newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Rodzaje ściemniaczy w oświetleniu - tradycyjne i LED

Opcji jest kilka, warto więc wiedzieć, z jakiego rodzaju lamp ze ściemniaczami możemy wybierać kupując oświetlenie do swojego domu. Po pierwsze tradycyjne lampy z klasycznymi żarówkami. Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Każda żarówka może zostać połączona z zewnętrznym ściemniaczem, zarówno ręcznym – działającym przez obrót pokrętła lub przesunięcie suwaka, lub bardziej nowoczesnym, dotykowym – działającym poprzez dotknięcie i przytrzymanie szklanej płytki. Wybór tradycyjnych ściemniaczy jest bardzo duży, a tradycyjne żarówki bez problemu z nimi współpracują, więc tutaj nie ma żadnego problemu z wyborem. Inaczej sprawa się ma w przypadku ledowego źródła światła. Zacznijmy od tego, że w przeciwieństwie do klasycznych żarówek, ledowe działają na niskim napięciu kontrolowanym przez specjalne zasilacze. Tradycyjne ściemniacze działają obniżając napięcie i tym samym ściemniając klasyczną żarówkę. W przypadku ledów nie będzie to miało zastosowania – zasilacz i tak unormuje poziom zasilania lub całkowicie je odetnie i żarówka się wyłączy. Jeśli chcesz, aby Twoja ledowa lampa miała możliwość ściemniania, przy zakupie źródła światła dokładnie sprawdź informację na opakowaniu lub skonsultuj się ze sprzedawcą. Wybrane lampy i żarówki są kompatybilne z wybranymi ściemniaczami, jednak one również muszą być specjalnie dostosowane do ledowego oświetlenia. Kupując lampę z panelem led sprawdź czy ma ona możliwość ściemniania lub dopytaj sprzedawcę czy istnieje możliwość podłączenia do niego zewnętrznego ściemniacza. Przed montażem lepiej mieć pewność, że lampa nie zostanie uszkodzona przez nieodpowiednią instalację. Jeśli nowoczesna, ledowa żarówka ma możliwość ściemniania, na pewno znajdziesz taką informację w jej danych technicznych.

Lampy z wbudowanymi ściemniaczami

Aby ułatwić sobie życie, można wybrać lampę, która dostępna jest już z wbudowanym ściemniaczem. Takich modeli pojawia się na rynku coraz więcej, więc kupno odpowiedniej lampy nie powinno sprawiać żadnego problemu. Te lampy wyposażone są dodatkowo w dołączone do zestawu piloty, którymi można sterować nie tylko natężeniem światła, ale także jego barwą. Lampa może dawać światło zimne – doskonałe do pracy, neutralne lub ciepłe – idealne w trakcie relaksu. W sprzedaży można znaleźć także lampy z wygodnym systemem ściemniania MoodMaker. Jest to bardzo prosty i praktyczny system, w którym można regulować natężenie światła za pomocą zwykłego włącznika. To doskonałe rozwiązanie, jeśli nie posiadasz specjalnego ściemniacza, a chcesz zmienić lampę na bardziej funkcjonalną. System MoodMaker pozwala na regulowanie światłem poprzez kilkukrotne kliknięcie włącznikiem. Szczegółowe informacje o tym systemie znajdziesz na kartach produktowych konkretnych lamp, np. Clyde, Balance lub Marsi.

Nastrojowe światło ze ściemniaczem w lampie

Nie można zapomnieć także o tym, że za nastrojowe światło najczęściej odpowiadają lampy dekoracyjne, stołowe lub podłogowe. Nie są one uruchamiane włącznikami ściennymi, więc co w takim przypadku? Tutaj producenci również wyszli naprzeciw zapotrzebowaniu odbiorców. Wiele lamp posiada wbudowane w przewodzie lub w podstawie ściemniacze płynnie regulowane pokrętłem lub kilkustopniowe ściemniacze uruchamiane punktowym suwakiem. W ofercie lamp ze ściemniaczami można znaleźć zarówno modele klasyczne, jak i bardziej nowoczesne, więc styl aranżacji wnętrza nie stanowi tutaj żadnego ograniczenia.

Lampy ze ściemniaczami w telefonie? To możliwe!

Klasyczne ściemniacze to dzisiaj już tylko jedna z wielu możliwości sterowania oświetleniem. Na rynku pojawia się coraz więcej eleganckich lamp, którymi można sterować za pomocą aplikacji ściągniętej na telefon - pełnią one swojego rodzaju ściemniacz. Zalety takiego rozwiązania? Brak konieczności kupowania dodatkowego sprzętu i oprogramowania. Wystarczy tylko ściągnąć aplikację na telefon, bez którego i tak dzisiaj mało kto wyobraża sobie codzienność i zacząć korzystać z wygodnego, nowoczesnego oświetlenia. Tego typu aplikacje pozwalają nie tylko na bieżąco sterować światłem, ale też ustawiać odpowiednie programy, np. można zaprogramować, że lampa w sypialni włączy się punktualnie o 6 rano, a lampy przed domem uruchomią się po zmroku. Takich możliwości jest wiele, więc warto poznać bliżej ten temat.