newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Oświetlenie półek i regałów

Oświetlenie półek pełni piękną funkcję dekoracyjną. Doskonale podkreśla też piękno przedmiotów i wskazuje na istotę oraz ich duże znaczenie np. książek czy zdjęć. Bardzo ważne jest jednak, aby odpowiednio dopasować oświetlenie do rodzaju ozdób, tworzywa, z jakiego wykonane zostały meble oraz stylizacji wnętrza. Coraz częściej odchodzi się od wymyślnych i zbędnych dekoracji, stosuje się raczej umiar i prostotę w aranżacji, dlatego niezwykle istotne jest prawidłowe oświetlenie danych przedmiotów.

Instalując oświetlenie półki spraw, by oprawy wtapiały się otoczenie, niż z nim kontrastowały. Już samo światło rzucane przez żarówki będzie doskonałą dekoracją, nie ma sensu wprowadzać chaosu bogato zdobioną lampą. Możesz wykorzystać lampy punktowe, które oświetlą półkę w wybranym miejscu – to rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku małych, kwadratowych regałów. Jeśli półka jest większa i stoi na niej więcej niż jedna dekoracja, możesz wykorzystać większą ilość lampek. Drugą opcją jest oświetlenie półki na całej jej długości – na przykład za pomocą taśmy lub panelu LED. Dzięki temu światło będzie nieco bardziej rozproszone i równomiernie doświetli każdy zakątek.

Półkę oświetlić możesz na różne sposoby. Od góry – skupiając całą uwagę na stojącej ozdobie; od dołu – optycznie powiększając wysokość półki i samej dekoracji lub z boku. Boczne światło do oświetlenia ma największy sens wówczas, gdy umieścisz co najmniej dwie lampki po obu stronach ozdoby. Jeśli decydujesz się na oświetlenie górne, w zasadzie nie ma znaczenia, gdzie umiejscowisz lampkę. Jeśli będzie znajdowała się z tyłu, stworzy efekt głębi. Umieszczona pośrodku podkreśli zarówno ozdobę jak i pozostałą część półki. Jeśli zaś lampa zostanie umieszczona z przodu, odetnie nieco mebel od reszty pomieszczenia i podkreśli charakter dekoracji. W przypadku oświetlenia dolnego, lepiej nie umieszczać lampy z tyłu lub bezpośrednio pod przedmiotem – powstanie powiem cień, który nie tylko odejmie uroku samej ozdobie, ale też wprowadzi nieco posępny klimat.

Jaką lampę do półki wybrać?

Chcąc oświetlić półki, warto zainwestować w oświetlenie punktowe, LED lub halogeny. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie kwadratowego oczka wpuszczanego, które można zamontować na ścianie, w suficie lub w meblu. Dzięki temu światło jest delikatne, nie odcina się od wnętrza, a uzupełnia je. Ważne też by nie raziło w oczy. Takie oczko wywołuje znakomity i niepowtarzalny efekt wizualny, bowiem stanowi dodatkowe oświetlenie, zatem pięknie i niebanalnie wyeksponuje wnętrze. Taka forma lampy jest fenomenalną dekoracją, nie rzuca się w oczy, a jednocześnie bezkonkurencyjnie podkreśla piękno i wyjątkowość oświetlanych przedmiotów. Oświetlenie punktowe danych przedmiotów np. książek sprawia, że aranżację wypełnia tajemniczy, nieco magiczny klimat, a oświetlane elementy są ciekawie i intrygująco uwidocznione.

Ledy do półek i szafek

Do wyeksponowania konkretnych elementów oraz zaakcentowania ich istoty użyteczne będzie zastosowanie wpuszczanych lamp o wąskim zakresie światła typu LED. Dzięki nim z łatwością można oświetlić dany przedmiot. Wybierając dany model, warto zainwestować w żarówkę emitującą jasne, ciepłe światło. Ważne jest także, aby oświetlenie dodatkowe nie stało się głównym źródłem światła w pomieszczeniu, ponieważ w takiej sytuacji nie wystąpi pożądany efekt.

Coraz częściej używa się niezwykle popularnych taśm LED, które są bardzo elastyczne, energooszczędne i wytrzymałe. Główną zaletą diod LED jest możliwość wyboru długości taśmy i zagęszczenia diod w zależności od wielkości mebla.

Lampy stołowe do szafki

Bardzo prostym sposobem na oświetlenie półek z wartościowymi przedmiotami, jest zastosowanie lamp stołowych. Ta forma oświetlenia nie wywołuje takiego efektu jak oświetlenie punktowe, ponieważ nie ma możliwości nakierowania źródła światła w konkretnym kierunku. Dostępnych jest wiele pięknych i unikatowych modeli, które można umieścić na półce. Taka forma tworzy intrygujący nastrój oraz bez wątpienia zwraca uwagę każdego.

Kinkiety do oświetlenia półki

Możesz zdecydować się na kinkiet do oświetlania obrazów, który nie tylko podkreśli ozdoby, ale będzie pięknie prezentował się we wnętrzu. Możesz przebierać w designie – od minimalistycznych, nowoczesnych form, po zdobione, eleganckie kinkiety. Innym rozwiązaniem na oświetlenie są reflektorki, które można zamontować na suficie, kierując światło na półkę, lub jako kinkiet nad ozdobami.