Gwarancja na lampy LED – opinie, czas gwarancji i serwis

Zastanawiasz się nad zakupem nowoczesnej lampy w technologii LED, ale nie masz pewności co do jej żywotności czy warunków gwarancji? Porady, które tutaj zamieścimy pozwolą Ci szerzej spojrzeć na ten typ oświetlenia bowiem w sieci znajdziesz wiele różnych opinii, gdzie część z nich powstała wiele lat temu i nijak się ma do obecnych lamp i oświetlenia LED. Skorzystaj z naszych wskazówek i wybierz niezawodną lampę energooszczędną, ale i designerską bowiem takie właśnie oferuje wielu producentów. Zapoznaj się z całym poradnikiem bowiem omównimy w nim zaróno gwarancję i rękojmię, przy czym zaczniemy od zalet i wad.

 

nowoczesne lampy led z gwarancją na 10 lat

Zalety zakupu lampy LED

 • oszczędność energii elektrycznej,
 • designerski wygląd (ledy stosowane są przeważnie w lampach nowoczesnych)
 • długa żywotność diod (producent podaje ile godzin świecić będzie dana lampa)
 • przedłużane gwarancje przez producentów,
 • oferowanie serwisu producenckiego po okresie gwarancyjnym,
 • prosta budowa i możliwość wymiany podzespołów (zwykle wymiana zasilacza daje lampie drugie życie),
 • jasne i przejrzyste warunki gwarancji.

Przy zaletach warto wspomnieć o tym, że coraz większa ilość producentów przedłuża okresy gwarancyjne na swoje produkty LED. Na liście tych firm znajdziesz takie marki jak:

 • Nordlux – gwarancja na lampy led przedłużona do 5 lat,
 • Auhilon – gwarancja na lampy led przedłużona do 5 lat,
 • Astro Lighting – gwarancja na lampy led przedłużona do 3 lat,
 • UMAGE – wybrane droższe lampy LED z gwarancją nawet na 10 lat (lampa Asteria i jej odmiany kolorystyczne)

Dodatkowo producenci w dużej licznie przypadków (chociażby Auhilon) posiadają serwisy naprawcze nawet po okresie gwarancyjnym.

zasilacz led do lampy

Wady lamp i oświetlenia LED

 • możliwość zużycia/uszkodzenia zasilacza.

To główna i jedyna napotykana wada w lampach led. Same diody są bardzo żywotnie i nie ma problemu z ich użytkowaniem. Nawet jeśli trafisz do 0,5 – 1,0 % osób, którym przytrafi się wada fabryczna, możesz skorzystać z gwarancji lub rękojmi.

Jak korzystać z gwarancji na lampy LEDowe?

Gwarancja to w dzisiejszych czasach forma zabezpieczenia, której udziela producent na swoje produkty. Niezależnie czy są to lampy czy inny sprzęt kupiony w sklepie lokalnym czy przez Internet. Zanim powiemy więcej o samych lampach, warto poznać prawo jakie przysługuje klientowi po zakupie produktu od producenta.

Gwarancja producenta

Wiele osób nie wie o tym, że gwarancja wystawiana przez producentów (gwarantów) jest formą dobrowolną. To sam przedsiębiorca/producent ustala jej warunki, zastrzega prawa i nakłada obowiązku na kupującego. Zwykle trwa ona nie dłużej niż 2 lata, a w niektórych przypadkach może być przedłużona czy rozszerzona. Na jej podstawie możesz wnioskować o usunięcie wady bądź usterki, która powstała w okresie gwarancji. Dokonuje się tego poprzez sklep w jakim kupiono produkt lub u samego producenta bądź też przez odpowiedni serwis/serwisanta.

Rękojmia na zakupiony produkt

To prawo, które posiada każdy konsument. Rozpatrzenie wniosku o rękojmię spoczywa na sklepie, który dokonał sprzedaży danego towaru. Rękojmi podlegają usterki, które spowodowane są wadą fizyczną lub prawną. Sam okres rękojmi to 12 miesięcy od otrzymania zakupionego towaru ze sklepu. W przypadku lamp i oświetlenia, wadami fizycznymi mogą być:

 • żywotność lampy LED inna niż zapewnienie producenta (np. uszkodzenie zasilacza),
 • szczelność lampy – jeżeli produkt był przeznaczony na zewnątrz (deszcz, mróz), a nosi ślady uszkodzenia pod wpływem wilgoci, wody czy warunków atmosferycznych,
 • pękanie klosza pod wpływem temperatury i nagrzewania się żarówki,
 • lampa nie nadaje się do celu, o którym zapewniał producent lub sprzedawca,
 • lampa lub żyrandol jest niekompletna – brak zasilacza lub żarówki, o ile ta miała być w zestawie,
 • miganie lampy i inne usterki wyglądające na fabryczne.

Rękojmia czy gwarancja na lampy – co wybrać?

Patrząc od strony konsumenta, najlepiej jest korzystać z rękojmi bowiem jest bardziej regulowana prawnie. Gwarancja jest również przydatna w momencie, gdy czas na złożenie rękojmi upłynął, czyli po okresie 12 miesięcy. Jeśli jednak sklep lub producent w przeszłości nie stawiał problemów z naprawą towaru, nie ma przeciwwskazań do skorzystania z gwarancji.

gwarancja i rękojmia lampy led UOKIK

(Na prostej infografice stworzonej przez UOKiK zobaczysz jak postępować w przypadku zepsucia lub awarii lampy LED)

Opinie o lampach i oświetleniu LED

Jak niegdyś było i z żarówkami ledowymi, podobnie było i z lampami LED. Obecnie zarówno same żarówki jak i diody led użyte w oświetleniu cieszą się coraz lepszą opinią. Wybierają je projektanci i architekci, a sami użytkownicy się do nich przekonują. Stare negatywne opinie sprzed lat idą w niepamięć, a klienci mogą się cieszyć jeszcze bardziej atrakcyjnym wyglądem i designem niż kiedykolwiek. Tak jak było i w przypadku żarówek, prawdopodobnie będzie i z lampami ledowymi – zostaną po pewnym czasie całkowicie wyparte z rynku. Nie uchronimy się przed technologią i rozwojem, a czym więcej osób się do niego przekona, szybciej nastąpi ta zmiana.

Czy warto kupić lampę LED?

Przechodząc do tematu zakupu lamp ledowych po wcześniejszym rozpisaniu wad i zalet,  wyjaśnieniu czym jest gwarancja, a czym rękojmia, nie ma przeciwwskazań do zakupu tych produktów. Jeszcze kilka lat temu technologie LED były w powijakach i w wielu przypadkach były bardziej awaryjne niż dzisiaj. Obecnie typy użytych diod do produkcji lamp i oświetlenia są mocno zaawansowane i w 99% przypadków spełniają one warunki producentów. Zwykle producenci zapewniają tutaj o żywotności swoich lamp, czyli ilości godzin świecenia. Lampy te nie są produktami jednorazowego użytku i mają możliwość wymiany podzespołów, które odpowiadają za świecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *