Blog Ardant Strona główna
Lampy do nauki i zabawy – jak dobrać oświetlenie?
19 lutego 2019

Lampy do nauki i zabawy – jak dobrać oświetlenie?

W zasadzie, urządzenie takiego wnętrza należy przemyśleć pod kątem higieny zabawy i nauki, psychologii oraz kwestii bezpieczeństwa w pokoju.

Zaczynając od wprowadzenia zmian w mieszkaniu, musimy przemyśleć kwestię zaprojektowania oświetlenia. Dużo wygodniej będzie przeciągnąć kabel na sufit przed malowaniem, a zamontowanie gniazdka w pobliżu przyszłej lampy podłogowej/stołowej sprawi, że nie będziemy musieli ciągać sznur elektryczny z jednego końca pokoju do drugiego. Inwestowanie w przedłużać również nie opłaca się z prostego powodu – ktoś może się potknąć i wyrządzić sobie krzywdę, a kable nie będą się wpisywać w wymarzoną aranżację.

Zamontowanie pojedynczej lampy nie wchodzi w grę

lampa w pokoju dziecięcym

https://goo.gl/pd96Xt

Niektórzy rodzice przy wyborze oświetlenia kierując się tym, jakie oświetlenie mają w pozostałych, już urządzonych pokojach. Jeżeli w salonie wisi piękny żyrandol, dający dużo światła, to znaczy, że do pokoju syna/córki wystarczy jedna, masywna lampa, która ich zdaniem na pewno wystarczająco oświetli pokój. A po kilku latach trzeba będzie zapisywać dziecko na wizytę do okulisty, bo odrabianie lekcji w ciemnym kącie będzie miało dość negatywny wpływ na wzrok, do tego może też dojść czytanie książek bez porządnego oświetlenia i zabawy w półmroku.

Żeby nas nie spotkał taki los, musimy podejść do urządzania wnętrza bardziej odpowiedzialnie. Pokój należy podzielić na co najmniej trzy strefy. Pierwsza strefa musi służyć do odpoczynku, druga – do zabawy, trzecia – do nauki. Do tego musimy uwzględnić zamontowanie ogólnego światła sufitowego.

Czemu ma służyć oświetlenie ogólne

lampa wisząca dziecięca

https://goo.gl/LLa7kw

Przede wszystkim w wyborze lampy sufitowej musimy wziąć pod uwagę jedną ważna rzecz – należy postawić na funkcjonalność, a nie design naszego oświetlenia. Wśród licznych kształtów (samochody, gwiazdy, kwiatki, zwierzęta) i dziwacznych form lepiej wybrać prostą, ale dającą dużo światła lampę. Lampa Samochód bez wątpienia idealnie wpisze się do wymarzonej aranżacji pokoju chłopięcego, ale czy tak naprawdę będzie nam służyła nie tylko jako ładna dekoracja?

Zawsze możemy postawić na funkcjonalność i zamontować jasny minimalistyczny plafon Sole o oryginalnej formie (zaprojektowany w Zuma Line) albo dwa-trzy (w zależności od wielkości pokoju) białe bliźniacze reflektory sufitowe Ascoli,  które będą dawać skupione punktowe światło. Takie reflektory idealnie sprawdzą się w podłużnych albo niestandardowych pokojach, na przykład w kształcie litery L.

Doświetlamy miejsce nauki

lampa dziecięca do biurka

https://goo.gl/86NUKo

Sumiennie odrabianie lekcji wpływa na dobre stopni i pozytywną samoocenę naszego malucha. Mając w domu sześciolatka, niedługo idącego do szkoły, musimy zadbać o miejsce do nauki. Nie oszukujmy się, zadanie domowe nie raz będzie odrabiane w kuchni czy jadalni, mimo to każdy musi mieć swój kąt do nauki. Do uczenia się, równie dobrze jak do biura rodzica, sprawdzi się funkcjonalna lampka biurowa. Jej atutem będzie opcja regulowania kąta światła oraz ruchome ramię.

Stawiając na akcent, dla dziewczynki możemy wybrać błyszczącą różową lampę Ball, a dla chłopaka będzie pasować czarna funkcjonalna lampa Joel. Wiadomo, że lekcję najlepiej odrabiać przy świetle dziennym, gdy w zimie taka opcja odpada, a biurko stoi po drugiej stronie od okna, na pomoc przyjdą żarówki o barwie naturalnej lub zimnej.

Jak oświetlić strefę wypoczynkową?

oświetlenie nad łóżkiem dziecięcym

https://goo.gl/rW3Wih

Przy łóżku sprawdzi się zamontowanie lampy do odpoczynku przed snem. Może być to lampa ścienna do czytania, a zamontowany przy niej wyłącznik sprawdzi, że dziecko nie będzie się bało przemierzać przez cały pokój po zgaszeniu świateł.

Nowoczesny i mały kinkiet Astro nie zajmuje dużo miejsca, do tego idealnie zgra się z reflektorami Ascoli na suficie. Światło przy łóżku musi być łagodne, przyjemne do oka, przy nim przeczytamy z naszą pociechą nie jedną książkę. A gdy  będzie bało się ciemności, możemy pomyśleć o lampce, która ma w sobie czytnik ruchu i zapala się, kiedy ktoś porusza się po pokoju.

Do czytania idealną lampą będzie nowoczesny, montowany na ścianie Job. Taką lampę możemy ustawić pod wygodnym kątem, regulować wysokość i promień światła.

Czy musimy dostosować lampy do wieku?

jak prawidłowo oświetlić pokój dziecięcy?

https://goo.gl/uYHJF6

Oświetlenie musimy dostosować nie tylko do wieku, ale i potrzeb. Oto kilka zasad:

– Należy wyeliminować rażące źródło światła dla niemowlaka. Nie korzystamy z lampy sufitowej albo zmniejszamy intensywność świateł (funkcja ściemnienia).

  • Musimy zadbać o oświetlenie, reagujące na ruch, gdy już zacznie samo chodzić. Będzie to pomocne w wędrówce do pokoju rodziców albo łazienki.

– Kiedy syn/córka pójdzie do szkoły, musimy zainwestować w dobrą lampę do nauki z ciepłą barwą światła.

– Musimy unowocześnić lampy naszego i schować wszystkie zabawki na strych, kiedy on wyrośnie na nastolatka.

I, co najważniejsze, wszystkie lampy muszą być bezpieczne, zrobione z wysokiej jakości materiałów. Młodzieńcy nie mogą mieć dostępu do nagrzewających się części, nie może się skaleczyć o lampę lub ją potłuc. Dodatkowa inwestycja w bezpieczne żarówki (typu LED) będzie sprzyjać mniejszemu nagrzewaniu się oprawy oświetleniowej.

 


 

Najnowsze Artykuły
Popularne Artykuły
Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera