Jak połączyć lampę z wyłącznikiem?
Wyłączniki światła w domu to standardowy element wyposażenia, któremu najwięcej uwagi poświęca się na etapie tworzenia instalacji elektrycznej. By dobrze działały, muszą zostać dopasowane do roli, jaką mają odgrywać w domowym oświetlaniu, włącznik bowiem włącznikowi nierówny.
Rodzaje włączników światła
Choć najczęściej włączniki światła wyglądają dość podobnie, mogą znacząco się różnić funkcją. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, największe podobieństwo można zauważyć we włącznikach kołyskowych. Nowoczesne, inteligentne przełączniki światła odbiegają od tego designu, często o 180 stopni. Różnią się także między sobą włączniki stosowane w różnych krajach. Dziś nieco więcej o tym, jak połączyć lampę z wyłącznikami stosowanymi najczęściej w polskich domach.
Ze względu na funkcję i budowę, wymienić można kilka rodzajów przełączników światła:
- włącznik jednobiegunowy – najprostszy włącznik z jednym przyciskiem, który kontroluje dane źródło światła lub inne urządzenie elektryczne.
- włącznik dwubiegunowy – włącznik, który kontroluje dwa różne obwody światła jednocześnie. Wykorzystywany przede wszystkim w budynkach przemysłowych.
- wyłącznik schodowy – przełącznik, który może obsługiwać dwukierunkowy przepływ prądu gdy jest włączony i dwukierunkowe blokowanie napięcia po wyłączeniu. Wyłączniki schodowe stosowane są w parach i służą do włączania/wyłączania jednego źródła światła.
- włącznik krzyżowy – urządzenie, które łączy się we wspólnym obwodzie z wyłącznikami schodowymi. Dzięki niemu możliwe jest sterowanie jednym źródłem światła za pomocą większej ilości włączników.
- wyłącznik świecznikowy – wyposażony w dwa lub więcej przycisków, najczęściej stosowany do żyrandoli. Służy do włączania/wyłączania obwodów niezależnie od siebie (np. jeden przycisk zapala dwie z 5 żarówek żyrandola, a drugi pozostałe 3).
Jak podłączyć włącznik światła do lampy?
Choć włączniki światła różnią się nieco między sobą, to zasada ich podłączania do lampy jest podobna. Należy po prostu połączyć z jednej strony przewodu fazowego doprowadzającego zasilanie z zewnątrz, a z drugiej przewodów fazowych prowadzących do lamp. Następnie za pomocą złączek lub kostek elektrycznych należy połączyć ze sobą kable neutralne i ochronne. Podobnie jak w lampie, tak i we włączniku należy połączyć ze sobą bliźniacze przewody fazowy do fazowego, neutralny do neutralnego i ochronny do ochronnego.
Pamiętaj, by przed podłączeniem włącznika do lampy wyłączyć zasilanie!
Przeczytaj także: Projektowanie oświetlenia – na jakiej wysokości montować gniazdka i włączniki?
Włącznik jednobiegunowy, funkcja, budowa, podłączenie
Zasada działania włącznika jednobiegunowego opiera się na poprawnym podpięciu do obwodu. Należy połączyć włącznik z przewodem neutralnym i fazowym oraz – opcjonalnie – ochronnym (stosowanie przewodu ochronnego nie jest wymagane, jednak ze względów bezpieczeństwa zalecane w celu wyrównania potencjału obudowy lampy z potencjałem ziemi). Włącznik światła podłączony do przewodu fazowego ma za zadanie otwieranie i zamykanie obwodu elektrycznego, co przedstawiają poniższe grafiki.
Gdy obwód elektryczny jest zamknięty (nieprzerwany) lampa świeci (rysunek 1). Przełączenie włącznika powoduje przerwanie obwodu i lampa przestaje świecić (rysunek 2).
Jak działa wyłącznik schodowy i krzyżowy?
Wyłączniki schodowe i krzyżowe montowane są przede wszystkim w sytuacji, gdy zależy nam na włączaniu i wyłączaniu jednego źródła światła z dwóch różnych miejsc. Wyłącznik schodowy, krzyżowy i standardowy (jednobiegunowy) różnią się od siebie przede wszystkim budową. Wyłącznik jednobiegunowy posiada jeden zacisk, schodowy dwa zaciski, a krzyżowy trzy zaciski.
Do poprawnego działania obwodu konieczne jest używanie włączników schodowych w parze. W przypadku, gdy chcesz podłączyć wyłącznik krzyżowy, należy zamontować go pomiędzy włącznikami schodowymi.
Wyłączniki świecznikowy, jak podłączyć do lampy?
Za pomocą wyłącznika świecznikowego możesz sterować jedną lampą o wielu źródłach światła – na przykład żyrandolem. Zasada podłączenia przedstawiona została na poniższych schematach.
-
rys.3 -
rys.4 -
rys.5 -
rys.6
Jak widać na schematach, obwód połączony został z dwoma zaciskami. Gdy jeden z nich jest przerwany (rys. 4 i 6) żarówka połączona z nim przewodem fazowym przestaje świecić. Żarówka połączona z drugim, zamkniętym zaciskiem, pozostaje zapalona. Jeśli obydwa zaciski są przerwane żyrandol nie świeci (rys. 3), a gdy obydwa są zamknięte, świecą wszystkie źródła światła (rys.5). Z danym zaciskiem możne być połączona więcej niż jedna żarówka (więcej na ten temat: Jak podłączyć żyrandol na 3, 4, 5 żarówek mając 3 lub 4 kable w suficie?).
Podłączanie lampy do wyłącznika – najczęstsze pytania
Jak podłączyć dwie lampy do jednego wyłącznika?
Do wyłącznika świecznikowego można podłączyć nie tylko lampę o wielu źródłach światła, ale także na przykład dwie różne lampy. Schemat podłączenia jest dość podobny i wygląda następująco:
-
rys. 7 -
rys. 8 -
rys. 9 -
rys. 10
Jak podłączyć kinkiet z wyłącznikiem?
Rodzaj lampy nie ma znaczenia przy połączeniu z włącznikiem. Niezależnie czy jest to kinkiet, lampa sufitowa czy żyrandol, zasada podłączenia jej z wyłącznikiem wygląda tak samo. Niektóre lampy posiadają jednak różną ilość przewodów. Na przykład zdarzają się lampy, lub instalacje domowe bez uziemienia. Więcej na ten temat w poradniku Uziemienie – wszystko co powinieneś wiedzieć.
Dlaczego dwie lampy połączone do jednego wyłącznika zapalają się jednocześnie?
Poprawne działanie włącznika świecznikowego z dwoma lampami zależy od tego, jak połączone są ze sobą przewody. Lampy połączone ze sobą szeregowo, nie dają możliwości niezależnego sterowania światłem. Włącznik będzie jednocześnie włączał i gasił obydwie lampy. Prostym sposobem na sprawdzenie, czy włącznik świecznikowy zadziała poprawnie jest policzenie przewodów wychodzących z puszki. Jeśli widzisz dwa kable fazowe włącznik powinien funkcjonować prawidłowo. W przypadku tylko jednej żyły fazowej podłączanie włącznika świecznikowego nie ma sensu – zadziała on tak samo jak jednobiegunowy.