newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Niezawodny kinkiet na elewację - oświetlenie ściany domu

Bez względu na to, czy masz duży dom, czy też mały letni domek lub niewielką altanę, zawsze przyda Ci się kinkiet elewacyjny. Te lampy doskonale podkreślają elementy architektury, jednocześnie doświetlają ścieżki i podnoszą w ten sposób bezpieczeństwo ich użytkowników. Pamiętać trzeba, że zmienna pogoda to duże wyzwanie dla oświetlenia zewnętrznego. Musi być odpowiednio dobrane by było niezawodne przez wiele lat.

Idealne kinkiety to takie, które wykonane są z wytrzymałych materiałów, ich budowa jest szczelna i zabezpiecza układ elektryczny przed możliwymi uszkodzeniami. Weź pod uwagę również promieniowanie słoneczne UV, które może sprawiać, że lampa szybciej się zestarzeje.

Kinkiety elewacyjne z ochroną IP

Kluczową sprawą dla lamp zewnętrznych jest klasa szczelności, czyli stopień IP (Index of Protection). Oświetlenie zewnętrzne nie może mieć oznaczenia mniejszego niż IP44. W innym wypadku nie byłoby odpowiednio wytrzymałe na kontakt z wodą i drobnymi elementami stałymi - kurz i pył. Z IP ściśle wiąże się materiał, z którego wykonane zostały oprawy. Największą trwałością cechują się kinkiety ze stali nierdzewnej, aluminium i wysokiej klasy tworzyw jak poliwęglan. Zwróć uwagę na przewody zasilające – muszą mieć mocną, podwójną izolację, która będzie je chronić przed wilgocią i mechanicznymi uszkodzeniami.

Kinkiet elewacyjny - moc i funkcje

Jeśli chcesz dobrze oświetlić sporą przestrzeń, wybierz lampę o mocy nieco większej, niż stosuje się w oświetleniu wewnętrznym. Może wydawać się, że spowoduje to większe zużycie energii elektrycznej, ale by je zminimalizować, zainwestuj w ledowe źródła światła. Mogą być zintegrowane w formie kinkietów z panelami LED lub te z miejscem na żarówki LED o różnej mocy.

Jeśli lampa ma być funkcjonalna, postaw na czujniki ruchu i zmierzchu. Lampy te włączają się dokładnie wtedy, gdy wyczują aktywność człowieka i wyłączają się krótko po jego przejściu. Jest to nie tylko ekonomiczne, ale dodatkowo bardzo efektywne. Z kolei lampy z czujnikiem zmierzchu automatycznie zapalą się wtedy, gdy zacznie się ściemniać i wyłączą się, gdy nadejdzie poranek.

Kinkiety na elewacji mogą być również wyposażone w panele solarne. To znacznie ułatwia montaż na elewacji - lampa nie musi być podłączona do zasilania sieciowego. Kolejna zaleta to dodatkowa oszczędność prądu i świecenie przez wiele godzin po jednym naładowaniu w dniu słonecznym. Ich baterie są bardzo mocne i posiadają długą żywotność.