Jak ciekawie oświetlić dom na Boże Narodzenie?

W zimie zmrok zapada o wiele szybciej niż w cieplejszych porach roku. Dlatego sztuczne światło odgrywa wtedy dużą większą rolę. Warto zadbać, by było ono nie tylko ciekawie rozmieszczone, ale również estetycznie i urokliwie oświetlało dom lub mieszkanie.

oświetlenie domu na święta

Nie od dziś wiemy, że zmysł wzroku oddziałuje na człowieka niezwykle intensywnie. Zastosowanie odpowiednich lamp sprawi, że bożonarodzeniowa atmosfera będzie unosiła się w każdym kącie. Dodatkowo może zostać dobrze podkreślona, co sprawi, że klimat Bożego Narodzenia będzie odczuwany jeszcze bardziej. Pięknie oświetlenie na długo pozostanie na rodzinnych zdjęciach świątecznych i w pamięci wspólnie świętujących.

Choinka przede wszystkim

Od czego zatem warto zacząć? Oczywiście od najważniejszego elementu, który oświetla się podczas świąt, czyli choinki. To ona skupią na sobie większość uwagi zatem warto wybrać oświetlenie choinki jako centralny punkt, do którego będzie dopasowana reszta wewnętrznego oświetlenia. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na choince lampek LED o jednolitym kolorze. Ciekawie będzie na choince prezentowała się ciepła lub ciemnoniebieska barwa. Sklepy oferują wiele lampek, które mają zróżnicowane systemy świecenia: naprzemienne, migające, szybkozmienne.

lampki choinkowe - świeczkiOświetlenie świąteczne w domu

Idąc dalej polecane jest kontynuowanie koloru lub zestawu kolorów oświetlenia z lampek choinkowych. Liczne diody LED umieszczone na długim kablu mogą zostać umieszczone na szafkach poprzez ich rozłożenie na całej długości. Innym pomysłem jest wsadzenie ich estetycznie zwiniętych do szklanych naczyń i rozstawienie w różnych miejscach domu. Jeśli dom wyposażony jest w karnisze, to także można opleść je lampkami. Ważne jest to, by wybrać jeden ze sposób lub lampy umieszczać z odpowiednią gęstością. Łatwo przesadzić z oświetleniem i przekroczyć granicę kiczu. Wybór pomysłu i liczbę lampek należy pozostawić dekorującemu, który dobrze zna własne cztery kąty.

lampy choinkowe na boże narodzenieSzczypta naturalnego światła – świeczki

Sztuczne oświetlenie może zostać uzupełnione tradycyjnymi świeczkami. Pięknie wyglądają szklane lampiony, w których umieszczone są dwie lub trzy świece. Doskonale prezentuje się przed drzwiami wejściowymi. Niektóre z nich posiadają subtelne, lecz solidne łańcuszki, które można przymocować do sufitu. Są to jednak duże przedmioty. Gdy ktoś pragnie bardziej subtelnego podkreślenia świątecznej atmosfery, warto pomyśleć o mniejszych lampionach, które można postawić na głównym stole. Oczywiście naturalne świece stanowią pewne zagrożenie pożarowe. Na szczęście rynek oferuje wybór lamp LED, które doskonale imitują prawdziwe świece. Ich zaletą jest to, że ledowe diody nie nagrzewają się do tak dużych temperatur, by zapalić przedmioty wokół. W końcu w czasie Świąt Bożego Narodzenia chodzi o ogień w sercu, a nie na choince.

oświetlenie choinki na święta

To tylko kilka ze sposób, które można zastosować oświetlając dom lub mieszkanie w czasie Świąt Bożego Narodzenia. W rzeczywistości wiele zależy od stylu w jakim urządzone są pomieszczenia oraz ich powierzchni. Im bardziej minimalistyczny styl tym wskazane jest oszczędne dysponowanie lampami. Natomiast jeśli mieszkanie lub dom jest wyposażony w liczne elementy umeblowania, to można pokusić się o nieco więcej elementów oświetlenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *