IP44 – co to znaczy dla lampy?
Kupując lampy nie zawsze zwracamy uwagę na różne znaki i symbole, które widnieją na produkcie. Zdarza się również, że nawet gdy zauważymy dany symbol, nie do końca rozumiemy jego znaczenie. Wybierając dany model, kierujemy się głównie wyglądem, funkcjonalnością i doskonałą stylizacją, co nie jest najlepszym pomysłem. Oznaczenia na produkcie zostały zamieszczone dla bezpieczeństwa użytkowania (jak np. klasa szczelności IP) oraz by poinformować o funkcjach i parametrach oprawy.
Jakie oznaczenia można znaleźć na opakowaniu lampy?
Urządzenia emitujące światło, jak lampa czy żarówka, na opakowaniu powinna posiadać szereg oznaczeń, które mają za zadanie ułatwić zakupy. To dzięki nim można poznać moc żarówki, jej trwałość czy liczbę włączeń i wyłączeń. Jakie więc oznaczenia można spotkać na lampie (szczególne LED)? Co one oznaczają?
- Gwarancja producenta na żarówkę – podana jest w latach i liczbie godzin świecenia, np. 5 lat lub 15 000 godzin.
- Temperatura barwowa – podana w stopniach Kelwina informacja, która pozwoli ocenić jak bardzo światło lampy zbliżone jest do dziennego.
- Kąt rozprowadzania światła – niektóre lampy i żarówki mogą rozprowadzać światło padające na wszystko dookoła, a inne tylko na to co pod nimi.
- W przypadku żarówek LED moc żarówki i jej odpowiednik – jaka żarówka tradycyjna świeci z podobną mocą.
- Strumień świetlny wyrażony w lumenach. Sprawdź, co to jest lumen?
- Natężenie światła podane w luxach.
- Gwarantowana liczba włączeń i wyłączeń żarówki lub lampy.
- Rodzaj gwintu – dzięki temu parametrowi wiesz, czy żarówka będzie pasować do konkretnej oprawy i odwrotnie – jaką żarówkę wybrać do danej lampy.
- Czas, w jakim żarówka osiągnie swoją pełną (lub prawie pełną) moc.
- Szczelność żarówki wyrażoną za pomocą klasy szczelności IP.
- Etykieta energetyczna – informacja o tym, jak oszczędna jest dana lampa.
- Współczynnik oddania barw CRI, czyli informacja o tym, na ile wiarygodne będzie odzwierciedlenie naturalnych kolorów przy wykorzystaniu tego sztucznego oświetlenia. Najwyższy współczynnik to 100.
Co to jest IP lampy?
IP lampy to jeden z najbardziej istotnych parametrów, który informuje o tym, gdzie bezpiecznie można używać danej oprawy. IP oznacza to “Index of Protection” i składa się z dwóch cyfr. Pierwsza z nich odnosi się do ochrony urządzenia przed ciałami stałymi oraz innymi niebezpiecznymi elementami; zaś druga cyfra – zapewnia ochronę przed cieczami. W uproszczeniu IP jest określoną normą odnoszącą się do szczelności, dotycząca urządzeń posiadających części elektryczne. “Index of Protection” wskazuje na wysoki lub niski poziom ochrony danego sprzętu przed różnymi częściami czy wodą poprzez odpowiednio przystosowaną obudowę.
Kto nadaje stopień ochrony IP?
Stopień szczelności IP nadawany jest przez producenta oprawy, a jego poziom określany jest na podstawie normy PN-EN 60529:2003, która dotyczy stopni ochrony IP zapewnianych przez obudowy urządzeń elektrycznych o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 72,5kV. Kod IP powinien wyglądać następująco:
W przypadku lamp i źródeł światła kod składa się najczęściej z liter kodu oraz pierwszej i drugiej cyfry charakterystycznej. Pierwsza z nich informuje o ochronie przed dostępem do części niebezpiecznych (osób, przedmiotów lub narzędzi), oraz przed wnikaniem ciał stałych. W celu określenia wartości pierwszej cyfry charakterystycznej stosuje się próbniki dostępu o określonych parametrach i komory pyłowe.
Druga cyfra charakterystyczna określa z kolei na ile oprawa zapewnia ochronę przed szkodliwym skutkiem wnikania wody. W celu określenia ochrony przed wnikaniem wody wykorzystuje się kilka rodzajów urządzeń probierczych, które umożliwiają wytworzenie konkretnych warunków, np. skrzynia kroplowa. Przy wyższych wartościach obudowa jest oblewana wodą lub w niej zanurzana.
Litery dodatkowe stosowane są w urządzeniach, w których wymagane jest podanie dodatkowych informacji dotyczących obudowy urządzenia.
IP44 co oznacza?
Poszczególne cyfry w kodzie IP mają przypisane konkretne właściwości. Na przykład, jeśli kupiłeś lampę wiszącą IP44, pierwsza cyfra charakterystyczna – cztery – oznacza ochronę przed obiektami większymi niż 1 mm. Druga cyfra – również cztery – oznacza natomiast ochronę przed wodą docierającą ze wszystkich kierunków. Zatem lampa posiadająca podwyższony stopień ochrony IP44 jest wytrzymała na bryzgającą wodę. Przez oprawę nie przedostaną się również ciała stałe o wielkości powyżej 1 mm.
Zwykle tego typu urządzenia wyposażone są w dodatkowe uszczelki, które uniemożliwiają:
- Przedostanie się wody wewnątrz obudowy;
- Dostanie się do wnętrza niebezpiecznych i szkodliwych części;
- Wnikanie ciał obcych.
Gdzie sprawdzi się lampa IP44?
Odporność na bryzgającą wodę powoduje, że lampy o klasie szczelności IP44 można bez problemu umieścić w łazience czy kuchni. Takie oświetlenie jest idealnie przystosowane do pomieszczeń, gdzie istnieje ryzyko zwiększonej wilgotności i możliwość zalania wodą. Te lampy cechują znaczną wytrzymałością, wysoką jakością i szczelnością. Oświetlenie tego typu możesz wykorzystać także jako lampy zewnętrzne. Tutaj jednak warto zwrócić uwagę, czy oprawa przystosowana jest do zmiennych warunków atmosferycznych. Najczęściej lampy, które można umieścić na zewnątrz, posiadają na opakowaniu informację na ten temat. Przy klasie szczelności IP44, lampa sprawdzi się jako oświetlenie drzwi wejściowych, tarasu czy balkonu.
Kupując lampę IP44 pamiętaj jednak, że nie jest ona odporna na długotrwałe zanurzenie, dlatego nie stosuj oświetlenia tego typu pod prysznicem, w basenie czy w kostce brukowej.
-
pinterest. com -
polinov. ru
Czy lampa IP44 nadaje się tylko do łazienki i na zewnątrz?
Choć lampy o IP44 rekomendowane są w miejsca o podniesionym stopniu wilgotności, nie oznacza to, że nie można ich stosować w pozostałych częściach domu. Wybór szczelnych lamp jest niezwykle duży, a ich design sprawdzi się w każdym wnętrzu. Pamiętaj jednak, że lampy IP44 są zazwyczaj droższe od standardowych lamp. Jeśli spodobała Ci się konkretna lampa IP44 i wiesz, że będzie doskonale prezentować się w salonie, możesz ją śmiało kupić. Pamiętaj jednak, że nie każda lampa dedykowana do salonu sprawdzi się w łazience.
Wybierając lampę możemy więc kierować się nie tylko oryginalnym gustem, komfortem i nowoczesną stylizacją, ale jednocześnie i bezpieczeństwem. Pamiętaj, że oświetlenie powinno być odpowiednio dostosowane do aranżacji i warunków dookoła. Woda i podwyższona wilgotność w pomieszczeniu mogą zniszczyć lub uszkodzić urządzenie elektryczne lub spowodować niebezpieczną sytuację. Istnieje wiele różnych modeli lamp posiadających podwyższony stopień ochrony IP, więc z łatwością można wybrać lampę, którą łączy w sobie elegancję, innowacyjność, komfort oraz bezpieczeństwo.