Blog Ardant Strona główna
Lampy w stylu prowansalskim
23 listopada 2016

Lampy w stylu prowansalskim

Słońce i duża ilość światła. Naturalność, łagodność, harmonia. Biel i szarość z żółtymi i błękitno – fioletowymi akcentami. Jak dobrać lampę do wnętrza w stylu prowansalskim?

Żyrandol ROSSANA

Żyrandol Rossana

Lampy we wnętrzu prowansalskim odgrywają ważną rolę zarówno wieczorem i nocą, kiedy rozświetlają przestrzeń jak i w dzień, kiedy ich zadaniem jest podkreślenie naturalności, sielskości i kojącego wpływu Prowansji. O ile ornamentyka stylu prowansalskiego nie jest nadmiernie bogata, o tyle wszelkie dodatki – których jest dość dużo – mają ogromne znaczenie i muszą doskonale współgrać z resztą wystroju. Przyjrzyjmy się zatem możliwościom.

Lampa wisząca DUB Dreizehngrad

Lampa wisząca DUB Dreizehngrad

Lampy kuchenne do kuchni prowansalskiej
Lampa w kuchni musi zarówno doświetlać przestrzeń umożliwiając codzienne prace jak i współgrać z wystrojem całości. Przy kuchni prowansalskiej można za pomocą lampy albo złagodzić nieco zbyt rustykalny wygląd drewnianych mebli (idealna jest do tego lampa Cool 3L której kształt nawiązuje do kielicha kwiatu a jednocześnie jest bardzo nowoczesny) albo podkreślić jej bardzo bliski naturze charakter (wykańczana drewnem lampa DUB Dreizehngrad). Można również pójść w stronę nieco bardziej awangardową – okrągła lampa marki Gie El Home pasuje nie tylko do kolonialnego wnętrza, ale również świetnie zagra w rustykalnej przestrzeni.

Lampa stołowa szklana podłużna- Gie El Home

Lampa Gie El Home

Lampy do salonu w stylu prowansalskim

Prowansja to naturalny kamień, którym wykończyć można np. cokół kominka, to drewniane i zdobione metalem ale jednocześnie wygodne i miękkie meble, to tkaniny w jasnych barwach, duże, odbijające światło lustra. W salonie prowansalskim świetnie odnajdzie się drewniany sekretarzyk (i to niekoniecznie malowany na biało) oraz ręcznie robiona ceramika.
W takim wnętrzu światło jest niezwykle ważne. Powinno budować nastrój, podkreślać określone detale i miękko dopełniać całość. Nie może być ostre ani przytłaczające. Powinno tworzyć strefy – relaksu, domowego ogniska, zabawy.

Lampa wisząca Kingston

Lampa wisząca Kingston

Na sekretarzyku znajdzie się miejsce dla lampy Andorra bądź Brno marki 4Concept – koniecznie w bieli. Idealne, jeśli meble wypoczynkowe będą niskie i rozłożyste. Jeśli wolimy lampą podkreślić romantyczny charakter Prowansji to idealnie wprost wpasuje się nam w taki salon czy sypialnię Kolarz Giardino Panse zdobiony ręcznie malowanymi makami. Przy nieco bardziej filigranowych meblach i dużej ilości bibelotów z wikliny, ceramiki i szkła, polecamy lampę stołową Louvre.

ceramiczna lampa stołowa w kolorze szarym

lampa stołowa Ryhall

Prowansalska sypialnia – lampy
Sypialnia w takim stylu to rzadkość. O ile cenimy biele i szarości z odrobiną fioletu w kuchni czy otwartym nań salonie, o tyle w sypialni preferujemy ciemniejsze kolory. A warto rozważyć inspirację tym stylem dlatego, że niesie ze sobą ciepłe i romantyczne refleksy i spokój, którego tak nam obecnie brakuje. Poza tym, styl prowansalski wcale nie oznacza dominacji bieli. Równie ciekawie i stylowo będzie wyglądać nieco ciemniejsza kolorystyka – również w szarościach czy fioletach, którą złamiemy białymi dodatkami. Np. harmonijnym i eleganckim kinkietem Carat marki Kolarz.

Klasyczny żyrandol Rustic

Klasyczny żyrandol Rustic

W sypialni w stylu prowansalskim nie może zabraknąć wiklinowych koszyczków i puzderek, w których będziemy przechowywać nasze bibeloty, ażurowych świeczników, miękkich poduch. W takim miejscu koniecznie trzeba przewidzieć miejsce dla lampy stołowej i kinkietu nad łóżkiem. Im więcej źródeł światła, tym lepiej.

Pamiętajmy, że prowansalski styl to przede wszystkim dodatki, między którymi musi panować harmonia i umiar, przy jednoczesnym zadbaniu o to, by każdy miał swoje miejsce. Inaczej, do naszego wnętrza wkradnie się organizacyjny chaos, który ze spokojem Prowansji nie ma nic wspólnego.

Nowoczesny żyrandol na 8 żarówek - Essen

Żyrandol Essen

Najnowsze Artykuły
Popularne Artykuły