Inteligentne oświetlenie ogrodu z lampą GL 80 LED IHF od Steinel | ardant.pl
25.06.2021

Inteligentne oświetlenie ogrodu z lampą GL 80 LED IHF od Steinel

Jeśli masz już swój piękny wymarzony ogród, ale nadal nie wiesz jaki typ oświetlenia sprawdzi się w nim najlepiej, zapoznaj się z kilkoma możliwymi rozwiązaniami. Wraz z rozwojem technologii możesz postawić na proste inteligentne lampy ogrodowe, które nie wymagają kosztownych inwestycji oraz dedykowanego oprogramowania tworzonego przez wyspecjalizowane firmy. Na rynku pojawiły się ciekawe możliwości, które pozwolą wprowadzić do ogrodu dekoracyjne światło sterowane np. telefonem.

Zobacz również: System oświetlenia Plug&Shine

Jakie oświetlenie do ogrodu wybrać?

W ogrodzie postawić możesz na 3 typy oświetlenia, które do tej pory stosowane były najczęściej. Pierwszy i najtańszy  to jedynie montaż lamp i podłączenie ich do włącznika. Sterowanie takim światłem odbywa się jak w przypadku każdej innej lampy w domu – włączasz i wyłączasz kiedy masz taką potrzebę. Problem podstawowy tego rozwiązania jest taki, że chwila zapomnienia sprawia, że rachunki za prąd stają się coraz większe.

Drugie rozwiązanie i nieco droższe to zakup lamp z czujnikiem ruchu i czujnikiem zmierzchu. W tym przypadku wprowadzasz sobie ułatwienie bowiem nie musisz włączać światła ogrodowego co wieczór, czy wyłączać rano, gdy zrobi się już jasno. Dzięki temu oszczędzisz również na rachunkach za energię elektryczną.

inteligentne oświetlenie tarasu i elewacji

Trzecim rozwiązaniem będzie zakup inteligentnych lamp, które samodzielnie możesz zaprogramować wg własnego uznania za pomocą prostej aplikacji w smartfonie. Lampy mają wszystkie funkcje powyższych rozwiązań, ale posiadają wiele innych, które uczynią Twój ogród bardziej nowoczesny i inteligentny. Wspomnieć należy jednak o tym, że rozwiązanie to jest droższe od dwóch pozostałych, ale znajduje coraz więcej fanów dając sporo ciekawych możliwości bez tworzenia specjalnego oprogramowania dla tej instalacji.

Inteligentna lampa GL 80 LED IHF od Steinel – Bluetooth

Stworzenie inteligentnego oświetlenia ogrodu stało się o wiele łatwiejsze wraz z wprowadzeniem na rynek lampy zewnętrznej GL 80 LED IHF od firmy Steinel. To niemiecka jakość i technologia, która wykorzystując czujnik IHF oaz Bluetooth pozwala na zastosować wielu rozwiązań na oświetlenie ogrodu oraz samego domu.

ustawianie czujnika ruchu lampy aplikacją

Przeznaczenie tych lamp to oświetlenie ścieżek, tarasów, podjazdów oraz elewacji domu. Ciekawy design oraz technologia LED daje wiele możliwości aranżacyjnych, dekoracyjnych oraz funkcjonalnych. Lampy zewnętrzne GL 80 LED IHF można bowiem łączyć w grupy oświetleniowe do których należeć mogą słupki, ale również i kinkiety zewnętrzne L 830 LED IHF, który idealnie wpasują się na elewacjach oraz pergolach czy tarasach.

Dzięki wysokiej jakości czujnikowi można wyeliminować problemy z włączaniem się lampy podczas deszczu, silnych wiatrów, czy zwierząt, które biegają po ogrodzie.

Funkcje lamp zewnętrznych – GL 80 i L 830 LED IHF

To lampy, które dają wiele możliwości na stworzenie inteligentnego oświetlenia ogrodu, dzięki prostej w użyciu aplikacji sterowanej telefonem czy tabletem. Intuicyjne i jasno opisane potencjometry pozwolą szybko wprowadzić proste ustawienia w sieci lamp zainstalowanych w ogrodzie. Te funkcje to:

inteligentne lampy steinel l830 i gl 80 LED IHF
 • ustawienie czułości czujnika ruchu w zasięgu 160 stopni,
 • ustawienie czasu świecenia lampy po włączeniu,
 • ustawienie momentu zmierzchu wg pomiaru ilości lumenów,
 • ustawienie momentu zmierzchu wg godziny,
 • ustawienie natężenia oświetlenia podstawowego,
 • ustawienie natężenia oświetlenia w czuwaniu,
 • łączenie lamp w oddzielne grupy,
 • łączenie oświetlenia w ogrodzie z kinkietami na elewacji,
 • inne

Ustawienie czułości czujnika ruchu w zasięgu 160 stopni – najczęściej lampy i czujniki ustawia się bardzo ogólnie czyli zasięg (180-360 stopni) oraz czas w jakim ma świecić. W przypadku inteligentnej lampy Steinel, możesz ustawiać czułość na kilka kierunków. Np. idąc po lewej stronie lampy nie spowodujesz włączenia oświetlenia w ogrodzie, zaś przechodząc po prawej, oświetlenie zostanie włączone.

kinkiety na elewację sterowane-telefonem
 1. Ustawienie czasu świecenia lampy po włączeniu – telefonem możesz ustawiać dowolnie czas przez jaki ma świecić lampa, gdy się do niej zbliżysz.
 2. Ustawienie momentu zmierzchu wg pomiaru ilości lumenów – standardowe lampy mają wbudowany czujnik zmierzchu, lecz nie mamy wpływu na to przy jakiej wartości ma zapalać oświetlenie. W przypadku lampy Steinel, aplikacja pozwoli Ci dokonać pomiaru lumenów (natężenia światła) o dowolnej porze (późny wieczór, czy sama noc), która to w późniejszym czasie zostanie użyta do automatycznego włączenia oświetlenia w ogrodzie.
 3. Ustawienie momentu zmierzchu wg godziny – lampy możesz ustawić również tak, by zapalały się i gasły o konkretnie wybranej godzinie, a nie wówczas, gdy na dworze jest już ciemno.
 4. Ustawienie natężenia oświetlenia podstawowego – firma Steinel w inteligentnej lampie L 830 i GL 80 LED IHF wprowadza dwa tryby oświetlenia – podstawowe i czuwania. Tryb światła podstawowego pozwala na ustawienie natężenia oświetlenia w momencie, gdy obok lampy właśnie się ktoś znajduje, przechodzi czy przejeżdża samochód. Lampa dzięki wykryciu ruchu potrafi się rozświetlić bardziej, czyli do wartości, którą ustawimy ręcznie. To pozwala na oszczędzenie energii elektrycznej bowiem w całym ogrodzie lampy mogą się lekko tlić, ale gdy tylko ktoś wyjdzie do ogrodu, rozświetlą się pełnym blaskiem by ułatwić się poruszanie czy spacerowanie.
 5. Ustawienie natężenia oświetlenia w czuwaniu – możesz samodzielnie ustawić ilość światła emitowanego przez lampę w momencie, gdy w ogrodzie nikt nie przebywa.
 6. Łączenie lamp w oddzielne grupy – dzięki tej funkcji uzyskać można inteligentne oświetlenie całego ogrodu, ale i zewnętrzne domu. Słupki oświetleniowe oraz kinkiety możesz łączyć dowolnie w grupy dzieląc je na strefy, np. oświetlenie podjazdu, oświetlenie alejek, oświetlenie elewacji, oświetlenie tarasu czy strefy mieszane jak oświetlenie podjazdu + oświetlenie elewacji. Wykonuje się to w prosty sposób zbliżając do lampy, nadając jej nazwę i przypisując do stworzonej grupy lamp. Wszystko to kilkoma kliknięciami w telefonie. To daje ciekawy efekt np. gdy wracasz nocą samochodem do domu. Wjeżdżając na podjazd rozświetlisz go, ale dodatkowo zapalisz wybrane kinkiety na elewacji domu lub oświetlenie na tarasie. To jak zaplanujesz inteligentne oświetlenie w ogrodzie zależy wyłącznie od Twoich potrzeb.
 7. Łączenie oświetlenia w ogrodzie z kinkietami na elewacji – jak już wspomniano, dostępne w ofercie są lampy w postaci słupków oraz kinkiety. Jednakowy design, forma oraz technologia pozwoli na o wiele ciekawsze rozwiązania niż stosuje się dotychczas.

Inteligentne oświetlenie od firmy Steinel to naprawdę prostota i funkcjonalność. Z jednej strony osiągnąć możesz właściwie wszystko czego Ci potrzeba, nie będąc przy tym programistą lub nie korzystając z usług firmy, która zajmuje się tworzeniem inteligentnych rozwiązań.

ustawianie natężenia światła lampy w aplikacji

Jak zaprojektować inteligentne oświetlenie ogrodu?

Typowe inteligentne rozwiązania wymagają łączenia wszystkich lamp ze sobą przy pomocy przewodów, które prowadzone są do szafek sterujących, a tam później przy pomocy oprogramowania wprowadzane są konkretne ustawienia.

Lampy od firmy Steinlel pozwalają osiągnąć tę samą funkcję w o wiele prostszy sposób czyli za pomocą Bluetooth. Każda lampa w ogrodzie łączy się automatycznie, dlatego musisz jedynie rozplanować strefy w ogrodzie, które stworzysz kilkoma kliknięciami. Możesz przykładowo zaplanować strefy:

 • alejek i ścieżek,
 • elewacji,
 • tarasu czy pergoli,
 • podjazdu i ogrodzenia,
 • lub łączone jak ogrodzenia + podjazdu, elewacji + tarasu, itp.

Tworzenie stref oświetleniowych oraz nadawanie im indywidualnych ustawień uczyni Twój ogród typowo inteligentnym, ale i prostym w obsłudze. Jedyne o co musisz zadbać to zasilanie lamp, które niezbędne jest w każdym systemie, niezależnie od użytych technologii.

Jakie kable wybrać do oświetlenia ogrodowego?

Każda instalacja oświetlenia ogrodowego wymaga położenia przewodów zasilających, a niekiedy dodatkowo sterujących. W przypadku wykorzystania lamp marki Steinel, jeśli ich liczba nie przekroczy 50 sztuk, spokojnie wystarczy tu kabel YKY 3×1,5. Ważne by był to kabel w specjalnej otulinie PVC przystosowanej do układania go w ziemi. Jeśli przewidujesz więcej lamp ogrodowych, grubość kabla powinno się skonsultować z elektrykiem lub specjalistą. Kable do oświetlenia ogrodowego najczęściej układane są tylko raz i lepiej nie mieć z nimi problemu w przyszłości, dlatego wybierz dobrego i znanego producenta.

sterowanie lampami z telefonu - aplikacja na smartfona

Czy da się samodzielnie zrobić inteligentne oświetlenie w ogrodzie?

Oczywiście, że tak! Wszystkie wymienione powyżej funkcje oraz możliwości całkowicie wpisują się w inteligentne rozwiązania. Są dostępne dla każdego, kto na co dzień korzysta ze smarfona. Można się pokusić o stwierdzenie, że nawet dziecko potrafiłoby skonfigurować całą instalację oświetlenia ogrodowego przy użyciu rozwiązań Steinel. Jedyną trudnością, która nie ominie nikogo jest położenie przewodów elektrycznych na działce.

Warto zaznaczyć tutaj aspekt cenowy, który może wydawać się decydujący. W przypadku zwykłych lamp ogrodowych z czujnikiem ruchu, kupimy je taniej – 200-300 zł za sztukę przy czym nie da nam możliwości sterowania oświetleniem. Ich działanie sprowadzać się będzie jedynie do włączania przy zmierzchu i wyłączania nad ranem. Nie da się ich rozdzielić na wiele stref, a tym bardziej połączyć już z systemem oświetlenia elewacji czy tarasu. Albo zapalą się wszystkie, albo żadna.

W przypadku lamp ogrodowych LED z czujnikiem IHF Steinel, zapłacić trzeba już dwa razy więcej bo około 600 zł za sztukę, ale będzie to nadal dwa lub trzy razy taniej, gdyby całą instalację miała wykonać firma od inteligentnych technologii.

Seria Cube od Steinel

Podsumowanie inteligentnego oświetlenia ogrodowego od firmy Steinel

Marka Steinel to firma patrząca szeroko w przyszłość, ale kładąca duży nacisk na jakość oraz design. Z jej produktów korzystają galerie handlowe, biurowce, budynki użyteczności publicznej. To nie jedyne rozwiązania dostępne na rynku, ale pierwsze, które zaoferowane zostały klientom indywidualnym. Proste do wykonania i skonfigurowania, ale jednocześnie funkcjonalne.

Nasz sklep zajmuje dostarcza wielu innych rozwiązań firmy Steinel, ale i samych lamp. Po więcej ciekawych inspiracji zapraszamy do galerii filmów.

Steinel wersja GLGL 80, L 830, 835, 840 LED iHF Cubo STEINEL DIY

Oświetlenie inteligentne steinel

Intelligent Spots series | STEINEL

Masz pytania lub szukasz produktów, których obecnie nie ma w naszym sklepie, a gdzieś je widziałeś? Napisz lub zadzwoń, zamówimy je dla Ciebie!

Produkt dodany do koszyka