Zmiana oświetlenia w domu – jakie światło jest zdrowe dla oczu?

Wybierając daną formę oświetlenia warto zwrócić uwagę na barwę światła, by móc wybrać to, które jest najzdrowsze dla naszych oczu. W ostatnim czasie nasz narząd wzroku jest coraz bardziej narażony na osłabienie, ze względu na szybko rozwijającą się technologię i w związku z tym wszechobecne smartfony, tablety, laptopy czy telewizory. Oczy są bardzo ważnym narządem zmysłu, dzięki któremu odbieramy większą część informacji z otoczenia, warto zatem o nie zadbać.

jakie światło i barwa dobra dla oczu

Zadbaj o odpowiednią barwę światła dla swoich oczu

Nieodpowiednio dobrane światło i jego barwa niekorzystnie wpływa na oczy, doprowadzając do osłabienia i szybkiej męczliwości wzroku. Z kolei dobrze wybrane światło może mieć pozytywny skutek na nasze samopoczucie i nastrój. Wiadome jest, że naturalne światło dzienne jest najlepszym wyborem, bowiem nie zmusza oczu do nadmiernego wysiłku. Zmieniając żarówki w mieszkaniu, należy zwracać uwagę na temperaturę barwową danej żarówki, która podana jest na opakowaniu produktu. W przybliżeniu

  • barwa ciepła (WW) posiada wartość 2700K-3200K, światło jest przyjemne i sprzyja relaksacji,
  • barwa zimna (CW) to wartość powyżej 6000K, przypomina nieco niebieski kolor, pobudzający organizm,
  • barwa neutralna biała (CDW) mieści się w przedziale 3300K-5000K, pośredniczy między ciepłą i zimną.

Żarówki emitujące ciepłą barwę należy stosować w miejscach, w których odpoczywamy np. sypialnia, salon. Oświetlenie o wartości 6000K można wybrać do miejsc, w których pracujemy np. biuro, gdyż zimna barwa światła doskonale pobudza nasz mózg do aktywności.

czy led jest zdrowe dla człowieka i oczuW kuchni lub łazience najlepiej sprawdza się oświetlenie o barwie neutralnej białej. Najlepszym wyborem była żarówka tradycyjna, która generuje światło zbliżone do barwy ciepłej, jednak ze względu na wycofanie tych źródeł światła, coraz częściej stosuje się oświetlenie typu LED. Posiadają wiele zalet, przede wszystkim są niezwykle energooszczędne i wytrzymałe. LED-y najnowszej generacji cechuję się najwyższą jakością i emitują światło, które jest najzdrowsze dla naszych oczu. Dodatkowo, oświetlenie w technologii LED stwarza nieskończenie wiele możliwości dekoracyjnych i estetycznych w aranżacji, jednocześnie mamy możliwość wyboru natężenia i barwy światła. Jest przejawem elegancji, nowoczesności i innowacyjności. Należy pamiętać, iż zbyt duża intensywność światła działa podobnie jak zbyt mała – męczy wzrok.

W ostatnim czasie popularne są także żarówki halogenowe, które cechują się bardzo długą żywotnością, trwałością i stałym natężeniem światła podczas eksploatacji. Wykorzystywane są do oświetlenia punktowego bądź ogólnego. Żarówki halogenowe generują jasne, zimne światło, dlatego zalecane są do miejsc pracy.

Zmiana oświetlenia w domu może okazać się dość trudna i czasochłonna, jednakże warto zadbać o nasz narząd wzroku. Odpowiednio dobrane światło w domu przyczynia się do powstania miłej, sympatycznej atmosfery, może nawet redukować stres i ból głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *