komputer na tym się nie kończą. Choć monitor emituje pewną dozę światła, to przy komputerze powinna stać dodatkowa lampa.


Zagrożenia świetlne pracy przy komputerze
Komputery wytwarzają nie tylko widzialne przez oko ludzkie światło, ale także groźniejsze, niewidzialne dla ludzi „niebieskie światło”. Dociera ono do oczu i powoduje, że mózgowi wydaje się, że wciąż jest dzień – niezależnie od rzeczywistej pory dnia lub nocy. Niebieskie światło może obniżać w organizmie poziom hormonu odpowiedzialnego za sen – melatoniny. To dlatego siedząc przed komputerem do późnych godzin nocnych, trudno jest Ci od razu zasnąć. Brak dodatkowej lampy przy komputerze działa negatywnie także na oczy. Urządzenia emitujące duże ilości „niebieskiego światła” powodują „zespół suchego oka”. Zaczynają one piec i robią się czerwone. Oświetlenie, które nie spełnia norm bezpieczeństwa fotobiologicznego może doprowadzić ponadto do choroby oczu zwanej AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej. Do tego dochodzi złe samopoczucie i brak koncentracji.
AMD – zwyrodnienie plamki to najczęstsza przyczyna całkowitej utraty wzroku u pacjentów po 60. roku życia.



Zasady BHP w pracy przy komputerze
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (przepisy w tym zakresie odnoszą się do każdej osoby użytkującej w czasie pracy monitor, co najmniej przez cztery godziny dziennie, połowę dobowego wymiaru czasu pracy). Pracodawcy są zobowiązani do udzielenia pracownikom wykonującym pracę przy komputerze, 5-minutowych przerw po każdej godzinie pracy. Taka przerwa jest wliczana do czasu pracy pracownika i nie wpływa ona na obniżenie wynagrodzenia za pracę. Także w domu czy przy pracy zdalnej warto stosować się do tej zasady. Nie spędzaj jednak przerwy przed monitorem. Wstań, pogimnastykuj się trochę, przejdź się. Daj oczom odpocząć.


Dobór oświetlenia do pracy przy komputerze jest bardzo ważny. Kupując lampę do pracy przy komputerze sprawdź, czy została ona oznaczona skrótem CE. Taki produkt został przebadany laboratoryjnie i spełnia normy bezpieczeństwa fotobiologicznego.



Ile luksów do pracy przy komputerze?
Światło z lampy przy komputerze powinno być jak najbardziej zbliżone do dziennego. Barwa ta jest dla ludzi przyjemna, dobrze oświetla stanowisko i nie jest usypiająca – wręcz przeciwnie, pomaga w aktywności. Natężenie światła powinno wynosić 30 do 500 luksów, z tym że lampy 300 luksów zaleca się używać przy krótkotrwałym używaniu komputera. Strumień światła powinien padać z góry w odległości 30 cm od wzroku użytkownika komputera. Dlatego warto szczególną uwagę zwrócić na mobilność lampy i długość kabla w przypadku lampy biurkowej. Dzięki temu zyskasz więcej możliwości odpowiedniego ustawienia oświetlenia.
Sprawdź również: Jakie jest optymalne natężenie oświetlenia przy pisaniu i czytaniu?
Lampy do pracy przy komputerze w biurze
Teoretycznie w pracy przy komputerze sprawdzi się każda lampa, która spełni powyższe wymogi. Tak naprawdę oświetlenia komputera nie powinno jednak stanowić głównego źródło światła w pomieszczeniu. Lampa przy komputerze powinna je uzupełniać, a nie zastępować. Najlepszym rozwiązaniem są lampy biurkowe, które możesz postawić w odpowiednim miejscu i wyregulować kąt padania światła. Wybierz model z żarówką LED, dzięki czemu lampa nie będzie emitować dużych ilości ciepła. Jeśli nie masz miejsca na biurku na lampę stołową, możesz wykorzystać regulowany kinkiet lub lampę podłogową.



W żadnym wypadku nie należy pracować przy zgaszonym świetle. Nie prowadzi to do niczego dobrego. Dlatego przy wyborze oświetlenia do pracy (rozrywki) przy komputerze warto przemyśleć swój zakup pod kątem rad wymienionych w tym tekście.
