Jak wyciągnąć żarówkę halogenową lub LED GU10 z oprawki sufitowej?
Wydawać by się mogło, że wymiana żarówki to nic trudnego. Ileż dowcipów jest o tym, ile osób potrzeba do wykręcenia żarówki? Tu mowa jednak o tradycyjnej żarówce, a nie tej z gwintem GU10. Ile osób trzeba do wykręcenia żarówki z trzonkiem GU10? Jedna, ale dopiero po przeczytania naszego poradnika.
Co to jest żarówka halogenowa?
Żarówki halogenowe to jedno ze sztucznych źródeł światła. Wypełnione są gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu. Halogeny, zwane także fluorowcami bądź chlorowcami, to pierwiastki chemiczne 17. grupy układu okresowego pierwiastków. Do halogenów zaliczamy więc fluor, chlor, brom, jod, astat oraz tenes. Halogen jest używany w żarówkach do regenerowania żarnika i przeciwdziałania jego rozpylaniu. Dzięki temu bańka żarówki halogenowej nie ciemnieje. Pod kątem budowy i sposobu działania, żarówka halogenowa jest bardziej nowoczesnym wycofanym już ze sprzedaży, wariantem żarówek tradycyjnych. Skąd opis żarówki halogenowej, a nie LED? Trzeba bowiem pamiętać, by żarówkę halogenową trzymać zawsze przez szmatkę, bo osadzający się na oprawie tłuszcz może wpływać na obniżenie trwałości żarówki.
Powyższa żarówka ma jednak gwint tradycyjny, a co jeśli przyjdzie nam wykręcić żarówkę z innym gwintem?
Jak wygląda gwint GU10?
Nie jedna osoba miała spory problem z dobraniem się do żarówki halogenowej lub obecnie LED o tym samym kształcie i gwincie. Chodzi tu dokładnie o żarówkę z gwintem GU10, ponieważ to on często sprawia problem niedoświadczonemu elektrykowi. Często za montaż żarówek odpowiedzialna była inna osoba niż my sami, stąd nie widząc mocowania w oprawce, ciężko jest sobie wyobrazić, jak jest ona zagnieżdżona.
Żarówki halogenowe (lub LED) mogą mieć dwa typu mocowania:
- żarówka halogenowa MR16 – dwa sztywne pręciki (druciki)
- żarówka GU10 – dwa bolce z poszerzeniem (grzybki)
Poniżej na zdjęciu zobaczysz jak wyglądają one w rzeczywistości.
Jak wyjąć żarówkę halogenową lub LED MR 16?
UWAGA: Upewnij się, że źródło światła odłączone jest od zasilania (jeśli nie masz pewności – wykorzystaj próbnik lub odłącz zasilanie główne).
W tym przypadku sprawa jest bardzo prosta z uwagi na oprawkę ceramiczną. Jeśli żarówka znajduje się w oczku sufitowym, najpierw należy zdjąć zabezpieczenie przed wypadaniem żarówki (drucik/zawleczka – rys. 2). Zwykle należy go ścisnąć z obu stron. Po jego odgięciu żarówka powinna sama wypaść i wisieć na przewodzie. Jeśli nie – wystarczy lekko podważyć żarówkę, a na pewno swobodnie wypadnie. Po tym kroku należy wyciągnąć żarówkę – wystarczy jeden pionowy ruch do góry. Po wymianie należy ją analogicznie włożyć w oprawkę ceramiczną, następnie zamocować w oczku i zabezpieczyć zawleczką by nie wypadła.
Jak wyjąć żarówkę LED lub halogenową z oprawki – gwint GU10
W tym przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i wynika z kilku względów:
- żarówka mocowana jest w innej oprawce ceramicznej – wtyki „grzybkowe”;
- wtyki GU10 mogą się „zacisnąć/zasiedzieć” i być problematyczne w odkręceniu;
- często z uwagi na budowę lampy nie ma jak złapać żarówki, a widoczna jest tylko jej płaska świecąca część.
Samo wyjęcie odbywa się poprzez przekręcenie żarówki w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara. Załóż rękawice ochronne jeśli masz do czynienia z żarówką halogenową. Jeśli oprawka lub lampa nie pozwala za dobre uchwycenie żarówki, należy ją mocno docisnąć do środka i ponownie przekręcić w lewo. Długość obrotu to około 1 cm. Jeśli o tyle żarówka się przesunie i sama nie wypadnie, można ją lekko podważyć – prawdopodobnie mogła się zapiec. Poniżej zobaczysz, jak wygląda oprawka, która prawdopodobnie znajduje się w środku lampy lub halogenu. Może nieco się różnić obudową, ale miejsce na wtyki zawsze będą takie samo.
Analogicznie należy wymienić żarówkę – czyli włożyć w poszerzone miejsca w oprawce i przekręcić żarówkę tym razem w przeciwnym kierunku – w stronę prawą zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pamiętaj, że w oczkach masz zabezpieczenia przed wypadaniem żarówki – jeśli nie wiesz jak je zdjąć, zobacz instrukcję przy demontażu żarówki z gniazda MR16.
Pamiętaj, że przed wyjęciem żarówki halogenowej należy wyłączyć źródło zasilania. Nie masz pewności, że wszelkie elementy oświetlenia są dobrze zaizolowane.