newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Światło padające do góry i w dół jako ozdoba

Najczęściej w lampach wykorzystuje się klosze, które skupiają światło ku dołowi lub rozpraszają je na wszystkie strony. Mówimy wówczas o oświetleniu funkcjonalnym, tudzież zadaniowym. Jednak wśród całego asortymentu lamp uwagę skupiają niesamowite kinkiety góra-dół, które – jak nazwa wskazuje – rozprowadzają strumień świetlny nie tylko na dół, ale i ku górze. Dzięki takiemu zabiegowi oprawa tworzy piękny efekt świetlny na ścianie. Centrum tego efektu stanowi lampa. Dopasowując ją do aranżacji wnętrza możesz sprawić, że całość tworzyć będzie piękną i efektowną ozdobę. Jeśli chcesz wykorzystać światło padające do góry i w dół jako dekorację, umieść ją na ścianie o nietypowej fakturze lub z pięknymi zdobieniami. Wówczas do kompletu wystarczy wybrać prostą, nowoczesną lampę, która sprawi, że cały zachwyt spadnie na grę światła. Jeśli jednak wolisz zawiesić kinkiet na jednolitej ścianie, możesz pozwolić sobie na nieco bardziej zdobione egzemplarze lub kinkiety o nietypowych kształtach, które dopełnią dekoracyjnego efektu oświetleniowego.

Kinkiet góra dół z jedną czy dwoma żarówkami?

Istnieją dwa rodzaje kinkietów góra-dół. W niektórych z nich znajdziesz jedną żarówkę (lub panel LED), która samodzielnie rozprowadza światło w dwóch kierunkach, w innych za efekt świetlny odpowiadają dwa źródła światła. To, której lampy użyjesz powinno – choć nie musi – zależeć od funkcji kinkietu.

Jeśli zależy Ci na tym, by światło padające z kinkiety stanowiło ozdobę samą w sobie, warto wybrać lampę z jednym źródłem światła. Sprawi to, że strumień świetlny padający z dwóch stron będzie nieco delikatniejszy, miękki i dekoracyjny. Zastosowanie dwóch żarówek sprawia natomiast, że kinkiet może pełnić także rolę światła zadaniowego. Wówczas sprawdzi się na przykład jako oświetlenie do obrazu. Jako wyjątek wskazać można w tym miejscu długie, nowoczesne kinkiety góra-dół, które po prostu lepiej prezentują się, gdy mają dwa osobne źródła światła, na których opiera się cały efekt świetlny.

Gdzie warto zamontować lampę góra - dół?

Kinkiety góra dół to urządzenia wielozadaniowe. Jako ozdoba mogą sprawdzić się w zasadzie w każdym pomieszczeniu, którego piękno chcesz wydobyć. Niekiedy służą do przełamania ciemnych barw w pomieszczeniu, innym razem jako element dekoracyjny. Jeśli natomiast chciałbyś, by poza funkcją dekoracyjną, kinkiet był także funkcjonalny, możesz wykorzystać go w kilku strategicznych miejscach.

Po pierwsze na klatce schodowej. Kinkiety świecące góra-dół oświetlą doskonale nie tylko całe pomieszczenie, ale dodatkowo podkreślą zarys schodów, dzięki czemu będzie po prostu bezpieczniej. Możesz także nad kinkietem na klatce schodowej umieścić zdjęcia czy inne ozdoby, dzięki czemu lampa będzie miała funkcję dekoracyjną i zadaniową, a dodatkowo będzie stanowiła główne źródło światła. Pamiętaj jednak by nie tworzyć cieni, które mogą pojawić się, jeśli światło od dołu będzie padało na zbyt dużą dekorację. W podobny sposób kinkiety góra dół można wykorzystać np. na korytarzu. Innym sposobem na wykorzystanie lampy góra-dół jest salon i oświetlenie stolika lub szafki. Kinkiet umieszczony nad nimi delikatnie oświetli blat, a górne oświetlenie będzie stanowiło delikatny akcent ozdobny lub podkreśli fakturę ścian.

Kinkiety góra- dół często wykorzystywane są w łazienkach, szczególnie nad lustrem. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się nie tylko jaśniejsze, ale także bardziej sterylne, czyste. Jeśli natomiast umieścić zewnętrzny kinkiet góra-dół przy drzwiach wejściowych możesz oświetlić zarówno zamek w drzwiach jak i numer domu lub dzwonek do drzwi. Lampa świecąca w górę i dół na elewacji stanowi zresztą zawsze piękny element ozdobny, nawet bez dodawania przedmiotów, które trzeba oświetlić.