Jakie jest optymalne natężenie oświetlenia przy pisaniu i czytaniu?

Wydaje się, że czytanie to sztuka, która traci na popularności. Mogą wypierać ja filmy, seriale czy też inne rozrywki, które nie wymagają tak intensywnego zaangażowania umysłu jak oddanie się lekturze. Również kwestia pisania zdaje się być coraz mniej popularna. Oczywiście ludzie często komunikują się ze sobą pisząc wiadomości SMS czy rozmawiając za pośrednictwem różnych komunikatorów tekstowych. Rośnie jednak popularność rozmów wideo.

Jest to jednak mylne wrażenie, ponieważ dla wielu ludzi czytanie to jedna z najlepszych form rozrywki i nie tylko. Lektura tekstu jest wymagana przy wielu zawodach. Również na pisaniu ludzie spędzają wiele czasu w pracy lub szkole. Choć pisanie i czytanie jest mniej popularne, to nadal wielu ludzi para się tymi sztukami. Dlatego warto zadbać o to, by robić to przy odpowiednim natężeniu światła.

Parę słów o natężeniu światła

Zanim jednak przejdziemy do meritum sprawy, warto poznać podstawowe informacje o natężeniu światła. Jest to po prostu gęstość promieni świetlnych. Im jest wyższa tym ostrzej widziany jest obiekt, na który pada światło. Nie jest też tak, że większe natężenie światła jest lepsze. Po prostu trzeba wszystko odpowiednio dobrać do okoliczności. Gęstość światła mierzona jest w luxach [lx]. 1 lux równy jest sile światła o wartości 1 lumena [lm], padającej na 1 m².

Przy 20 lx rozpoznajemy po kształtach znajome twarze. Natomiast 50 lx wystarczy już do wykonywania codziennych czynności. Oczywiście im bardziej są one precyzyjne tym potrzebna jest większa gęstość. By jeszcze lepiej zobrazować natężenie światła, posłużymy kilkoma przykładami z natury. 1 lx daje księżyc odbijający światło słoneczne przy bezchmurnym niebie. Czyste niebo w lipcu w samo południe to ok. 100 000 lx. Natomiast w grudniu lub listopadzie przy zachmurzonym niebie o tej samej porze natężenie światła wynosi 1000-2000 lx.

Gęstość oświetlenia mierzona jest za pomocą luxomierza. Istnieje jednak inny sposób na zmierzenie natężenia światła. Wystarczy aparat cyfrowy i aplikacja luxMeter. Nie jest jednak ona na tyle dokładna jak luxomierze, dlatego wyniki mogą się różnić. Amatorski sposób należy traktować wyłącznie jako ciekawostkę. Natomiast do rzeczywistego i profesjonalnego zmierzenia potrzebny jest luxomierz.

Jakie światło do czytania i pisania – ile lx wybrać?

ile lumenów i luxów do pisania i czytania dla dzieciSkoro zostało wyjaśnione na czym polega natężenie światła i jakie wartości lx mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, to należy przejść do meritum sprawy. Do czytania i pisania polecane jest światło o natężeniu 300-500 lx. Ta pierwsza wartość rekomendowana jest wtedy, gdy czynność ma charakter dorywczy. Natomiast przy ciągłym charakterze zdecydowanie lepiej sięgnąć po 500 lx.

Niedostosowanie natężenia światła do czynności może powodować wiele dolegliwości, takich jak bóle głowy, łzawienie oczu, gorsze samopoczucie, mniejsza wydajność, obniżona spostrzegawczość i zdolność akomodacji soczewki oka. Dlatego warto poświęcić czas na to, by dobrać odpowiednie światło do pomieszczenia i rodzaju wykonywanych czynności. Z pewnością z czasem da to pozytywne efekty.

Zobacz na forum: Ile lumenów na metr kwadratowy potrzeba by dobrze oświetlić pokój?

Jest to dość istotne z punktu widzenia dzieci. Bardzo często jest tak, że czytają i piszą przy biurku, które nie posiada dobrego oświetlenia. Błędem jest montowanie jedynie górnego światła w pokoju. Do nauki i czytania niezbędna jest lampka biurkowa, która skupi światło na zeszycie czy książce. Tworzy to swojego rodzaju klimat, a dziecko uczy się lepiej i bardziej się skupia na tym co robi.

Kupując lampkę biurkową do pisania czy też czytania, szukaj pomiędzy tymi, które dostarczą min. 500 lx. Będziesz mieć pewność, że wzrok dziecka jest bezpieczny. Jeśli jest ona zasilana żarówką tradycyjną lub led, zobacz jak je odpowiednio dobrać. Przelicznik lumenów w żarówkach LED na tradycyjne żarówki – przydatny poradnik jaką żarówkę dobrać jeśli właśnie wymieniasz te tradycyjne na nowe energooszczędne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *