Jak wyciągnąć żarówkę halogenową lub LED GU10 z oprawki sufitowej?

Nie jedna osoba miała spory problem z dobraniem się do żarówki halogenowej lub obecnie LED o tym samym kształcie i gwincie. Chodzi tu dokładnie o żarówkę z gwintem GU10 ponieważ to on często sprawia problem niedoświadczonemu elektrykowi. Często za montaż żarówek odpowiedzialna była inna osoba niż my sami, stąd nie widząc mocowania w oprawce ciężko jest sobie wyobrazić jak jest ona zagnieżdżona.

Żarówki halogenowe (lub LED) mogą mieć dwa typu mocowania:

 • żarówka halogenowa MR16 – dwa sztywne pręciki (druciki)
 • żarówka GU10 – dwa bolce z poszerzeniem (grzybki)

Poniżej na zdjęciu zobaczysz jak wyglądają one w rzeczywistości.

żarówka GU10 i MR16 - wyjęcie i gwinty

(Rys. 1 – żarówka MR16 oraz GU10 – podobny kształt, a różne mocowania w oprawce)

 

Jak wyjąć żarówkę halogenową lub LED MR 16?

UWAGA: Upewnij się, że źródło światła odłączone jest od zasilania (jeśli nie masz pewności – wykorzystaj próbnik lub odłącz zasilanie główne).

W tym przypadku sprawa jest bardzo prosta z uwagi na oprawkę ceramiczną. Jeśli żarówka znajduje się w oczku sufitowym, najpierw należy zdjąć zabezpieczenie przed wypadaniem żarówki (drucik/zawleczka – rys. 2). Zwykle należy go ścisnąć z obu stron. Po jego odgięciu, żarówka powinna sama wypaść i wisieć na przewodzie. Jeśli nie – wystarczy lekko podważyć żarówkę, a na pewno swobodnie wypadnie. Po tym kroku należy wyciągnąć żarówkę – jeśli trzymać będziemy ją tak jak na zdjęciu 1 – wystarczy jeden ruch pionowy do góry. Po wymianie należy ją analogicznie włożyć w oprawkę ceramiczną, następnie zamocować w oczku i zabezpieczyć zawleczką by nie wypadła.

wyjęcie żarówki MR16 - zabezpieczenie oczka przed wypadaniem

 

Jak wyjąć żarówkę LED lub halogenową z oprawki – gwint GU10

W tym przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i wynika z kilku względów:

 • żarówka mocowana jest w innej oprawce ceramicznej – wtyki „grzybkowe”
 • wtyki GU10 mogą się „zacisnąć/zasiedzieć” i być problematyczne w odkręceniu
 • często z uwagi na budowę lampy nie ma jak złapać żarówki, a widoczna jest tylko jej płaska świecąca część.

Samo wyjęcie odbywa się poprzez przekręcenie żarówki w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara. Jeśli oprawka lub lampa nie pozwala za dobre uchwycenie żarówki, należy ją mocno docisnąć do środka i ponownie przekręcić w lewo. Długość obrotu to około 1 cm. Jeśli o tyle żarówka się przesunie i sama nie wypadnie, można ją lekko podważyć – prawdopodobnie mogła się zapiec. Poniżej zobaczysz jak wygląda oprawka, która prawdopodobnie znajduje się w środku lampy lub halogenu. Może nieco się różnić obudową, ale miejsce na wtyki zawsze będą takie same.

 

oprawka ceramiczna GU10 wyjęcie żarówki

Analogicznie należy wymienić żarówkę – czyli włożyć w poszerzone miejsca w oprawce i przekręcić żarówkę tym razem w przeciwnym kierunku – w stronę prawą zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pamiętaj, że w oczkach masz zabezpieczenia przed wypadaniem żarówki – jeśli nie wiesz jak je zdjąć, zobacz instrukcję przy demontażu żarówki z gniazda MR16.

Pamiętaj, że przed wyjęciem żarówki halogenowej należy wyłączyć źródło zasilania. Nie masz pewności, że wszelkie elementy oświetlenia są dobrze zaizolowane.

9 komentarzy do: “Jak wyciągnąć żarówkę halogenową lub LED GU10 z oprawki sufitowej?

 1. Dzięki! Pomogło. Wyjąłem oprawkę na zewnątrz i przekręciłem halogenika. Gdyby nie artykuł to bałbym się ruszyć 🙂

 2. mam podobne żarówki kręci sie w jedną i drugą stronę ale żarówka nie wychodzi

 3. Ja mam dość. 5 zariwek w lampie i żadna ani drgnie.

 4. Są też takie specjalne przyssawki do tego – miałem dołączona w zestawie razem z lampą. Trzeba ją przyssać do żarówki i wtedy łatwiej przekręcić.

 5. A jeżeli taka oprawka ma jeszcze szybkę , która zasłania żarówkę bo to akurat oświetlenie łazienkowe ? To jak wymienia się żarówkę ?

 6. Dzień dobry,
  nie mamy zdjęcia więc ciężko odpowiedzieć, ale bardzo często lampy łazienkowe mają innego typu oprawy – hermetyczne. Oczko może stanowić całość razem z obudową. Może warto wyjąć je całe i dokładniej się przyjrzeć? Jeśli może Pani powiedzieć jakie to oczko – model/producent, postaramy się pomóc coś więcej.

  Pozdrawiam

 7. Mam oprawkę Kobi OH 34,Oczko i oprawka są połączone.

 8. Ponawiam swoje zapytanie jak wymienić żarówkę .Mam oprawkę Kobi OH 34,Oczko i oprawka są połączone.

 9. Posiadam oprawę stropowa oczko BETONOWA szara okrągła GU10 SPOT-LIGHT z Leroy Merlin. Nie potrafię wyjąć żarówki, bo wygląda jakby była połączona z oprawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *