Jak zrobić oświetlenie na działce bez dostępu do prądu? | ardant.pl
09.09.2021

Jak zrobić oświetlenie na działce bez dostępu do prądu?

Oświetlenie to ważny element aranżacji nie tylko domu, ale także ogrodu. O ile współczesne domy zawsze mają dostęp do elektryczności, o tyle czasem zmuszeni jesteśmy wymyślić oświetlenie na działce bez prądu. Na szczęście brak zasilania w ogrodzie nie wyklucza funkcjonalności lamp czy możliwości uzyskania pięknych efektów świetlnych.

Oświetlenie na działce bez prądu – zalety lamp bezprzewodowych

Lampy do ogrodu bez prądu
@hometransformationwithclare, Instagram

Choć wizja działki bez dostępu do prądu wydaje się problematyczna, nie musi tak być. Na przykład ogródki działkowe przy miastach często nie mają możliwości doprowadzenia zasilania. Wiąże się to bowiem z koniecznością uzyskania pozwoleń, formalnościami i rozkopywaniem ziemi w celu poprowadzenia okablowania. Podobnie, nie wszyscy właściciele domów z działką chcą rozkopywać ogród tylko po to, by poprowadzić przewód zasilający, jest to bowiem nie tylko pracochłonne, ale często również kosztowne. Obecnie istnieje wiele energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań, które pomagają oświetlić działkę bez prądu. Jeśli jesteś na etapie projektowania oświetlenia działki, sprawdź naszą ofertę na lampy zewnętrzne oraz ich zalety:

 • brak konieczności przekopywania działki/ogrodu,
 • nie potrzebujesz pozwoleń na poprowadzenie instalacji,
 • możliwość samodzielnego montażu oświetlenia,
 • niższe koszty aranżacji,
 • oszczędność energii elektrycznej,
 • lampy bezprzewodowe, szczególnie solarne, są ekologiczne,
 • w przypadku lamp bezprzewodowych dobrej jakości można uzyskać podobny efekt świetlny jak przy zasilaniu elektrycznym,
 • łatwiej jest zmienić aranżację oświetlenia działki bez prądu niż podpiętej do zasilania.

Jakie miejsca warto oświetlić na działce?

Aranżacja oświetlenia na działce bez prądu daje niezwykłe pole do popisu. Lampy bezprzewodowe można bowiem umieścić w zasadzie niemal wszędzie. Istnieje jednak kilka punktów, których nie powinno się pomijać wybierając lampy do ogrodu. Po pierwsze warto pomyśleć o dobrym oświetleniu schodów i wejścia do domu. Odpowiedni dobór lampy nad schody wejściowe do domu może zwiększyć bezpieczeństwo domowników. W tej części działki warto wybrać oprawy, które delikatnie rozproszą światło w taki sposób, by objęło ono nie tylko drzwi, ale także część dookoła nich.

jak oświetlić drzwi wejściowe

Innym ważnym punktem do oświetlenia na działce jest garaż. W tym wypadku można wykorzystać pomysły oświetlenie wjazdu w kostce brukowej jak i lampę nad bramą garażową. Ważne, by światło umożliwiało bezkolizyjny przejazd samochodu od bramy w ogrodzeniu do garażu. Warto zdecydować się na lampy z czujnikiem ruchu i zmierzchu, które zapalą się i zgaszą automatycznie, bez konieczności wysiadania z samochodu. Na rynku dostępnych jest sporo ciekawych modeli naświetlaczy z zasilaniem solarnym. Warto zwrócić na nie uwagę.

Oświetlenie ogrodzenia na słupkach to opcja, która jest wybierana dość rzadko, a szkoda. Największym atutem lamp na ogrodzenie jest zapewnienie bezpieczeństwa. Potencjalni włamywacze raczej nie wybierają dobrze oświetlonych posesji jako cel grabieży. Dodatkowo światło otaczające działkę sprawi, że będzie wyglądała ona niezwykle czarująco i klimatycznie.

Ogród i taras lub altana to ostatnie miejsca godne dobrego oświetlenia. To punkty, które stanowią prawdziwą ozdobę działki, dlatego warto podkreślić ich charakter również po zmroku. Na tarasie możesz wykorzystać zarówno lampy wiszące jak i stołowe czy kinkiety i girlandy świetlne. W ogrodzie natomiast najpopularniejszym rozwiązaniem są lampki solarne umieszczane w ziemi.

Oświetlenie solarne do ogrodu, czy warto?

Najlepszym rozwiązaniem bezprzewodowym, jako oświetlenie działki bez prądu, są lampy solarne. Zainstalowanie ich w odpowiednio nasłonecznionym miejscu sprawi, że będą ładować się same, bez konieczności wymiany akumulatorków baterii. Choć lampy ładowane energią słoneczną z zasady sprzedawane są jako oświetlenie zewnętrzne, zawsze zwracaj uwagę na ich stopień szczelności. Ze względu na specyficzne warunki na działce, lampy powinny posiadać klasę szczelności co najmniej IP44 lub wyższą. Do najważniejszych zalet lamp solarnych zaliczyć można:

 • brak przewodów to brak konieczności przekopywania działki,
 • w przypadku braku zasilania, lampy solarne nadal będą świecić;
 • możliwość wykorzystania podtrzymania bateryjnego w przypadku pochmurnej lub deszczowej pogody;
 • łatwy montaż;
 • brak dodatkowych rachunków za prąd;
 • lampy solarne lepszej jakości to udoskonalone źródło światła – światła LED zapewniają chłodne białe światło bez migotania i większą jasność;
 • bezpieczny obwód, bez ryzyka porażenia prądem,
 • estetyczny wygląd.

Lampy na baterie jako oświetlenie działki

Inny typ lamp, który może sprawdzić się na działce bez prądu, to lampy na mobilne na baterie i wymienne akumulatory. Podobnie jak oświetlenie solarne, są one mobilne i łatwe w montażu, ale tu trzeba już pamiętać o regularnej wymianie lub naładowaniu akumulatorków. Problem jest najmniejszy, gdy na działce jest kilka takich urządzeń. Przy większej ilości lamp na baterie, częste wymiany źródła zasilania mogą okazać się kosztowne (w przypadku jednorazowych baterii) i czasochłonne. Trzeba wziąć pod uwagę również fakt, że lampy na baterie nie zawsze są wodoodporne. Dlatego też podczas zakupów szczególną uwagę należy zwrócić właśnie na aspekt szczelności, ponieważ nieodpowiedni dobór opraw może spowodować, że urządzenie zepsuje się już podczas pierwszego deszczu, a nawet przez poranną rosę.

Oświetlenie bez prądu – gdzie najlepiej zawiesić lampy?

Dzięki mobilności lamp bezprzewodowych, można umiejscowić je w zasadzie w dowolnym punkcie działki. Warto jednak wybierać takie miejsca, które nie będę powodować powstawania niepotrzebnych cieni czy oślepiać domowników.

aranżacja oświetlenia na działce bez prądu
@rebecca_riley_home, Instagram

W przypadku oświetlenia wejścia do domu doskonale sprawdzą się kinkiety zewnętrzne. Można je zawiesić zarówno obok drzwi wejściowych jak i nad nimi, w zależności od lampy. Decydując się na oprawę nad drzwi, warto kierować się możliwością ustawienia kąta padania światła, dzięki czemu po instalacji lampy, będzie istniała jeszcze możliwość regulacji padania strumienia światła. Jeśli nad drzwiami do domu posiadasz zadaszenie, lepiej zdecydować się na lampy na baterie lub połączenie instalacji zewnętrznej z kablem sieciowym z domu. Także rodzaj oświetlenia nad bramą garażową warto uzależnić od tego, czy posiadasz zadaszenie przed budynkiem. Lampa solarna może nie naładować się wystarczająco, jeśli zasłaniać ją będzie dach.

Na tarasie i w altanie warto skorzystać ze stojących lamp solarnych, które można przemieszczać według uznana. Zapewni to całkowitą dowolność w aranżacji tej części działki. Lampy przenośne do ogrodu przyjmują różną formę, od kul po lampiony czy nawet przenośne lampy wiszące jak Sponge. Niesamowity efekt zyskuje się także poprzez wykorzystanie świetlnej girlandy, którą jednak należy zawiesić w dwóch punktach, dlatego najlepiej sprawdzi się w altance lub na działce między drzewami.

Jak oświetlić altanę bez prądu?

Każdy posiadacz altanki marzy o tym, by była ona piękna i klimatyczna. Jak osiągnąć taki efekt bez dostępu do zasilania? Dzisiaj to nic trudnego. Na rynku jest mnóstwo ciekawych propozycji, które warto wziąć pod uwagę.

Na początek oświetlenie zamontowane tuż pod sufitem. Co wybrać? Mogą to być długie i bardzo nastrojowe girlandy zasilane na solar. Wąż światełek rozmieszczasz tuż pod sufitem, a koniec przewodu, na którym znajduje się bateria solarna, wystawiasz tuż za altankę, tak by miał stały dostęp do światła.

Kolejną propozycją na główne oświetlenie altanki są lampy wiszące zasilane na USB. Do tego zadania możesz wybrać lampy Kettle lub Sponge, które sprzedawane są z elastycznym zawieszeniem. Taką lampę wystarczy naładować przed przyjęciem w altanie i gotowe. Tego typu lampy mogą działać na jednym ładowaniu nawet kilkanaście godzin.

Co z dodatkowym oświetleniem dekoracyjnym, które nada altanie przyjemnego charakteru? Tutaj możliwości też jest wiele. Naszym zdaniem najlepiej sprawdzą się solarne lampiony, które ustawisz tuż przed altaną lub w jej wejściu. Do tego nowoczesne lampy stołowe na USB, np. model Strap lub Lucca SC51.

W tak efektownie i nastrojowo oświetlonej altanie bez problemu można przyjmować gości i cieszyć się wspaniałym klimatem.

Klimatyczne oświetlenie altany
@mydarkhome, Instagram

Najlepsze bezprzewodowe lampy na działkę

Najpopularniejszy rodzaj lamp na działkę to tak zwane słupki ogrodowe. Charakteryzują się prostym designem i delikatnym światłem. Można ustawić je wzdłuż ścieżki, wśród kwiatów czy przy altanie. Solarne słupki ogrodowe, jak na przykład Rica Square od Nordlux to doskonały przykład funkcjonalności i wysokiej jakości. Lampa posiada klasę szczelności IP44 oraz czujnik ruchu.

Innym rozwiązaniem jest słupek ładowany przez USB. Taka konstrukcja zwiększa mobilność lampy – może być ona umieszczona w niemal każdym miejscu na działce bez prądu. Dodatkowo powierzchni lampy nie zajmuje panel solarny, co sprawia, że całość prezentuje się ładnie i stylowo.

Od kilku sezonów na tarasach i altanach królują lampy w formie lampionów. Mogą posiadać różny design, moc czy natężenie światła, ale wszystkie bez wyjątku wprowadzają do ogrodu magiczny, nieco nostalgiczny klimat.

Nowoczesne lampiony na taras mogą być ładowane zarówno solarnie jak i przez USB.

lampion solarny do ogrodu z możliwością ładowania usb
lampion solarny do ogrodu z możliwością ładowania usb

Dla niezdecydowanych polecamy zaś ogrodową lampę przenośną Sponge To Go, którą można zarówno zawiesić, by służyła za lampę wiszącą lub wykorzystać jako oświetlenie stołowe, jak i podłogowe, umieszczając w wybranym punkcie ogrodu. Lampa ładowana jest przez USB, dzięki czemu nie musi być wystawiona na bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

Solarne reflektory do oświetlenia roślin w ogrodzie

Ciekawie wykorzystać możesz wszelkiego typu reflektory solarne do oświetlenia drzew i roślin. Niekiedy ich moc jest na tyle wystarczająca, że drzewa, liście i rośliny na których skupia się wiązka światła, oświetla całą przestrzeń wokoło. W takim przypadku zbędne jest już oświetlanie alejek, a nawet włączanie oczek w podbitce dachowej. Ważne jest jednak to by panele solarne miały dostęp do światła dziennego. Tutaj warto zdecydować się na baterie solarne, które mają specjalny przedłużacz przez co możliwe jest wbicie reflektora w innym miejscu, a gdzie indziej samych solarów z których pozyskiwany jest prąd do oświetlenia ogrodu.

Jak oświetlić dom bez prądu?

Wydaje Ci się, że w dzisiejszych czasach brak prądu to abstrakcja? Wbrew pozorom, w każdej chwili możesz doświadczyć braku zasilania. Czasami trwa to chwilę, ale co w przypadku dłuższej awarii? Co jeśli w Twoim mieszkaniu zabraknie prądu na kilka godzin, a nawet dni? Warto być gotowym na każdą ewentualność i mieć przygotowane praktyczne rozwiązania, o których dzisiaj napiszemy Ci klika słów.

O ile w ogrodzie idealnie sprawdzają się lampy solarne, tak w domu czy mieszkaniu bez prądu nie będą one już tak dobrym rozwiązaniem. Taka lampa musi się bowiem ładować posiadając dostęp do światła. Do pomieszczenia bez prądu bardziej polecamy Ci wszelkie lampy zasilane na baterie lub akumulatory. Spokojnie, tutaj wybór też jest bardzo duży.

Podczas krótkiej awarii można wykorzystać lampy zasilane na USB, takie jak Flowerpot czy lampa Sponge. Ten model posiada wygodną stację ładującą, więc jeśli będziesz korzystać z niej, kiedy prąd jeszcze jest, zawsze będzie gotowa do działania podczas awarii.

Zastanawiasz się czy będziesz pamiętać o ładowaniu tych lamp, aby były gotowe na „wszelki wypadek”? Pamiętaj, że można ładować je przy pomocy powerbanka. Te małe, praktyczne urządzenia znajdują się teraz praktycznie w każdym domu.

Jeśli takie rozwiązanie Cię nie przekonuje, pomyśl o eleganckich lampkach zasilanych na popularne baterie „paluszki”. To lepsze i wygodniejsze rozwiązanie niż tradycyjna świeczka lub nieporęczna latarka, a w tym przypadku nie trzeba pamiętać o naładowaniu akumulatora lampy.

Kolejnym sposobem na oświetlenie bez prądu są nowoczesne żarówki zasilane na baterie lub akumulatorki. Są to żarówki, które wyglądem nie różnią się niczym od tych tradycyjnych, ale nie potrzebują stałego dostępu do prądu!

Prawda, że ciekawe rozwiązanie. Taką żarówkę możesz wkręcić do swojej zwykłej lampy. Z takim rozwiązaniem nawet nie poczujesz, że jesteś w pokoju bez prądu. Jedyną wadą takich żarówek jest to, że po kilku godzinach użytkowania trzeba je ponownie naładować.

Taka żarówka na baterie to ciekawa propozycja także jeśli chcesz zamontować lampę wiszącą w miejscu, w którym nie masz wyprowadzonych przewodów. Takie sytuacje mogą wyniknąć, kiedy chcesz zmienić lekko aranżację, a nie planujesz dużego remontu. Zamontuj lampę wiszącą i wkręć do niej żarówkę na baterię. Podczas wizyty gości zachwycisz takim rozwiązaniem.

Produkt dodany do koszyka