Jak wybrać najlepsze lampy solarne - poradnik dla kupujących
Spis treści:
- Jak działają lampy solarne?
- Rodzaje zewnętrznych lamp solarnych
- Najważniejsze parametry techniczne lamp solarnych
- Dodatkowe i przydatne funkcje lamp solarnych
- Pojemność akumulatorów w lampach solarnych a długość świecenia
- Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując lampy solarne?
- Jak wybrać miejsce do montażu lampy solarnej?
- Najlepsze lampy solarne
- Najczęściej zadawane pytania
Lampy solarne cieszą się coraz większa popularnością wśród użytkowników indywidualnych. Do niedawna spotkać je można było głównie na ulicach przy przejściach dla pieszych. Obecnie na rynku znajdziesz wiele produktów, które przeznaczone są do użytku domowego w ogrodzie, na tarasie, elewacji i wielu innych miejscach.
Niestety wiele z nich posiada bardzo wątpliwą jakość, a zakup okazuje się bublem. To skutecznie zniechęca do stosowania tego typu oświetlenia. Jest to najcześciej podyktowane nieznajomością tematu, parametrów technicznych i wielu innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem.
Kupując słaby produkt, tworzysz zbędne elektrośmieci, a chodzi tu w końcu o oto, by korzystać z odnawialnych źródeł energii w sposób racjonalny .
W naszym poradniku postaramy się przybliżyć ten temat i rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie oświetlenia solarnego. Dopiero wtedy zakup odpowiedniej lampy będzie uzasadniony i z korzyścią zarówno dla Twojego portfela, jak i środowiska naturalnego.
Jak działają lampy solarne?
Lampy solarne działają na zasadzie przemiany energii słonecznej na energię elektryczną, która gromadzona jest w akumulatorach, a następnie wykorzystywana w późniejszym czasie do zasilania oświetlenia LED. Zbudowane są z:
- Paneli solarnych (ogniw fotowoltaicznych), które absorbują promieniowanie słoneczne uwalniając elektrony, które następnie przekształcane są w energię elektryczną (zjawisko fotowoltaiczne).
- Akumulatorów – energia elektryczna wytworzona w efekcie fotowoltaicznym jest gromadzona w bateriach i akumulatorach litowo-żelazowo-fosforanowych lub litowo-jonowych.
- Kontrolerów ładowania do zarządzania przepływem energii pomiędzy panelami słonecznymi, a akumulatorami. Zapobiegają one przeładowaniu i uszkodzeniom baterii, dzięki czemu mogą posłużyć o wiele dłużej.
- Diody LED, które zamieniają energię na światło, zapewniając cykliczne rozładowywanie baterii.
Dzięki temu procesowi lampy solarne mogą dostarczać oświetlenie bez konieczności podłączania ich do zewnętrznego źródła zasilania, co czyni je wydajnym i ekologicznym rozwiązaniem oświetleniowym.
Rodzaje zewnętrznych lamp solarnych
Obecnie znajdziesz szereg lamp zewnętrznych do użytku indywidualnego. Można dokonać ich podziału na kilka grup.
Ze względu na zastosowanie:
- Lampy ogrodowe – przeznaczone głównie do oświetlania ogrodów, ale także ścieżek i tarasów.
- Lampy elewacyjne – do oświetlenia zewnetrznego domów, budynków i ogrodzeń.
- Lampy uliczne – służą do oświetlania ulic, przejść dla pieszych, chodników, parkingów i innych przestrzeni publicznych.
- Lampy wewnętrzne – stosowane do oświetlania wnętrz domów, garaży, szop. Posiadają panele solarne z możliwością montażu na zewnątrz, dzięki dołączonemu przewodowi.
Ze względu na sposób montażu:
- Lampy stojące (słupki solarne) – wbijane w ziemię lub montowane na przygotowanym wcześniej wsporniku/podłożu – idealne do oświetlania ścieżek, alejek ogrodowych, wjazdów na posesje.
- Lampy przenośne (lampiony solarne) – mobilne lampy, które można przenosić w dowolne miejsce – idealne na taras, do ogrodu, na działkę.
- Lampy ścienne (kinkiety solarne) – montowane bezpośrednio na ścianach budynków, pergoli, używane do oświetlenia wejść, tarasów.
- Reflektory ze szpikulcem – umieszczane bezpośrednio w ziemi, wykorzystywane do podświetlania roślinności, oczek wodnych, elementów architektonicznych.
Ze względu na konstrukcję:
- Lampy ze zintegrowanym panelem solarnym – mają panel słoneczny wbudowany bezpośrednio w konstrukcję lampy, co sprawia, że są bardziej kompaktowe i łatwiejsze w montażu.
- Lampy z mobilnym panelem solarnym – wyposażone w oddzielne panele słoneczne i źródło światła LED. Panel montowany jest w innym miejscu niż lampa.
Znając typy, rodzaje oraz możliwości montażu, łatwiej jest zaprojektować oświetlenie w przydomowym ogrodzie. Zakup można podzielić na kilka tur, by ostatecznie cieszyć się nieodnawialnym źródłem energii przez cały rok.
Najważniejsze parametry techniczne lamp solarnych
Przed kupnem lampy solarnej zwróć uwagę na poniższe parametry techniczne. Wydłużą jej żywotność i sprawią, że oświetlenie posłuży Ci przez wiele lat.
- Powierzchnia panelu solarnego – ma wpływ na to jak dużo energii słonecznej może zostać przekształcone na energię elektryczną w możliwie najkrótszym czasie. Im większy panel tym lepiej!
- Pojemność akumulatora (baterii) – określa ilość energii elektrycznej, którą można zgromadzić i przechować (mAh).
- Rodzaj akumulatora – wybieraj lampy z bateriami litowo-jonowymi (Li-Ion) lub litowo-żelazowo-fosforanowymi (LiFePO4). Dzięki temu można używać ich przez cały rok, są wydajniejsze, szybciej się ładują, posiadają długą żywotność, są bardziej przyjazne dla środowiska.
- Jasność LED (moc) – im większa moc tym krócej świeci lampa. Zastanów się czy chcesz cieszyć się światłem przez długi czas, czy mocnym przez krótszy.
- Czas świecenia – zależne od mocy lampy i pojemności akumulatora. Przydatne jeśli prod=ucent nie podaje szczegółowych danych. Wybieraj lampy z możliwie najdłuższym czasem pracy.
- Czas ładowania – ilość godzin niezbędna do naładowania akumulatora przy pełnym nasłonecznieniu – optymalnie 6-8h. Czas ładowania zależy od wielkości panelu solarnego i pojemności baterii.
- Stopień ochrony IP – określa odporność lampy na warunki atmosferyczne. Wybieraj lampy z minimum IP44 lub wyższe: IP54, IP65.
Dodatkowe i przydatne funkcje lamp solarnych
By lampy były jeszcze bardziej funkcjonalne, możesz rozważyć dodatkowe rozwiązanie, które poprawią jej wydajność, ale i wygodę w użytkowaniu.
- Czujnik ruchu i zmierzchu – pozwalają oszczędzać energię elektryczną i włączać lampę dopiero po zmierzchu lub po wykryciu ruchu. To dobre rozwiązanie przy oświetleniu wejścia, alejek i chodników. Wybieraj lampy z czujnikiem PIR, który zużywa najmniej energii elektrycznej do podtrzymania funkcji.
- Wymienność baterii/akumulatora – nie kupuj lamp, które posiadają zintegrowane baterie i akumulatory. Po wielu cyklach działania ich sprawność spada. Po kilku latach może spaść do zera co skutkować będzie koniecznością zakupu nowej lampy.
- Systemy montażowe – zwróć uwagę, czy lampa posiada np. szpikulec do wbicia w ziemię, lub systemy mocujące. Ich brak może mocno skomplikować montaż – konieczność zrobienia wylewki betonowej, itp.
- Ściemniacze i tryby pracy – warto rozważyć zakup lampy z możliwością ustawiania jasności. Mogą świecić trybem ciągłym lub określoną ilość czasu po detekcji ruchu.
- Ruchomy panel solarny – Niekiedy lampy posiadają ruchome panele solarne, które można skierować w bardziej nasłonecznioną stronę.
Te funkcje nie są obowiązkowe, ale warto rozważyć zakup lampy przynajmniej z czujnikiem zmierzchu.
Pojemność akumulatorów w lampach solarnych a długość świecenia
Lampa solarna powinna świecić przez około 5-6h. Tyle trwają wiosenne i letnie noce. Dzień trwający około 16 godzin pozwala naładować akumulator w 100%. Zbyt duże baterie po prostu nie zostaną naładowane, dlatego ich pojemność powinna być ograniczona. Podobnie jak moc LED, która nie powinny przekraczać 5W. Inaczej zbyt szybko będą gasnąć, szczególnie w bardziej pochmurne dni.
Nie każdy producent podaje wszystkie parametry techniczne, które są istotne przy wyborze i zakupie oświetlenia. Mając szczątkowe dane można samodzielnie policzyć to jak długo lampa będzie świecić lub jaką ma pojemność akumulatora. Można przeliczać mAh na Wh i na odwrót. Te dane mogą posłużyć do obliczenia czasu świecenia, lub jeśli podany jest czas świecenia- można policzyć pojemność baterii, czy jej moc. Do tego celu będą potrzebne niektóre z poniższych parametrów:
- Moc LED [W] – czyli zużycie prądu
- Napięcie na jakim pracuje lampa [V]
- Pojemność akumulatora [mAh] lub [Wh]
- Czas świecenia – [h]
Jeśli producent nie podaje czasu świecenia , a posiadasz moc i pojemność baterii, możesz to obliczyć.
Przykład 1.
Lampa posiada moc 1W, napięcie 3,7V i pojemność akumulatora 2600 mAh. Wystarczy podzielić 3,7/1000 * 2600 = 9.62Wh. Czyli przy zużyciu prądu 1W na godzinę i pojemności 9,62Wh – lampa będzie świecić przez około 9 godzin.
Przykład 2.
Jeśli producent podaje pojemność baterii, która wynosi np. 20Wh, a lampa posiada moc 5W, czas świecenia policzysz następująco: 20Wh : 5W = 4h – lampa będzie świecić około 4 godzin.
Przykład 3.
Producent podaje moc lampy 1W, czas świecenia na 8 godzin i napięcie 3,7V, pojemność policzysz: 8h : 1W = 8Wh – taka jest pojemność akumulatora. By przeliczyć ją na mAh, wystarczy 8Wh : 3,7/1000 = 2160 mAh
Kupując lampy solarne, najlepiej kierować się czasem świecenia oraz mocą LED. Daje to najlepszy pogląd na ich użyteczność i funkcjonalność.
Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując lampy solarne?
Przede wszystkim cena! Jeśli lampa jest tania, nie należy pokładać w niej dużej nadziei. Bardzo często najtańsze produkty kończą swój żywot już po jednym sezonie użytkowania. Lampa solarna na średniej klasy podzespołach będzie kosztować około 300 zł. W tę cenę należy wliczyć materiał wykonania jak aluminium, stal nierdzewna, miedź czy stal ocynkowana. Kolejne są podzespoły, czyli akumulator litowo-jonowy (Li-Ion) lub litowo-żelazowo-fosforanowy (LiFePO4), energooszczędne i dobrej jakości diody LED, czujnik ruchu, a nawet takie drobne szczegóły jak uszczelki.
Uwaga! Lampa w cenie 50 zł nie będzie produktem nawet średniej klasy!
Kolejną istotną kwestią jest gwarancja. Są producenci, którzy oferuja 5-letnią gwarancję na swoje produkty (np. Nordlux). Lampy słabej jakości trzeba reklamować praktycznie co roku, co jest czasochłonne i uciążliwe. Produkty takie najczęściej są utylizowane, na czym cierpi nasze środowisko naturalne. Kup takie, które zwróci się z upływem czasu, a nie wyląduje w koszu!
Zawsze wybieraj lampy z wymiennym akumulatorem! Niekiedy koszt nowego wynosi 10-30 zł. Wymiana baterii po 5 latach odmładza lampę, która odzyskuje swoje pierwotne parametry. Szczególnie jeśli korzystasz z niej cały rok – w lecie i zimie.
Jak wybrać miejsce do montażu lampy solarnej?
Oczywiste jest to, że musi to być miejsce nasłonecznione. Lampy z ochroną IP44 mogą swobodnie stać na otwartym powietrzu bez obawy, że ulegną uszkodzeniu podczas deszczu, śniegu czy mrozu. Miejsce montażu najczęściej uzależnione jest również od przeznaczenia i konkretnego typu lampy, czyli:
- Ściany budynków, elewacje domów, ogrodzenia
- Tarasy i pergole
- Otwarte przestrzenie ogrodowe
- Wjazdy na posesje, wejścia do domu
- Schody zewnętrzne i wejściowe
- Domki letniskowe i holenderskie
- wiele innych.
Nie ma ograniczeń co do montażu, ważne jest to by panel solarny był ustawiony w nasłonecznionym miejscu.
Najlepsze lampy solarne
Najlepsze lampy solarne to takie, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów, posiadają wysoką ochronę IP, mają pojemne akumulatory, dobre diody LED, wbudowane czujniki ruchu i zmierzchu. W naszym sklepie wyróżnić możemy najbardziej popularne i sprawdzone produkty:
- Lampa stojąca ogrodowa Justina
- Słupek ogrodowy solarny PV Rica Round
- Lampa stojąca Rica Square
- Wysoki słupek ogrodowy Nama 90
- Kinkiet solarny Justina z czujnikiem ruchu
- Kinkiet solar Rica Square
- Kinkiet solarny Rica Round
Najczęściej zadawane pytania
Poniżej prezentujemy najcześciej zadawane pytania i nurtujące naszych klientów kwestie. Postaramy się krótko i zwięźle na nie odpowiedzieć.
Jaka lampa solarna jest najlepsza?
Najlepsza lampa solarna będzie miała wysoką wydajność panelu solarnego, pojemny i wymienny akumulator, solidną konstrukcję i materiały odporne na warunki atmosferyczne, będzie szybko się ładowała i długo świeciła. Dodatkowo powinna mieć czujnik ruchu i zmierzchu oraz długa gwarancję producenta.
Czy lampy solarne działają i świecą zimą?
Tak, lampy solarne mogą działać zimą, ale ich wydajność może być nieco niższa ze względu na krótsze dni i mniejszą ilość dostępnej energii słonecznej. Jednak dobre lampy solarne są zaprojektowane tak, aby działać w różnych warunkach atmosferycznych, w tym w chłodniejszych temperaturach zimowych (ważny jest akumulator i wielkość panelu solarnego).
Jaka jest żywotność lamp solarnych?
Żywotność lamp solarnych może się różnić w zależności od jakości produktu, warunków atmosferycznych i sposobu użytkowania. Dobrze wykonane lampy solarne mogą działać bez ingerencji przez około 5 lat lub dłużej. Przy regularnej konserwacji i wymianie baterii mogą działać nawet do 15 lat na co składa się żywotność panelu solarnego i diod LED.
Czy lampa solarna ładuje się bez słońca?
Tak, lampy solarne mogą ładować się również przy słabym świetle, w pochmurne dni lub sztucznym oświetleniu, ale ich wydajność ładowania będzie znacznie niższa w porównaniu z naświetleniem słonecznym. Dlatego ważna jest pojemność akumulatora i odpowiednia moc diod LED, które zużywają możliwie najmniej energii elektrycznej.
Czy można naładować lampę solarną bez słońca?
Tak, lampy solarne mogą być naładowane za pomocą sztucznego oświetlenia jednak proces ten jest znacznie wolniejszy i nieefektywny w porównaniu do ładowania za pomocą naturalnego światła słonecznego.
Jakie lampy solarne warto kupić?
Wato kupić lampy od znanych i cenionych firm, wykonane z aluminium i stali nierdzewnej, posiadające czujniki ruchu i zmierzchu, akumulatory litowo-jonowe oraz długa gwarancję producenta.
Czy lampa solarna może się zapalić?
Tak, lampa solarna może się zapalić, ale wtedy jeśli jest uszkodzona lub nieprawidłowo używana i wykonana z tworzywa sztucznego. Istnieje ryzyko przegrzania się lub zapalenia baterii, dlatego ważne jest, aby korzystać z nich na zewnątrz oraz unikać ich instalacji w pobliżu materiałów łatwopalnych.