Aranżacje z lastryko – Top 5 z wykorzystaniem terazzo | ardant.pl
11.04.2024

Aranżacje z lastryko - Top 5 z wykorzystaniem terazzo

Tegoroczny kwiecień jest zupełnie inny niż wszystkie. Obowiązkowe #zostanwdomu mocno wszystkich zaskoczyło, ale nie poddajemy się. W domach pracujemy ze zdwojoną siłą. Liczymy na to, że mnóstwo inspiracji, jakie dzisiaj dla Was przygotowaliśmy chociaż trochę umili Wam czas i sprawi, że na chwilę przeniesiecie się w cudowny świat designu. W końcu mamy dla Was prawdziwą perełkę! Przepiękne wnętrza z wykorzystaniem ponadczasowego lastryko, zwanego też lastriko i terazzo. Niezależnie od nazewnictwa, materiał po latach wrócił do łask, zachwyca designerów na całym świecie i ma naprawdę niewiele wspólnego z oklepanym lastryko, które kojarzy Wam się głównie z klatek schodowych w blokach z wielkiej płyty.  

Zanim przejdziemy do aranżacji, mamy dla Was garść informacji o lastryko. Po pierwsze, co kryje się pod tą nazwą? Najprościej rzecz ujmując, to kamienne drobinki zatopione w betonie. Taki surowiec poddawany jest obróbce. Szlifowany i polerowany. Może być nieco bardziej matowy lub wypolerowany na pełen połysk. Pierwotnie do tworzenia lastryko wykorzystywane były kawałki marmuru, granitu lub bazaltu, które pozostawały po innych kamiennych wyrobach. Lastryko było materiałem tanim i trwałym. Stąd też jego popularność w miejscach publicznych, narażonych na częste użytkowanie i nasze pierwsze skojarzenia z lastryko – na szkolnych parapetach i klatkach schodowych.

Większość lamp i oświetlenia w aranżacjach znajdziesz w sklepie Ardant.pl!

Czy dzisiejsze lastryko różni się od tego sprzed lat? Jeśli chodzi o technikę tworzenia – nie. Jeśli chodzi o rodzaje i kolory wykończeń – zdecydowanie tak. Dzisiejsze lastryko wykonywane jest nie tylko z kamiennego kruszywa, ale też ze szkła, a nawet metalu. Wykorzystywane są do tego miedź, mosiądz i stal. Również beton zyskał nowe oblicze. Wystarczyło dodać do niego odpowiedni barwnik, by nabrał nowego wyrazu. Coraz większą popularność zdobywa też lastryko żywiczne. Beton zastąpiony jest w nim żywicą epoksydową, która daje nieskończone możliwości wyboru kolorów.

Tak oto lastryko zyskało zupełnie nowe, nowoczesne oblicze, chętnie wykorzystywane we wnętrzach. Pozostaje jeszcze pytanie o jego wady i zalety. Czy warto sięgać po lastryko we wnętrzu? Czy sprawdzi się podczas codziennego
użytkowania?

Niech odpowiedzią będzie to, że lastryko zdobi nie tylko polskie klatki schodowe, które nie kojarzą nam się najlepiej, ale też posadzki w pięknych, włoskich willach z XIV wieku, które do dzisiaj prezentują się idealnie, choć tam lastryko znane jest pod nazwą terrazzo, której coraz częściej używamy także w Polsce . Lastryko to materiał odporny na temperatury, zalania i promienie UV. Bez problemu można wykorzystać je nie tylko we wnętrzu, ale też na tarasie czy w ogrodzie. Nieco inaczej wygląda sprawa z lastryko epoksydowym. Tutaj odporność na czynniki zewnętrzne jest mniejsza, dlatego rekomendowane jest wyłącznie do użycia wewnątrz. Zaletą lastryko syntetycznego jest to, że jest cieńsze i lepiej sprawdza się, jako pokrycie ścian.

Jesteście ciekawi, jak w efektowny sposób wykorzystać lastryko we wnętrzu? Tutaj z pewnością nie zabraknie oryginalnych inspiracji!

Mamy też dla Was niespodziankę. W tym miesiącu twórcy wyróżnionych inspiracji przygotowali dla nas krótkie komentarze dotyczące lastryko. Jesteśmy przekonani, że te treści wzbogacą nasz artykuł, a Wam jeszcze mocniej przybliżą omawiany temat. Czas na nasze top 5!

Mocny duet

Na pierwszy ogień aranżacja PGKoncept. Łazienka elegancka, funkcjonalna, a przy tym nowoczesna i bardzo stylowa. Połączenie czystej bieli z butelkową zielenią mogłoby wydawać się trudnym zadaniem, ale nie jest tak, jeśli w grę wchodzi lastryko. W tym przypadku biała baza z drobnymi, kolorowymi akcentami idealnie spaja wszystkie wykorzystane tutaj kolory i faktury. Nadaje wyrazistości bieli i jednocześnie łagodzi ciemną zieleń. Sprawdza się idealnie, jako połączenie tych dwóch odmiennych barw. Daje też pole manewru, jeśli chodzi o detale w innych kolorach. W tym przypadku postawiono na klasyczną czerń, która zamyka całość.

Pamiętajcie o tym, że lastryko jest wyrazistym elementem aranżacji, nie warto tworzyć dla niego konkurencji. Właśnie z tego powodu w łazience nie znajdziecie zbyt wielu dekoracji, a oświetlenie w czarnej kolorystyce, także zostało zachowane w prostej formie – sufitowe spoty są uzupełnione jedynie o proste zawieszenie z dekoracyjną żarówką.

Jesteśmy przekonani, że już pierwsza aranżacja rzuca nowe światło na lastryko. Prawda, że może wyglądać stylowo?

Co o lastryko mówi twórca tej aranżacji?

„Inwestorki zaczynają widzieć swoje wymarzone wnętrza z błyskiem w oku, a Panowie (…)”

„Lastryko od zawsze wzbudza wiele kontrowersji i wywołuje zaciekłe dyskusje wśród projektantów. Kto się spodziewał, że ten trend tak mocno zdominuje wnętrzarskie salony? Mało kto przejdzie obok niego obojętnie. Tak samo jest z Inwestorami moich projektów. Lastryko przedstawiane na projekcie wywołuje w nich skrajne emocje – zachwyt lub odrzucenie.

W moim doświadczeniu projektowym zauważyłam pewną zależność. Gdy przedstawiam klientom ten rodzaj faktury i wzoru, dyskusja dotycząca wnętrz bardzo się ożywia. Inwestorki zaczynają widzieć swoje wymarzone wnętrza z błyskiem w oku, a Panowie – zazwyczaj milczący – zdecydowanie bardziej włączają się wówczas w rozmowę, nie pozostawiając już wolnej ręki swoim partnerkom.

Zatem, podsumowując, klientom naszej pracowni zawsze dostarczę możliwość wyboru tego właśnie rodzaju faktury i wzoru. Czy zauroczy ich „na dłużej” tak jak mnie?”

Marta Petrzak z PGKoncept

Lastryko na ścianie w łazience w stylu retro

Kolejna aranżacja to niezwykle przytulna łazienka autorstwa Mellow Studio, w której nie brakuje inspiracji stylem retro. Spójrzcie na tę piękną komodę na wysokich nóżkach. My jesteśmy zachwyceni tym wyborem! No i oczywiście lastryko. Wzór jest bardzo wyrazisty, dlatego nie został wykorzystany na całej ścianie. W połączeniu z bielą ceramiki wygląda bardzo efektownie, ale nie przytłacza niewielkiego pomieszczenia.

Wybór lastryko w klasycznej, szarej tonacji może wydawać się chłodną opcją, jednak w połączeniu z jasnymi, drewnianymi elementami oraz miedzianym oświetleniem, całość nie wydaje się zimna, wręcz przeciwnie. Łazienka jest bardzo przytulna.

Takie elementy, jak wolnostojąca wanna czy drewniana drabina sprawiają, że w tej łazience można poczuć się, jak w spa. Relaksacyjna kąpiel po ciężkim dniu będzie tu czystą przyjemnością.

Komentarz od autora projektu:

„Trendy w aranżacji zataczają koło.  Co jakiś czas moda na pewne produkty powraca. Lastryko (…)”

„Trendy w aranżacji zataczają koło.  Co jakiś czas moda na pewne produkty powraca.  Lastryko/terrazzo  wróciło do wnętrz w nieco innej odsłonie.

Pamiętam lastryko z moich  dziecięcych lat jako materiał wszechotaczający: schody , parapety, szkolne posadzki:) Klasyczne wówczas lastryko dostępne w odcieniach szarości, dzisiaj powraca na salony w większej gamie kolorystycznej. Jest wspaniałym uzupełnieniem wnętrz minimalistycznych, nadającym im swoistego smaczku.

Terrazzo to nie tylko podłogi… Jest produktem wytrzymałym, odpornym na wodę i nasłonecznienie. Możemy stosować go prawie wszędzie, gdzie podpowie wyobraźnia. Możemy ubrać nim ściany, zamienić tradycyjny blat kuchenny na lastryko, a także wykorzystać jako półprodukt w tworzeniu elementów dekoracyjnych jak lampy, półki czy stoliki. Ja osobiście pokochałam lastryko i zagościło w moim domu np. jako stojak na kwiat, ściana w łazience czy ulubiony kubek:)

Chętnie stosuję  lastryko w swoich projektach i co bardzo mnie cieszy – klienci coraz odważniej podchodzą do tych propozycji” – mówi Aleksandra Apanowicz z Mellow Studio.

Lastryko w nowoczesnej łazience

Kolejna łazienka z lastryko, ale tym razem w zupełnie innej odsłonie. Aranżacja autorstwa Jagody Kurgun, nowoczesna i minimalistyczna. Oszczędna w kolorach, ale za to bogata w faktury. Mamy tutaj delikatny, jasnoszary gres, biel, oryginalne panele ścienne w pionowe prążki oraz dzisiejszego bohatera, czyli lastryko. W tym przypadku wykorzystane na całych ścianach. W porównaniu do poprzedniej aranżacji, ta łazienka jest większa, dodatkowo znajduje się na poddaszu. Ściany są niższe i zrównoważone z białym sufitem. Na koniec jeszcze struktura lastryko – w tym przypadku drobinki są dużo mniejsze, tworzą więc delikatniejszy wzór, który bez obaw można wykorzystać na większej przestrzeni.

Aby cała aranżacja nie była zbyt jednolita i blada, w detalach postawiono na nieśmiertelną i wyrazistą czerń, która nadała wnętrzu charakteru. Wykorzystanie jej w tak delikatnych elementach, jak armatura czy stalowe stoliki nie sprawiło, że wnętrze jest dużo cięższe, ale podkreśliło pozostałe, delikatniejsze elementy aranżacji. Do oświetlenia łazienki wykorzystano nowoczesne, ledowe oświetlenie sufitowe. Zadbano także o dekoracyjne podświetlenie dużego lustra oraz półek.

Ciekawe jest też to, że lastryko w tak płynny i elegancki sposób łączy się z ceramiką, gresem czy kamieniem. W aranżacjach coraz częściej wykorzystywane jest nie jako zamiennik naturalnego kamienia, ale jako jego uzupełnienie. Doskonały duet tworzy z marmurem. Warto zwrócić uwagę na takie połączenia, prezentują się naprawdę efektownie.

Co Pani Jagoda powiedziała nam o lastryko?

Istotne jest dla mnie to, aby wnętrza cieszyły oko moich klientów przez lata – dlatego (…)”

„Jako projektant wnętrz jestem zobowiązana do śledzenia najświeższych trendów. Istotne jest dla mnie to, aby wnętrza cieszyły oko moich klientów przez lata- dlatego ostrożnie podchodzę do stosowania sezonowych hitów wnętrzarskich. Lastryko nie jest niczym nowym. To co się zmieniło to tylko mnogość różnych wzorów i barw, co sprawia, że można użyć tej płytki jako bazę (płytka monochromatyczna) lub akcent (płytka wielobarwna)” – wyjaśnia właścicielka studia projektowego Jagoda Kurgun.

Lastryko na podłodze w delikatnej palecie

Aranżacja od pracowni Wojtyczka to wnętrze subtelne i delikatne. To jedno z takich miejsc, które już od progu nastraja pozytywnie. Jest energetyzujące, a przy tym spokojne. Lastryko zostało wykorzystane tutaj zarówno w łazience, jak i w strefie kuchennej. W obu wariantach prezentuje się wyśmienicie. Zacznijmy od kuchni.

Przestrzeń nie jest duża, dlatego wybór jasnej bazy kolorystycznej był zdecydowanie najlepszym wyborem- biel optycznie powiększa pomieszczenie. W tym przypadku lastryko także występuje w jasnej tonacji ze sporymi elementami w odcieniach niebieskich, beżowych i rudych. Kolory są na tyle wyraziste, by stanowić ciekawy kontrast do czystej bieli wokół.

Lastryko stanowi także bazę, na której obudowana została cała aranżacja. Zgaszony, niebieski odcień kuchennych mebli, musztardowa kanapa w salonie oraz drewniane meble w kilku jasnych odcieniach. To wszystko doskonale komponuje się z kolorami widocznymi na kuchennej podłodze.

Lastryko kojarzy się z kamiennym, chłodnym wykończeniem. Aby zniwelować taki efekt, warto dobierać do niego ciepłe, przytulne detale. Tutaj wykorzystano piękne lampy z drewna w przedpokoju i wikliny nad stołem jadalnym, a także tekstylne dodatki – dekoracyjne poduszki w stylu vintage na kanapie oraz dywan w podobnej kolorystyce. Wnętrze jest spójne i bardzo przytulne.

Jednak kuchnia to nie wszystko. Ten sam wzór lastryko został wykorzystany także w łazience, która jest doskonałą kontynuacją strefy dziennej.

Tutaj również baza w bieli została uzupełniona o niebieski, zgaszony odcień i drewniane dodatki. Jednak, aby nadać łazience nieco bardziej eleganckiego wyrazu, musztardowe elementy, jakie widoczne były w salonie, zostały zastąpione złotymi detalami. Nie bez znaczenia jest też to, że złote elementy umieszczone zostały na wprost okna. Dzięki temu przez cały dzień światło pięknie odbija się w połyskliwych elementach.

Warto zwrócić uwagę, że również w tym przypadku lastryko zostało połączone z ceramiką w spokojniejszej tonacji. Wszystko dlatego, że lastryko to wybór bardzo efektowny, ale też wymagający umiaru. Tylko dzięki niemu całość prezentuje się tak zjawiskowo.

„lastryko budzi ciekawość, intryguje i nadaje charakter. Szczególnie młodzi inwestorzy (…)”

„Potencjał lastryko, przez dłuższy czas nie wydawał się być specjalnie dostrzegany. Obecnie można zauważyć znaczny wzrost zainteresowania tym materiałem, budzi ciekawość, intryguje i nadaje charakter.

Szczególnie młodzi inwestorzy wydają się być oczarowani lastryko. Mnie, jako zagorzałą fankę lastryko, najbardziej cieszy rozmaitość zastosowań, chociażby w posadzkach, blatach, czy rozwiązaniach meblarskich.

Jestem przekonana, że z upływem czasu, grono jego zwolenników wzrośnie i przyjdzie nam oglądać rozmaite realizacje wnętrzarskie z jego zastosowaniem”

komentuje Małgorzata Wojtyczka.

Lastryko w klasycznym wydaniu

Na koniec aranżacja od Avocado Concept elegancka, stonowana, ale przy tym odważna i bezkompromisowa, jeśli chodzi o wybór materiałów. Zaczniemy oczywiście od strefy dziennej.

Aranżacja jest spójna, a przy tym tak różnorodna. Idealnie skomponowana, ale też pełna kontrastów i nie mówimy tutaj o kolorach, te zestawione są doskonale, ale o bogactwie faktur. Zwrócicie uwagę na ich mnogość. Miękka kanapa została zestawiona ze stolikiem z lustrzanym blatem – pełen połysk. Drewniany stół i matowe, szare krzesła oświetla połyskliwa lampa ze szkła, a proste szafki w zgaszony, brudnym odcieniu różu uzupełnia zimne z pozoru lastryko. Mimo tak wielu elementów, całość prezentuje się naprawdę wybitnie. To dowód na to, że we wnętrzach warto eksperymentować, zestawiać elementy z pozoru odległe, ale ostatecznie cieszyć się takim efektem.

Do tak stonowanej i eleganckiej aranżacji wybrano lastryko w jego klasycznej wersji. Szare tło i jaśniejsze, kamienne elementy wpisują się tutaj idealnie. Nadają ciekawego, nowoczesnego charakteru, ale przy tym nie odwracają uwagi od pozostałych elementów wnętrza. Ledowa listwa świetlna zamontowana pod szafkami doświetla lastryko ciepłym światłem, co nieco zmienia jego wyraz. Sprawia, że staje się bardziej „domowe”.

Łazienka to kolejna odsłona klasycznego lastryko. Warto zwrócić uwagę na brak łączeń na płytach lastryko. Właśnie takie detale sprawiają, że całość wygląda efektownie, a lastryko jest coraz częściej wybierane zamiast klasycznych płytek ceramicznych. Co prawda lastryko wylewane jest opcją droższą niż płytki, ale efekt wynagradza wszystko. Nowocześnie, minimalistycznie i designersko. Duże przeszklenia, duże, jasne punkty, takie jak wanna czy designerska umywalka dodatkowo rozjaśniają przestrzeń, a kilka mocnych, czarnych elementów nadaje wyrazistości całemu wnętrzu.

„Decydując się na lastryko we wnętrzu trzeba pamiętać jednak o kilku zasadach. Wybór (…)”

„Zapewne dla większości z nas (a już na pewno dla starszego pokolenia) pierwsze wspomnienia o lastryko raczej  nie kojarzą się zbyt dobrze. Jeszcze w latach 90. był to podstawowy materiał wykończeniowy stosowany przeważnie z powodu braku dostępności innych produktów. Koszty produkcji były zdecydowanie niższe od innych, a sam materiał zwykł być bardzo wytrzymały. Wachlarz zastosowań lastryko był więc naprawdę szeroki. Wykładano nim posadzki na korytarzach i parapety. Stanowił też często konstrukcję dla schodów – zwłaszcza w budownictwie użytkowym i budynkach wielorodzinnych. Choć już wtedy lastryko nazywane było sztucznym kamieniem jego podstawę stanowił pospolity cement, który nadawał gotowej mieszance charakterystycznego dla tamtej codzienności, szaro-burego koloru.

Lastriko w tamtym okresie wykorzystywane było zdecydowanie w nadmiarze i bezrefleksyjnie, co wkrótce poskutkowało tym, że na ponad 20 lat rynek wnętrzarski postanowił dać nam od niego spokój.

Lastryko w nowoczesnym wydaniu zaskakuje, ukazując nam swoje zupełnie nowe oblicze – pełne barw i wzorów. Oprócz betonu, kruszywo zaczęto zalewać spoiwem żywicowym, które zdecydowanie podniosło przezierność materiału. Dzięki temu, zastosowany następnie pigment gwarantował dużą lepszą jakość uzyskanego koloru. Zaletą tego nowatorskiego rozwiązania jest również to, że możemy za jego pomocą uzyskać znacznie cieńszą i większą powierzchnię bez konieczności robienia spoin, co świetnie sprawdza się przy projektowaniu designerskich łazienek. Takie rozwiązanie jest obecnie szalenie popularne wśród obecnie panujących trendów. Na chwile obecną można też z łatwością zauważyć, jak bardzo europejscy architekci i producenci prześcigają się w prezentowaniu coraz to nowszych odsłon tego kompozytu.

Istotnym jest, że w dobie obecnie panującej mody na lastryko, stanowi ono również część innych elementów wyposażenia wnętrza. Użycie przy produkcji kruszywa innego niż naturalne kamienie (np.szkła, fragmentów miedzi czy stali) otwiera drogę do świeżych, często wręcz fantazyjnych wariacji na temat wykorzystania lastryko we wnętrzach. Coraz częściej spotykamy się więc z użyciem tego wzoru na blatach, a nawet frontach szafek kuchennych czy wierzchach stolików kawowych. Aranżacje bazujące na tym wzorze stają się więc jeszcze bardziej zaskakujące i oryginalne. Lastryko w ostatnich latach stało się również inspiracją do tworzenia innych produktów – obecnie w sklepach możemy spotkać naprawdę spory wybór tapet, wykładzin czy nawet pościeli imitującej znane nam już dobrze kolorowe kropki.

Decydując się na lastryko we wnętrzu trzeba pamiętać jednak o kilku zasadach. Wybór mocnego i bardzo charakternego wzoru wymaga postawienia na stonowane tło, tak, aby nic z nim nie konkurowało. Przy delikatniejszym i bardziej stonowanym wzorze świetnie natomiast sprawdzi się zestawienie z inną ciekawą fakturą – np. perforacją.”  – wyjaśniają nasi eksperci z Avocado Concept.

Na tym nasze zestawienie powinno się już skończyć, ale bardzo chcemy się z Wami podzielić jeszcze dwiema aranżacjami autorstwa Avocado Studio, które pokazują, jak w piękny sposób można wykorzystać lastryko.

Pierwsza łazienka to królestwo szarości. W tym przypadku lastryko jest tylko elementem dekoracyjny zestawionym z dużym gresem. Płytki są w ciemniejszej tonacji, więc jaśniejsza struktura lastryko delikatnie ożywia wnętrze. Design i wygoda w jednym, czego chcieć więcej. W tym przypadku, dla delikatnego rozświetlenia łazienki wybrano miedzianą armaturę i dodatki, które doskonale pasują do szarej tonacji.

Na koniec… jeszcze jedna, piękna łazienka, również z wykorzystaniem lastryko. Tym razem w nieco innej wersji.

Łazienka jest zachowana w podobnej stylistyce do poprzednich. Stonowana szarość, proste, nowoczesne formy i ocieplenie wnętrza drewnianymi elementami. Spójnym aspektem jest też lastryko, ale w tym przypadku zostało wykorzystane w nieco innej wersji. Są to płytki w kremowej tonacji, z nieco bardziej wyrazistym wzorem, ale za to w mniejszych rozmiarach. To właśnie jest cudowne w lastryko. Dowolność kolorów, a także rozmiarów kamyków. Od kilkumilimetrowych drobinek po naprawdę duże kawałki daje całkowitą dowolność w aranżacji i ogromne pole manewru projektowaniu wnętrz.

Jasna tonacja zarówno lastryko, jak i pozostałych płytek, została ponownie zrównoważona czarnymi elementami, a proste oświetlenie sufitowe oraz niewielki kinkiet nad lustrem nadają wnętrzu nowoczesnego wyrazu.

Właśnie za tę konsekwencję i spójność, projekt Avocadoconcept zamyka nasze comiesięczne zestawienie.

Jeszcze więcej lastrykowych inspiracji

Lastryko to nasza nowa miłość, dlatego nie chcemy tak szybko kończyć tego tematu. Przygotowaliśmy dla Was jeszcze więcej inspiracji i mamy wielką nadzieję, że Wy także przekonacie się, jak pięknie można je zaaranżować.

Kuchnia z lastryko

Lastryko to idealny zamiennik kamiennych blatów. Jest równie trwałe, efektowne, a przy tym tańsze niż kamień naturalny. Pamiętajcie też o tym, że jest to materiał trwały, a w kuchni to bardzo ważne.

Eleganckie lastryko na ścianach i pod prysznicem

Lastryko sprawdza się równie dobrze w kuchni, jak i w łazience. Tutaj z powodzeniem może zastąpić klasyczne płytki. Jeśli jesteś zwolennikiem ceramiki, wybierz tę z motywem imitującym lastryko. Na rynku dostępnych jest ich coraz więcej. Pamiętaj też, że lastryko to nie tylko blaty lub podłoga. możesz wykorzystać j także na ścianach lub jako umywalkę.

Lastryko w salonie?

Oczywiście! I to nie tylko na podłodze. Stoliki, ławy, wazony… można wymieniać bez końca. Wszystko stylowe i z klasą. Zobaczcie sami.

Zainspiruj się

Nadal nie możesz wyobrazić sobie swojego wnętrza z lastryko? Kamienne wykończenia Cię nie przekonują? W takim razie zainspiruj się tym motywem i wykorzystaj go w innych elementach aranżacji. Te twórcze i oryginalne „plamki” można wykorzystać na prawdę na wiele sposobów.

aranżacje z lastryko

Większość lamp i oświetlenia w aranżacjach znajdziesz w sklepie Ardant.pl!

Produkt dodany do koszyka