Jak podłączyć oświetlenie na klatce schodowej z włącznikiem schodowym?

Potrzebuje pomocy z połączeniem kabli na klatce schodowej. Elektrycy zrobili instalację, ale nic nie jest podłączone bo w tym samym momencie inna ekipa robiła drewniane stopnie. Mam kilka włączników chyba schodowych i teraz nie bardzo wiem co dalej. Efekt ma być taki że dół zapala to góra wyłącza i odwrotnie. Z lampami zwykłymi sobie poradziłem, ale tutaj mam trochę zbyt dużo kabli 🙂
Podrzucicie jakiś schemat do podłączenia schodów i włączników?

12 komentarzy do: “Jak podłączyć oświetlenie na klatce schodowej z włącznikiem schodowym?

 1. Pytanie ile masz tam kabli. Najlepiej będzie jak zadzwonisz do elektryków i zapytasz jak poprowadzili kable do włączników. Kwestia jest taka czy łączyli włączniki ze sobą czy nie.

  Zrób zdjęcia i podeślij to podpowiem coś więcej.

 2. Problem w tym, że nie mam z nimi kompletnie kontaktu. Instalacja była robiona ponad rok temu. Nie jestem w stanie znaleźć numeru. Elektrycy z łapanki 🙁

  Zdjęcia robiłem kabli ale nie puszek. Tylko po to by nie przewiercić.

 3. Dla mnie to wezwij elektryka. Chyba ze wiesz jak przedzwonic sobie kable i zobaczyc co jest co. Jesli nie to ryzykujesz tyko swoim zyciem 🙂

 4. włączniki schodowe na klatce

  Mam nadzieję że Radek się nie obrazi jeśli to tu wrzucę. Generalnie masz tu dobrze wyjaśnione co jak podłączyć i jak działają schematy. To nie jest jedna opcja dlatego odsyłam cię do pełnej treści na jego blogu. Bardzo pomocny i odpowiada na komentarze. Warto poznać i tę dyskusję bo lepszych informacji nie znajdziesz.

  https://elektrykadlakazdego.pl/wylacznik-schodowy-uzupelnienie/

  Bardzo dobrze wyjaśnione i pomocne dla laika. Jeśli jednak nie jesteś w stanie pojąć już tych schematów to wezwij pierwszego lepszego elektryka i niech ci podłączy to oświetlenie schodowe tak jak należy.

   

 5. Wielkie dzięki za link!! Poradzę sobie spokojnie. Schematy świetnie opisał. Pozdrawiam

 6. Pamiętaj, że wykonujesz to nadal na swoją odpowiedzialność. Wyłącz zasilanie przed podjęciem próby i włącz dopiero jak zepniesz wszystko w kupę. Będziesz widział co „powie” różnicówka 😀 Powodzenia

 7. Podpinam się pod temat. Mam tylko jeden włącznik na dole schodów. Dom stary więc nie ma co się dziwić. Czy jest jakaś szansa by zrobić tam oświetlenie schodowe jak u kolegi wyżej?

 8. Jest tylko musisz pociągnąc tam kable do drugiego włącznika. Możesz też zrobić sobie czujkę ruchu radiową na dole i górze a w puszcze odbiornik. Zasada podobna i będzie grało jak trzeba.

 9. Poszukaj włączników dopuszkowych radiowych i czujek radiowych od tego samego producenta. Będziesz musiał je sobie skonfigurować, ale wszystko będzie działać. Nie będziesz musiał ciągnąc dodatkowych kabli. Wyjdzie cie z 200 zł max. Poszukaj na alegro lub gdzieś indziej.

 10. A nie wystarczy jedna czujka ruchu na półpiętrze? Do tego jeden włącznik? Jak radiowy to po co dwa i dziurę robić?

  Z tego co patrzę to są czujki bezprzewodowe na baterie. Czy one załatwią problem?

 11. Są, ale musisz sobie poskładać urządzenia.

  amled.pl/pl/p/RCR-01-Radiowy-czujnik-ruchu-z-funkcja-wylacznika-zmierzchowego/71

  Tutaj mają sporo zestawów, a jak nie potrafisz to przedzwoń to ci dobiorą i powiedza jak złożyć.
  Co do jednej. Jak znajdziesz, która będzie zbierała ruch pod dużym kątem to ok. Problem, że mają ograniczenia. Jak podwiesisz pod sufit to z góry ruchu już nie wykryje jeśli będzie przysłonięta. Chyba, że nie na suficie a na ścianie na półpiętrze.Najlepiej gdyby miała 360 stopni i może będzie działać. To już musisz najlepiej w jednym miejscu znaleźć najpierw czujkę a później do tego dobrać coś do włącznika i połączyć.

 12. dobra, poszukam, dzieki i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *