Jak oświetlić łazienkę i wybrać najlepsze lampy – poradnik dla kupujących | ardant.pl
Najlepsze lampy do łazienki - poradnik
04.05.2024

Jak oświetlić łazienkę i wybrać najlepsze lampy - poradnik dla kupujących

Spis treści:

Łazienka jest kluczowym pomieszczeniem w mieszkaniu i wymaga zdecydowanie większej uwagi przy wyborze oświetlenia, niż pozostałe pomieszczenia. Jest to miejsce specyficzne, w którym wykonywanych jest wiele czynności, mających wpływ na Twój wygląd osobisty. Panują w niej nietypowe warunki, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu lamp. To pomieszczenie wilgotne, często bardzo małe, bez okien i dostępu do światła słonecznego. Odpowiednio zaprojektowane strefy oświetleniowe pozwolą Ci uczynić z niej miejsce funkcjonalne i komfortowe pod każdym względem.

Przygotowany przez nas poradnik, pozwoli Ci uniknąć błędu przy zakupie oświetlenia.

Strefy oświetlenia w łazience

Każdy kto skorzysta z profesjonalnych usług projektantów i architektów wnętrz, będzie miał styczność z takim pojęciem jak strefy oświetlenia. Dotyczy to podziału pomieszczenia na niewielkie obszary, które mogą być przeznaczone do konkretnych czynności i zadań. Można tutaj dokonać ogólnego podziału na strefy funkcjonalne i strefy bezpieczeństwa.

Łazienkę najczęściej dzieli się na 3 strefy funkcjonalne:

 • Strefa oświetlenia głównego – to najczęściej lampy sufitowe, które pełnią rolę podstawowego źródła światła w pomieszczeniu.
 • Strefa oświetlenia zadaniowego (pomocniczego) – to najczęściej strefa z lustrem łazienkowym do makijażu.
 • Strefa oświetlenia dekoracyjnego – to oświetlenie, które ma podkreślać aranżację i dekorować wnętrze, np. lampy wiszące przy umywalce i lustrze, lampy w kabinie prysznicowej lub strefie kąpielowej.

By urządzić funkcjonalną łazienkę, musisz zadbać przynajmniej o dwie pierwsze strefy funkcjonalne – główną i zadaniową.

Dodatkowo należy wyróżnić 3 strefy bezpieczeństwa:

 • Strefa 0 – to obszar , gdzie lampy są narażone na bezpośredni kontakt z wodą. To strefa wanny, prysznica lub umywalki. Lampy w strefie „zero” wymagają opraw o klasie ochrony IPx7 lub wyższej (np. IP67)
 • Strefa 1 – to obszar wokół wanny lub prysznica na wysokość do 2250 mm od podłogi. Oprawy w strefie 1 wymagają minimalnej klasy IPx4, natomiast oświetlenie wewnątrz kabin prysznicowych musi mieć klasę IPx5 lub wyższą (np. IP65).
 • Strefa 2 – to obszar znajdujący się 600 mm poza obwodem wanny, prysznica lub umywalki i sięga wysokości 2250 mm od podłogi. Lampy w 2 strefie łazienkowej wymagają minimalnego stopnia ochrony IPx4 (np. IP44).

Dla lepszego zobrazowania stref bezpieczeństwa, spójrz na grafikę poniżej.

Strefy bezpieczeństwa w łazience - ochrona IP

Każda strefa bezpieczeństwa wymaga oświetlenia o różnej klasie ochrony IP. Może wydawać Ci się to skomplikowane, ale poniżej w prosty sposób wyjaśnimy, jak postępować z doborem lamp do konkretnej strefy.

Stopień ochrony IP i dobór lamp do poszczególnych stref

W zależności od miejsca montażu oświetlenia, lampa powinna posiadać odpowiedni stopień ochrony IP (Ingress Protection), który będzie ją chronił przed uszkodzeniem, a użytkowników przed możliwym niebezpieczeństwem na wypadek zwarcia i porażenia prądem. W tym celu warto rozważyć zakup opraw odpowiadający normom bezpieczeństwa:

 • Klasa IP67 (lampy wodoszczelne) do montażu w brodzikach i podłodze. IP67 oznacza, że urządzenie jest wodoszczelne do czasu zanurzenia w wodzie do głębokości 1 metra przez około 30 minut.
 • Klasa IP68 oznacza, że urządzenie jest wodoszczelne w stopniu znacznie większym niż IP67. Jest w stanie wytrzymać długotrwałe zanurzenie w wodzie pod ciśnieniem. Standard ten nie określa konkretnego czasu ani głębokości zanurzenia. Stosowane są w wannach, basenach i zbiornikach wodnych.
 • Klasa IP65 (lampy IP65, oczka sufitowe IP65) – oznacza, że lampa jest chroniona przed strumieniami wody o niskim ciśnieniu z dowolnego kierunku. Sprawdzi się podczas warunków narażenia na dużo mniejszą ilość wody, niż przy natychmiastowym zanurzeniu. Montuje się je w strefach wokół wanny oraz prysznica.
 • Klasa IP44 (kinkiety IP44, oczka IP44, tuby łazienkowe, plafony IP44) – oznacza, że urządzenie jest chronione przed wilgocią i wodą ze wszystkich kierunków, ale tylko w przypadku niewielkiego zachlapania lub oprysku wodą. Zalecane do stosowania w pozostałych miejscach w łazience.

Kupując lampy warto wybierać modele specjalnie dedykowane do łazienek i wilgotnych pomieszczeń. Są wykonane z materiałów takich jak stal nierdzewna, aluminium, szkło i tworzywa sztuczne, które są odporne na niszczenie i korozję. Nie stracą swojego wyglądu nawet po wielu latach użytkowania w warunkach podwyższonej wilgotności. Musisz mieć świadomość tego, że lampy użytkowane niezgodnie z zaleceniami producenta, mogą utracić swoja gwarancję. Jeśli lampa nie posiada odpowiedniego stopnia IP, nie powinna być montowana w łazience.

Wybór odpowiedniej barwy światła

Ważnym aspektem podczas zakupu oświetlenia LED lub żarówek jest temperatura barwowa światła wyrażana w stopniach Kelwina [K]. Rozróżnia się trzy typu barwy oświetlenia:

 • zimna (niebieska) – 5000K i więcej
 • neutralna (biała) – przedział 4000-5000K
 • ciepła (żółta) – poniżej 3000

W zależności od strefy oraz miejsca montażu oświetlenia, istnieją pewne ogólne zalecenia:

 • Oświetlenie główne – zalecana jest neutralna biała barwa światła, około 5000[K]. Zapewnia jasne i wyraźne światło, które pomaga w codziennych czynnościach, takich jak kąpiel i mycie.
 • Oświetlenie lustra – aby uzyskać naturalne oddanie kolorów skóry i uniknąć wyglądu zniekształconego przez światło, powinno się zapewnić równomierne i dobrze rozproszone światło, które eliminuje cienie na twarzy podczas wykonywania makijażu lub golenia. Najlepiej jest wybrać lampy o barwie neutralnej białej około 4000[K].
 • Oświetlenie dekoracyjne – ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji estetycznych i funkcjonalnych, ale by stworzyć przyjemny i klimatyczny nastrój, warto zastosować ciepłą barwę światła około 3000[K].

Niekiedy dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie żarówek ściemnialnych z możliwością regulacji natężenia światła.

Uwaga! Warto zwrócić szczególną uwagę na temperaturę barwową wtedy, gdy zakup dotyczy lustra łazienkowego z podświetleniem LED. Zbyt ciepłe światło może być problematyczne podczas nakałdania makijażu.

Niezbędna ilość światła w łazience

Ilość światła potrzebna w łazience zależy od jej wielkości oraz od tego, jak będzie używana dana przestrzeń. Najczęściej wyraża się ją w lumenach i powinna wynosić odpowiednio dla:

Oświetlenia głównego:

 • Mała łazienka (do 4 m²) – około 2400 lumenów
 • Średnia łazienka (8 m²) – około 4800 lumenów.
 • Duża łazienka (powyżej 12 m²) – około 7200 lumenów.

Oświetlenia nad lustrem:

 • Dla małego lustra – około 500-700 lumenów.
 • Dla większego lustra – około 700-1000 lumenów.

Wielkości te należy uwzględnić podczas zakupu żarówek, gdzie:

 • do oświetlenia głównego wybierz 2-3 żarówki o mocy np. 5-7[W] każda lub jedną żarówkę o mocy ok. 10-20[W]
 • do oświetlenia lustra wybierz 2 żarówki o mocy około 5[W] każda (w przypadku kinkietów po obu stronach lustra) lub 1 żarówkę o mocy około 10[W] jeśli lampa będzie znajdować się nad lustrem.

Łazienka musi być miejscem bardzo jasnym, dlatego wyjątkowo w tym przypadku lepiej jest „przewymiarować” niezbędną ilość światła, niż było go zbyt mało.

Dobór lamp do lustra łazienkowego

Kupując lampy do lustra w łazience, musisz uwzględnić kilka istotnych aspektów:

 • Kinkiety nad lustrem powinny równomiernie rozpraszać światło, aby uniknąć tworzenia cieni na twarzy. Ten cel osiągniesz wybierając lampy z matowymi lub rozpraszającymi kloszami światło – białe lub mleczne. Będą one również zapobiegać oślepianiu.
 • Dedykowane kinkiety do lustra łazienkowego montuje się na wysokości oczu, czyli około 150-160 cm nad poziomem podłogi. Jednakże, jeśli lusterko jest duże, mogą być montowane wyżej, aby zapewnić równomierne oświetlenie całej tafli szkła.
 • Kinkiety powinny być umieszczone na tyle blisko lustra, aby zapewnić rozproszone światło podczas wykonywania czynności, takich jak golenie czy nakładanie makijażu. Zazwyczaj odległość kinkietów od krawędzi lustra wynosi około 30-60 cm.
 • Jeśli kinkiety są duże, mogą być montowane nieco wyżej, aby uniknąć zbytniego dominowania nad lustrami. Dzięki temu zachowasz estetykę i proporcje.

Dobrze jest przetestować różne wysokości i odległości przed dokonaniem ostatecznego montażu, aby znaleźć optymalne ustawienie oświetlenia.

Oświetlenie kabiny prysznicowej

Oświetlenie kabiny prysznicowej powinno być zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i funkcjonalności. Warto wybierać lampy o wysokim stopniu ochrony przed wodą i wilgocią.

 • Lampy montowane w podłodze lub brodziku powinny mieć klasę szczelności IP67.
 • Lampy montowane nad prysznicem powinny mieć ochronę conajmniej IP44.
 • Jeśli kabina prysznicowa jest zamykana ze wszystkich stron, lampy mogą mieć stopień IP20.
 • W obrębie kabiny prysznicowej zaleca się stosownie neutralnej barwy światła (około 4000K)

Dodatkowo lampy w kabinie prysznicowej powinny być łatwe w czyszczeniu i konserwacji, aby uniknąć gromadzenia się zanieczyszczeń i zapobiec ewentualnym uszkodzeniom. Najlepiej wybierać oprawy szklane lub z tworzywa sztucznego.

Oświetlenie strefy kąpielowej (wanny)

Oświetlenie wanny powinno być odpowiednio zaprojektowane, aby zapewnić bezpieczeństwo, wygodę i funkcjonalność użytkowania. Oto, o co warto zadbać:

 • Lampy montowane bezpośrednio w wannie powinny mieć ochronę IP68.
 • Oprawy sufitowe montowane nad wanną powinny mieć IP44.
 • Chcąc stworzyć relaksującą i przyjemną atmosferę, wybierz źródło światła o ciepłej barwie – 3000[K]

Montaż oświetlenia nad wanną wykonaj w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami. Unikniesz ewentualnych problemów związanych z wilgocią.

Przydatne funkcje w lampach łazienkowych

Lampy łazienkowe mogą być wyposażone w szereg innych przydatnych opcji, które zwiększają komfort i funkcjonalność użytkowania. Nie są one niezbędne, ale niekiedy warto rozważyć ich zakup. Najbardziej popularne to:

 • Lampy z regulacją kierunku światła (ruchome oczka sufitowe) – ta funkcja pozwala dostosować kierunek padania światła, co jest przydatne podczas niektórych czynności. Pozwalają również wyeksponować różnego rodzaju dodatki i wyposażenie łazienki.
 • Lampy z możliwością odtwarzania muzyki jak Plafon Djay z wbudowanym głośnikiem Bluetooth (łazienkowy z IP54).
 • Lampy antymgłowe – specjalne lampy z funkcją ogrzewania, które zapobiegają zaparowaniu lustra po gorącej kąpieli.
 • Lampy z funkcja zegara lub termometru – najczęściej są to podświetlane lustra łazienkowe.
 • Podświetlane lustra LED lub lampy do makijażu z wbudowanym powiększającym lustrem jak Dovina i Niimi Round.

Warto podchodzić z rozwagą do zakupu oświetlenia z dodatkowymi „bajeranckimi” funkcjami. Szczególnie wtedy, gdy nie są dedykowane i przystosowane do użytkowania w wilgotnych pomieszczeniach.

Najlepsze lampy łazienkowe

Najlepsza lampa łazienkowa to taka, która posiada możliwie najlepsze parametry techniczne wymienione w naszym poradniku. Kwestią kluczową dla wielu osób jest wygląd i design, dlatego jeśli uda Ci się połączyć te wszystkie aspekty jednocześnie, oświetlenie będzie trwałe i funkcjonalne, a jednocześnie stanie się dodatkową dekoracją w aranżacji łazienki.

Mając wgląd w trendy i to jakie lampy najchętniej kupują nasi klienci, zachęcamy do zapoznania się z 7 wybranymi modelami:

Najczęściej zadawane pytania

Jeśli nadal nasuwają Ci się pytania odnośnie wyboru najlepszych lamp łazienkowych, zobacz o co najczęściej pytali nasi klienci. Znajdziesz tutaj krótkie i zwięzłe odpowiedzi, które być może pozwolą Ci podjąć ostateczną decyzję odnośnie zakupu.

Jakie lampy nadają się do łazienki?

Lampy kupowane do łazienki muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, dlatego najlepiej wybierać modele o klasie IP44 lub wyższej. Muszą równomiernie rozpraszać światło, aby zapewnić dobre oświetlenie całej przestrzeni. Unikaj lamp o niskiej klasie IP, ich uszkodzenie może nie podlegać gwarancji.

Jakimi lampami oświetlić łazienkę?

W łazience najczęściej stosuje się lampy sufitowe takie jak plafony i oświetlenie punktowe – oczka i tuby. Do oświetlenia lustra łazienkowego warto wykorzystać kinkiety ścienne. Powinny być wykonane z takich materiałów jak stal nierdzewna, aluminium, szkło lub wysokiej jakości tworzywa sztuczne. Białe i mleczne klosze równomiernie rozproszą światło i nie będą oślepiać użytkowników.

Czy w łazience musi być lampa IP44?

Tak, w łazience zaleca się stosowanie lamp o klasie IP44 lub wyższej, aby były odporne na wilgoć i zachowały bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki temu unikniesz problemów z trwałością oraz ryzyka wystąpienia uszkodzeń związanych z działaniem wilgoci – zwarcia i przepięcia. Lampy IP44 powinny być montowane w pobliżu umywalek, wanny oraz prysznica.

Czy lampa IP 20 nadaje się do łazienki?

Lampa o klasie IP20 nie jest odpowiednia do łazienki, ponieważ nie zapewnia wystarczającej ochrony przed wodą i wilgocią. Może być podatna na uszkodzenia oraz korozję, a dodatkowo nie podlega gwarancji oraz reklamacjom w przypadku uszkodzenia. Oprawa IP20 nie spełnia warunków bezpieczeństwa zawartych w normach i może stanowić zagrożenie dla domowników – szczególnie dzieci.

Ile lumenów do łazienki?

Do łazienki zaleca się stosowanie oświetlenia o mocy około 600 lumenów na każdy metr kwadratowy. W przypadku mniejszych łazienek lub tych bez okna, może być potrzebne więcej światła – nawet 800 lumenów na 1m2. Warto rozważyć oświetlenie pomocnicze zamontowane przy lustrze.

Jak dobrze oświetlić łazienkę?

Należy zastosować różne rodzaje oświetlenia, takie jak plafony, lampy punktowe lub LED. Światło musi być równomiernie rozproszone, aby eliminować cienie i zapewnić dobrą widoczność. Rozważ umieszczenie oświetlenia na suficie, nad lustrem oraz w okolicy prysznica lub wanny i unikaj lamp o niskiej klasie IP. Zapewnij minimum 600 lumenów na każdy metr powierzchni łazienki.

Jakie oświetlenie w małej łazience?

Zaleca się stosowanie mocnych źródeł światła i neutralnej temperaturze barwowej, które nie przytłoczą wnętrza. Plafony LED lub oczka sufitowe pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń. Lampy nad lustrem zapewnią dodatkowe oświetlenie do codziennych czynności higienicznych. Ważne jest, aby oświetlenie było równomiernie rozproszone, aby uniknąć tworzenia cieni.

Jak rozmieścić światła w łazience?

Jako oświetlenie główne wybierz plafon, kinkietów użyj do oświetlenia lustra, a oczka sufitowe i spoty zamontuj nad prysznicem lub wanną. Rozważ montaż oświetlenia w szafkach lub półkach – rozmieszczaj lampy na różnych poziomach i wysokościach. Takie rozmieszczenie świateł pozwoli stworzyć komfortową i funkcjonalną przestrzeń łazienkową.

Jak oświetlić łazienkę bez okna?

Wykorzystaj sztuczne oświetlenie, aby stworzyć jasną i przyjemną atmosferę. Zamontuj plafon lub lampę sufitową jako oświetlenie główne, doświetl lustro kinkietami oraz wykorzystaj oświetlenie punktowe (tuby i spoty) jako oświetlenie pomocnicze. Unikaj ciemnych kolorów ścian i wybierz jasne, aby odbijały światło i optycznie powiększały łazienkę.

Jaka moc lampy do łazienki?

W łazience zaleca się stosowanie lamp o strumieniu świetlnym 600-800 lumenów na metr kwadratowy. W małych łazienkach często wystarczy jedno źródło światła o mocy około 15W, podczas gdy w większych łazienkach potrzeba będzie kilku żarówek o mocy 5-10W każda.

Czy do łazienki musi być specjalna lampa?

Tak, do łazienki zaleca się stosowanie specjalnych lamp, które są przystosowane do wilgotnego środowiska. Powinny mieć klasę odporności co najmniej IP44, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Oświetlenie do łazienki jest zaprojektowane tak, aby było odporne na skraplanie się pary wodnej i zapobiegało zawilgoceniu elementów elektrycznych.

Produkt dodany do koszyka