
Jak działa oświetlenie solarne – budowa i charakterystyka
Coraz częściej w ogrodach, przy wejściach do domu czy wjazdach do garażu spotykane są lampy solarne. Ich popularność jest związana nie tylko z ekologicznym sposobem pozyskiwania energii i oszczędnością dla kieszeni. Umiejscowienie lamp solarnych to także doskonały sposób na dodanie niezwykłego uroku otoczeniu wokół domu.
Zalety lamp solarnych
Lampy solarne to urządzenia, które bez wątpienia są niezwykle przydatne i funkcjonalne. Sprawdzą się w każdym ogrodzie, a w szczególności w miejscach, w których nie ma możliwości poprowadzenia przewodów elektrycznych. Choć zwykle świecą słabiej od standardowych, sieciowych lamp, to mają również wiele zalet. Między innymi:
- brak przewodów to brak konieczności przekopywania działki,
- w przypadku braku zasilania, lampy solarne nadal będą świecić;
- możliwość wykorzystania podtrzymania bateryjnego w przypadku pochmurnej lub deszczowej pogody;
- łatwy montaż;
- brak dodatkowych rachunków za prąd;
- lampy solarne lepszej jakości to udoskonalone źródło światła – światła LED zapewniają chłodne białe światło bez migotania i większą jasność;
- bezpieczny obwód, bez ryzyka porażenia prądem,
- estetyczny wygląd.
Szeroki wybór lamp solarnych sprawia, że sprawdzą się one w każdym ogrodzie. Jak jest zbudowana i jak działa lampa solarna?
Budowa lampy solarnej
Lampa solarna składa się z kilku elementów, w zależności od modelu. Przykładowo, w solarnym słupku ogrodowym na samym dole znajduje się trzonek. Wyżej umiejscowione jest klosz. W środku obudowy znajduje się źródło światła – najczęściej są to diody lub żarówki LED. Zużywają niewiele prądu, a w zamian za to dają silne światło. Na samej górze umiejscowiona jest bateria słoneczna pokryta ogniwem fotowoltaicznym. Przy tym należy zwrócić uwagę czy ogniwo pokrywa całą powierzchnię. Niektórzy producenci umieszczają na szkiełku pojedyncze paski, które nie pokrywają całej powierzchni baterii, co sprawia, że baterie ładują się wolniej, a lampa działa krócej. Najczęściej pod elementem świecącym – żarówką bądź diodami, zamontowany jest akumulator połączony z układem elektrycznym. Na pokrywie lampy powinien zaś znajdować się fotorezystor, który uruchamia lampę solarną w nocy.

Jak działa lampa solarna?
W ciągu dnia na baterię słoneczną padają promienie słoneczne. Dostarczone przez nie światło gromadzone jest przez ogniwo fotowoltaiczne. Dlatego tak ważne jest, by pokrywało ono całą górną powierzchnię szkiełka. Energia zbierana przez ogniwo fotowoltaiczne przekazywana jest do akumulatora, który magazynuje energię. Fotorezystor wykrywa zapadnięcie zmroku i przekazuje tę informację do płyty kontrolera. Zgromadzona w akumulatorze energia wyzwala światło za pomocą diody lub żarówki LED. Trzonek służy do solidnego umocowania lampy w gruncie. Pozostaje jednak jedno pytanie: jak to się dzieje, że lampa solarna świeci wyłącznie gdy jest ciemno? Układ elektryczny, o którym była mowa wcześniej, odpowiada za to, by włączyć światło, gdy do baterii słonecznej dociera niewiele światła. Wówczas sterownik automatycznie włącza halogen solarny, najczęściej w nocy i późnym wieczorem. By się o tym przekonać, można wykonać mały eksperyment. Wystarczy zasłonić dłonią ogniwo fotowoltaiczne lampy solarnej, a układ elektryczny rozpozna mniejszy poziom światła i automatycznie włączy urządzenie.
Czy można naładować lampę solarną bez słońca?
Z założenia lampy solarne ładowane są przez słońce. Nie oznacza to jednak, że w pochmurny czy zimowy dzień naładowanie nie jest możliwe. Jak naładować lampy solarne bez słońca lub w pochmurny dzień? Postępuj zgodnie z następującymi wskazówkami:
- Delikatnie wyczyść lampę solarną za pomocą wody i szmatki. Postaraj się o usunięcie całej warstwy zabrudzeń. Nie bój się, że woda czy szmatka uszkodzi baterię, jest ona bowiem chroniona przez szkiełko ochronne. Nie używaj jednak zbyt dużej ilości siły.
- Na dzień przenieś lampę w niezacienione miejsce. O ile w bardzo słoneczny letni dzień delikatny cień nie przeszkadza w naładowaniu lampy, o tyle już w pochmurny dzień i zimą lampa powinna zostać wystawiona w miejsce, o najintensywniejszym naświetleniu.
- Jeśli nie masz możliwości przeniesienia lampy solarnej w inne miejsce, użyj luster, które przekierują promienie słoneczne na ogniwo fotowoltaiczne. Lustro powinno być co najmniej dwa razy większe niż powierzchnia baterii słonecznej.
- Możesz także naładować lampę, kierując na nią bezpośrednio światło z lampy lub latarki LED. Ustaw lampkę pod źródłem światła na 10-12 godzin. Im dalej lampa solarna będzie znajdować się od źródła światła, tym dłużej będzie się ładować.
Jak długo świeci lampa solarna?
Nowe, w pełni naładowane lampy solarne powinny utrzymać światło około 8 godzin bez przerwy. Wszystko zależy oczywiście od pojemności akumulatora i intensywności słońca w ciągu dnia. Pamiętaj także, że lampy słoneczne zużywają się z czasem. Niekiedy wystarczy wymiana akumulatora, by na nowo cieszyć się długo świecącą lampą. Pamiętaj o regularnym przecieraniu lampy z kurzu i pyłu, co umożliwi skuteczne naładowanie. Ponadto zwróć uwagę, by lampa posiadała odpowiednią klasę szczelności. Jeśli IP lampy jest niższe niż 44, możesz używać jej na zadaszonym tarasie, balkonie lub w domu.
Dlaczego lampa solarna nie świeci?
Zdarza się, że lampa solarna przestaje świecić, lub tuż po jej zainstalowaniu zauważysz, że nie zapaliła się po zmroku. Dlatego tak się dzieje? Przyczyn może być kilka.
- Jeśli lampa jest nowa, sprawdź czy włączyłeś niezbędne przyciski i usunąłeś folie zabezpieczające. Bez tego lampa nie będzie mogła się naładować.
- Bateria nie zdążyła się naładować. Jeśli umieściłeś swoją lampę na zewnątrz dopiero wieczorem lub popołudniem, mogło zdarzyć się tak, że urządzenie nie zdążyło się jeszcze naładować. Standardowe lampy solarne potrzebują około 6 godzin bezpośredniego naświetlania światłem słonecznym do pełnego naładowania.
- Za mało słońca – jeśli umieściłeś lampę w dużym cieniu, lub miejscu, gdzie nie docierają promienie słoneczne i światło nie spodziewaj się, że lampa zaświeci.
- Zanieczyszczenie – sprawdź czy lampy nie pokrywa warstwa kurzu, błota lub pyłu. Zabrudzona lampa nie naładuje się w dostatecznym stopniu i nie będzie świecić. Duże zanieczyszczenie może dostać się także do wnętrza lampy – szczególnie w przypadku najtańszych modeli – i uszkodzić kontroler.
- Jeśli mimo poprawnego zainstalowania lampy i odpowiednim umiejscowieniu jej w ogrodzie, urządzenie dalej nie działa, sprawdź czujnik. Naładuj lampę, wystawiając ją na bezpośrednie światło, a następnie zakryj baterię słoneczną i ukryty pod nią fotorezystor. Jeśli lampa nie zapali się, winny jest zapewne czujnik światła.
- Uszkodzony przewód – czasem bateria słoneczna nie jest zamontowana w lampie, tylko połączona z nią przewodem. Sprawdź, czy nie został on uszkodzony.
- Niepoprawne użytkowanie – jeśli użyłeś na zewnątrz lampę solarną bez odpowiedniej klasy szczelności, mogło dojść do jej zalania.
Jeśli chcesz, by Twoja lampa solarna była trwała i długo świeciła, wybierz sprawdzonych producentów, gwarantujących jakość urządzenia.
Dlaczego lampa solarna świeci w dzień?
Lampa solarna powinna uruchamiać się dopiero po zmroku. Mimo trwającego dnia widzisz jednak, że Twoje urządzenie świeci? Może okazać się, że lampa jest uszkodzona. Zanim jednak popędzisz z reklamacją sprawdź, czy czujnik światła nie jest zakryty, np. przez liść czy motyla, który odpoczywa akurat na fotorezystorze. Jeśli wszystko jest tak, jak powinno, zerknij do instrukcji obsługi, gdzie zwykle znajdują się podpowiedzi, jak postępować gdy lampa solarna świeci w dzień. Dopiero po wyczerpaniu tych metod możesz zacząć podejrzewać wadę fabryczną lub uszkodzenie fotorezystora – zareklamuj produkt.
Dlaczego lampa solarna mruga?
Mrugająca lampa solarna, może świadczyć o uszkodzeniu elektroniki bądź wadzie fabrycznej. By sprawdzić, w czym leży problem, najlepiej zwrócić się do autoryzowanego serwisu bądź zareklamować lampę.
Czy lampy solarnej można używać w domu?
Lampy solarne najczęściej wykorzystuje się w ogrodzie lub na elewacji domu. Nie oznacza to jednak, że nie można ich używać także wewnątrz domu. Użytkowanie tego typu produktów w domu mija się jednak z celem. Po pierwsze do mieszkania nie dociera bezpośrednie promieniowanie słoneczne, dlatego do naładowania lampy i tak będziesz potrzebować źródła światła zasilanego sieciowo. Po drugie, wybór lamp do domu jest tak duży i ciekawy, że nie warto zastępować go słabszym i mniej wydajnym światłem z lampy solarnej.