Gdzie wyrzucać zwykłe żarówki i stare lampy?

nie wyrzucaj lamp i żarówek do śmieciW ostatnim czasie coraz częściej mówi się o ochronie środowiska i zachowaniach proekologicznych. Dlatego warto zastanowić się nad prawidłową segregacją zwykłych żarówek i starych lamp. Pomimo posiadanej podstawowej wiedzy na temat utylizacji i segregacji śmieci wciąż jest spory odsetek osób wyrzucających żarówki i lampy razem z innymi odpadami. Takie działanie jest niezwykle szkodliwe dla otaczających nas roślin, bowiem prowadzić może nawet do zniszczenia przyrody.

Zużyte, stare lampy, których już nie używamy z łatwością można się pozbyć w prosty i nieskomplikowany sposób. Wystarczy zanieść je do sklepu z lampami, w którym sprzedawane jest oświetlenie różnego typu. Takie działania nie wymaga od nas nakładu żadnych kosztów, a z pewnością jest lepszym rozwiązaniem niż wyrzucenie starej lampy do śmieci.

Tradycyjne żarówki czyli lampy żarowe i halogenowe można wyrzucać do śmietnika z innymi odpadami, bowiem nie uznawane są za czynniki niebezpieczne. Jednakże jeżeli chodzi o żarówki energooszczędne bądź świetlówki sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ posiadają w składzie rtęć, która nie jest dla nas bezpieczna. Należy pamiętać, aby zawsze oddzielenie segregować świetlówki i żarówki, by nie dopuścić do ich niepotrzebnego rozbicia. Świetlówki powinno się chować do innych, oddzielnych pojemników/pudełek, gdyż posiadają rtęć, która bez wątpienia nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Zużyte żarówki należy składować do specjalnie oznaczonych do tego pojemników, które najczęściej można znaleźć przy sklepach lub po prostu trzeba je zanieść na składowisko odpadów. Należy zachować ostrożność, by nie stłuc żarówek. Warto też zapamiętać, aby w pojemnikach znajdowały się tylko odpady takiego typu.

Jeżeli jednak żarówka ulegnie rozbiciu, powinno się wykonać konkretne działania:

  • przewietrzyć pomieszczenie,
  • założyć rękawice ochronne, zebrać rtęć do jednorazowego worka,
  • wilgotną szmatką wytrzeć miejsce, w którym doszło do stłuczenia,
  • włożyć rękawice i szmatkę do worka wraz z rtęcią i dokładnie zamknąć,
  • umyć starannie ręce,
  • całość odpadów w woreczku wynieść na składowisko odpadów lub przekazać firmie wywożącej śmieci.

Warto także pamiętać o tym, że niebezpieczne odpady zawsze są oznaczone specjalnym symbolem – przekreślony śmietnik!

Prawidłowa i dokładna segregacja oraz utylizacja odpadów takie jak stare żarówki czy niechciane lampy może uchronić nas przed niebezpiecznymi konsekwencjami zdrowotnymi. Wpływa także korzystnie na ekosystem, nie doprowadzając do niszczenia przyrody. Takie zachowanie proekologiczne powinno być ważne dla każdego z nas, ponieważ wszyscy żyjemy wśród roślin, zatem warto dbać i starać się o ochronę środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *