Jak wyciągnąć żarówkę halogenową lub LED GU10 z oprawki sufitowej?

Nie jedna osoba miała spory problem z dobraniem się do żarówki halogenowej lub obecnie LED o tym samym kształcie i gwincie. Chodzi tu dokładnie o żarówkę z gwintem GU10 ponieważ to on często sprawia problem niedoświadczonemu elektrykowi. Często za montaż żarówek odpowiedzialna była inna osoba niż my sami, stąd nie widząc mocowania w oprawce ciężko jest sobie wyobrazić jak jest ona zagnieżdżona.

Żarówki halogenowe (lub LED) mogą mieć dwa typu mocowania:

 • żarówka halogenowa MR16 – dwa sztywne pręciki (druciki)
 • żarówka GU10 – dwa bolce z poszerzeniem (grzybki)

Poniżej na zdjęciu zobaczysz jak wyglądają one w rzeczywistości.

żarówka GU10 i MR16 - wyjęcie i gwinty

(Rys. 1 – żarówka MR16 oraz GU10 – podobny kształt, a różne mocowania w oprawce)

 

Jak wyjąć żarówkę halogenową lub LED MR 16?

UWAGA: Upewnij się, że źródło światła odłączone jest od zasilania (jeśli nie masz pewności – wykorzystaj próbnik lub odłącz zasilanie główne).

W tym przypadku sprawa jest bardzo prosta z uwagi na oprawkę ceramiczną. Jeśli żarówka znajduje się w oczku sufitowym, najpierw należy zdjąć zabezpieczenie przed wypadaniem żarówki (drucik/zawleczka – rys. 2). Zwykle należy go ścisnąć z obu stron. Po jego odgięciu, żarówka powinna sama wypaść i wisieć na przewodzie. Jeśli nie – wystarczy lekko podważyć żarówkę, a na pewno swobodnie wypadnie. Po tym kroku należy wyciągnąć żarówkę – jeśli trzymać będziemy ją tak jak na zdjęciu 1 – wystarczy jeden ruch pionowy do góry. Po wymianie należy ją analogicznie włożyć w oprawkę ceramiczną, następnie zamocować w oczku i zabezpieczyć zawleczką by nie wypadła.

wyjęcie żarówki MR16 - zabezpieczenie oczka przed wypadaniem

 

Jak wyjąć żarówkę LED lub halogenową z oprawki – gwint GU10

W tym przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i wynika z kilku względów:

 • żarówka mocowana jest w innej oprawce ceramicznej – wtyki „grzybkowe”
 • wtyki GU10 mogą się „zacisnąć/zasiedzieć” i być problematyczne w odkręceniu
 • często z uwagi na budowę lampy nie ma jak złapać żarówki, a widoczna jest tylko jej płaska świecąca część.

Samo wyjęcie odbywa się poprzez przekręcenie żarówki w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara. Jeśli oprawka lub lampa nie pozwala za dobre uchwycenie żarówki, należy ją mocno docisnąć do środka i ponownie przekręcić w lewo. Długość obrotu to około 1 cm. Jeśli o tyle żarówka się przesunie i sama nie wypadnie, można ją lekko podważyć – prawdopodobnie mogła się zapiec. Poniżej zobaczysz jak wygląda oprawka, która prawdopodobnie znajduje się w środku lampy lub halogenu. Może nieco się różnić obudową, ale miejsce na wtyki zawsze będą takie same.

 

oprawka ceramiczna GU10 wyjęcie żarówki

Analogicznie należy wymienić żarówkę – czyli włożyć w poszerzone miejsca w oprawce i przekręcić żarówkę tym razem w przeciwnym kierunku – w stronę prawą zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pamiętaj, że w oczkach masz zabezpieczenia przed wypadaniem żarówki – jeśli nie wiesz jak je zdjąć, zobacz instrukcję przy demontażu żarówki z gniazda MR16.

Pamiętaj, że przed wyjęciem żarówki halogenowej należy wyłączyć źródło zasilania. Nie masz pewności, że wszelkie elementy oświetlenia są dobrze zaizolowane.

10 thoughts on “Jak wyciągnąć żarówkę halogenową lub LED GU10 z oprawki sufitowej?

 1. Dzięki! Pomogło. Wyjąłem oprawkę na zewnątrz i przekręciłem halogenika. Gdyby nie artykuł to bałbym się ruszyć 🙂

 2. mam podobne żarówki kręci sie w jedną i drugą stronę ale żarówka nie wychodzi

 3. Ja mam dość. 5 zariwek w lampie i żadna ani drgnie.

 4. Są też takie specjalne przyssawki do tego – miałem dołączona w zestawie razem z lampą. Trzeba ją przyssać do żarówki i wtedy łatwiej przekręcić.

 5. A jeżeli taka oprawka ma jeszcze szybkę , która zasłania żarówkę bo to akurat oświetlenie łazienkowe ? To jak wymienia się żarówkę ?

 6. Dzień dobry,
  nie mamy zdjęcia więc ciężko odpowiedzieć, ale bardzo często lampy łazienkowe mają innego typu oprawy – hermetyczne. Oczko może stanowić całość razem z obudową. Może warto wyjąć je całe i dokładniej się przyjrzeć? Jeśli może Pani powiedzieć jakie to oczko – model/producent, postaramy się pomóc coś więcej.

  Pozdrawiam

 7. Mam oprawkę Kobi OH 34,Oczko i oprawka są połączone.

 8. Ponawiam swoje zapytanie jak wymienić żarówkę .Mam oprawkę Kobi OH 34,Oczko i oprawka są połączone.

 9. Posiadam oprawę stropowa oczko BETONOWA szara okrągła GU10 SPOT-LIGHT z Leroy Merlin. Nie potrafię wyjąć żarówki, bo wygląda jakby była połączona z oprawą.

 10. Obracam i obracam, a ona się nie wykręca. Może gwint wyrobiony?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *