Trendy wnętrzarskie na 2021 rok – zapytaliśmy o zdanie polskich architektów | ardant.pl
08.02.2021

Trendy wnętrzarskie na 2021 rok – zapytaliśmy o zdanie polskich architektów

Początek roku to zawsze intensywny czas. My też nie próżnowaliśmy. Od jakiegoś czasu pracowaliśmy nad wartościowymi wywiadami, które z radością przedstawiamy Wam poniżej.

Każdy z zapytanych o opinię architektów ma inne doświadczenia i oczekiwania, dlatego warto zapoznać się z wszystkimi odpowiedziami i wyciągnąć z nich wnioski pomocne w aranżacji swoich wnętrz.

Ardant: Co Pani myśli o wyborze kolorów Illuminating i Gray na 2021 rok? Który kolor był Pani faworytem?


ATOATO:

Te dwa kolory stosowałam już kilka lat temu.  Bardzo lubię zestaw żółtego  z szarością.  Dla mnie żółty to słońce, które wpada do domu  i rozświetla wnętrza. Bardzo dobrze sprawdza się w mieszkaniach od strony północnej.  Szarość natomiast jest świetną bazą dla każdego koloru.


91m2 Architektura Wnętrz:

foto: L42 ARchitektura

Od dawna nie przywiązuję wagi do wyborów Pantone. Uważam, że wybierane kolory mają się nijak do panujących trendów (czy to we wnętrzach, modzie czy szeroko pojętym designie).  Kolory z tego roku były „na topie” kilka/kilkanaście lat temu. Swego czasu było to bardzo popularne połączenie w pokojach dziecięcych czy w salonach. Szarości pojawiają się od dawna w niemal każdym polskim domu. Myślę że wszyscy są już nimi znudzeni.


Sylwia Woch SOW Archi Design:

Moim faworytem zawsze jest żółty i wciąż uważam , że za mało kolorów jest w naszych mieszkaniach, a to one przecież  mają na nasze życie ogromny wpływ. Jeżeli zaś chodzi o wybór kolorów Illuminating i Gray, pokazuje to, jak wspaniale mogą łączyć się dwa tak skrajne  kolory, kolory nadziei i siły. Zwłaszcza teraz, w trudnym czasie bardzo potrzebny nam jest żółty, słoneczny odcień, zaś Grey symbolizuje to co  niezawodne, wieczne, zdolne do przetrwania próby czasu.


foto: Decoroom

Pracownia Wojtyczka:

Kolory na rok 2021 według Pantone były dla mnie sporym zaskoczeniem. Oczywiście rozumiem ich pozytywny przekaz, który jest nam bardzo potrzebny w okresie pandemii, jednak spodziewałam się raczej ziemistych barw, stonowanych, lecz intrygujących, które przybliżałyby nas nieco bardziej do natury.
Kolor Illuminating jest bardzo dobrym dopełnieniem koloru Ultimate Gray, który dość często gości w polskich domach. W projektach zdarza mi się łączyć je ze sobą, kiedy chcę rozświetlić wnętrze czy zaakcentować konkretną przestrzeń, element. Mam nadzieję, że dzięki temu zestawieniu spora część odbiorców przestanie bać się żywych kolorów w aranżacjach, a ich domy staną się dzięki temu weselsze i bardziej tętniące życiem.


Sobkowiak Architektura:

W odniesieniu do projektowania wnętrz i dodatków postawiłabym na zupełnie inne kolory niż żółty i szary. Wg mnie we wnętrzach jako tło będą królować raczej odcienie beżu zamiast szarości, a jako kolor intensywny w tym roku pojawią się detale w kolorach terakoty np. pomarańczowy.


Żurawska Interiors:

Niewątpliwie rok 2020r był ciężki dla wszystkich, ukształtował on w ludziach pewne uczucia, które idealnie odzwierciedlają kolory Pantone na rok 2021. Kolor Gray stanowi neutralną bazę, jest monotonny i smutny niczym rok 2020, natomiast Illuminating jest bardzo optymistyczny, wesoły i daje nadzieję. Nie bez powodu Pantone znowu zdecydowało się na jednocześnie dwa kolory, które dopełniają się nawzajem i równoważą. Natomiast nie uważam żeby były to kolory wiodące we wnętrzach na 2021 r. Zdecydowanie zimne szarości odchodzą na rzecz ciepłych odcieni beżu, które są znacznie przytulniejsze.

salon z cegłą i musztardową kanapą
foto: Atoato

Ardant: Co według Pani będzie mocnym trendem w 2021 i w nadchodzących latach?


ATOATO:

Zmiana organizacji pracy na tą bardziej zdalną i stosowanie rozwiązań z nastawieniem na ekologię.  Mniejsze zużycie energii i wody plus smart rozwiązania.  Bardzo dużo będzie sterowane poprzez smartfony.


91m2 Architektura Wnętrz:

Myślę, że w dalszym ciągu będzie to styl modern classic oraz ponadczasowy styl minimalistyczny, ale też minimalistyczny połączony z art deco. W tamtym sezonie nowością we wnętrzach były łuki i meble o obłych formach – zarówno ruchome, jak i na wymiar. Ten trend będzie coraz bardziej popularny w Polsce w tym i w kolejnych sezonach.

foto: Magda Fornal Interiors

Jeśli chodzi o kolory to już od tamtego roku stawiam na kremy, beże, brązy połączone z bielą, ale też w dalszym ciągu z szarością. Uważam również, że często będzie można zaobserwować wnętrza biało-czarne z ciepłymi akcentami, nadającymi im przytulności.

Kamienie, zwłaszcza marmur, w tym i kolejnych sezonach będą często wybieranym materiałem, natomiast złoto straci przewagę nad srebrem – będą na równi. Wydaje mi się też, że możemy spodziewać się powrotu wenge 😉


Sylwia Woch SOW Archi Design:

Sądzę, że rok 2021 oraz lata nadchodzące  będą czasem  Vintage. Meble wysokiej jakości z tzw. drugiej ręki dostaną drugie życie. W moich projektach bardzo lubię dodać coś vintage, to zawsze dodaje charakteru i czyni je niepowtarzalnym. Warto tu również wspomnieć o drewnie,  zwłaszcza tym z bogatym usłojeniem, niewygłaskanym, przywołującym domowe ciepło,  doskonale odnajdzie się  w projektach  w stylu klasycznym, jak również nowoczesnym. Umiejętne połączenie  starego z nowym, które harmonijnie ze sobą współpracuje  to trend, który staje się coraz bardziej widoczny, a w przyszłości będzie jednym z wiodących.


Pracownia Wojtyczka:

Od zawsze uważam, że trendy w architekturze wnętrz nie powinny być narzucane z góry, bo kształtują się przecież przez ich odbiorców. To my decydujemy o tym, co się nam podoba, w jakich przestrzeniach dobrze się czujemy, jakie meble, materiały wybieramy. Trendy są dla mnie wyznacznikiem pewnego kierunku, za którym odbiorca pójdzie lub nie. Sam zdecyduje czy dany trend ma rację bytu, a może nawet zmodyfikuje go i dopasuje do swoich potrzeb. Ciężko mi zatem mówić, co będzie trendem w przyszłości, bo zależy to od odbiorcy, ale obserwując potrzeby i preferencje moich klientów mogę śmiało stwierdzić, że w czasach pandemii bardzo potrzebują kontaktu z naturą i drugim człowiekiem.

foto: Sylwia Woch SOW Archi Design

Myślę, że wnętrza w nadchodzących latach będą nawiązywały do przyrody. Otaczać się będziemy roślinami, naturalnymi materiałami, przyjemnymi tkaninami. Dominować będą kolory ziemi, ciepłe barwy, które powodują poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dobre samopoczucie w domu, ognisko domowe to to, czego teraz najbardziej potrzebujemy.


Sobkowiak Architektura:

Nadal trwa moda na vintage, ale mocnym trendem stają się wnętrza minimalistyczne lecz ciepłe w odbiorze,  jest to stylu typu wabi sabi, czyli rozwiązania, które cechuje prostota, skromność i surowość. W tych wnętrzach dominują naturalne materiały, a kolory są zrównoważone. Styl, który jest popularny od dawna i jego uniwersalność się umacnia to eklektyzm – piękny trend, jeśli ktoś wie, jak z niego korzystać  😉 Takie łączenie stylów niestety nie każdemu  wychodzi.


Żurawska Interior:

Mogę śmiało powiedzieć, że styl loftowy, jest już passe, natomiast klienci chętnie wykorzystują jego elementy takie jak czarne, metalowe ramy i szklane przegrody. Zauważyłam również, że inwestorzy coraz mniej boją się kolorów, co bardzo mnie cieszy. Zielona kuchnia, bordowa sofa, kolor na płytkach – takie elementy sprawiają, że wnętrze jest bardziej charakterystyczne, indywidualne, niemonotonne i przede wszystkim wyjątkowe – tego oczekują inwestorzy. Każde wnętrze oczywiście musi być odzwierciedleniem charakteru inwestora.

foto: Sobkowiak Architektura

Ardant: Czy Klienci chętnie korzystają z aktualnych trendów, czy raczej wybierają bezpieczną klasykę?


91m2 Architektura Wnętrz:

Uważam, że „trendy”, o których napisałam wyżej są bezpieczną klasyką, a z pomocą projektanta na pewno uda się stworzyć eleganckie, ponadczasowe wnętrza. Biel, beż, drewno i kamień to baza, która nigdy nie wyjdzie z mody. Jednocześnie mam nadzieję, że era betonu, cegły, heksagonów i lameli w końcu przeminie.


foto: Sylwia Woch SOW Archi Design

Sylwia Woch SOW Archi Design:

Z zadowoleniem stwierdzam, że polscy klienci coraz chętniej otwierają się na trendy , jednak w kolorach nadal pozostajemy dość konserwatywni, wciąż królują beże i szarości . Mocniejszy kolor pojawia się zazwyczaj w dodatkach. Ukochanymi kolorami Polaków wciąż są  granat i butelkowa zieleń.


Sobkowiak Architektura:

Raczej pół na pół. Klasyka zawsze była i będzie popularna, to bezpieczne rozwiązanie na ponadczasowe wnętrza, wielu klientów wybiera ten styl. Modne trendy wybierają klienci nieco odważniejsi, np. młodzi ludzie, ale to nie jest reguła, też dojrzali klienci którzy np. sporo podróżują i zafascynowali się pewnymi rozwiązaniami podpatrzonymi w innych zakątkach świata lub tacy którzy robią rearanżację co kilka lat, bo nudzi im się jeden styl.


Żurawska Interior:

Jedni klienci stali się bardziej odważni, nie boją się zaryzykować, ale oczywiście są też i tacy, którzy wolą spokój, harmonię i klasykę z nutą współczesności, czyli styl Modern Classic, który jest zdecydowanie moim faworytem ze względu na swoją elegancję. Oprócz estetycznego punktu widzenia, dla mnie, jak i dla klienta najważniejsza jest funkcjonalność przestrzeni.

foto: Sobkowiak Architektura

Ardant: Czy trzeba bać się odważnych trendów?


ATOATO:

W Polsce ludzie coraz bardziej otwierają się na nowości i trendy, Te z zagranicy są adoptowane u nas szybciej niż w poprzednich latach. Więcej podróżujemy i nasze postrzeganie wnętrz jest już inne. Dużą role odgrywają portale wnętrzarskie, na których Polacy przesiadują godzinami czy np. Pinterest.


kuchnia w kolorze szałwii

Sylwia Woch SOW Archi Design:

Absolutnie nie można bać się  odważnych trendów, jeżeli decydujemy się na współpracę ze specjalistą. Umiejętne poprowadzenie przez architekta wnętrz z doświadczeniem może uczynić nasze mieszkanie, mieszkaniem naszych marzeń, a nas najszczęśliwszymi ludźmi, którzy czują, że dobrze wydali swoje pieniądze. Ważne jest aby architekt potrafił wzbudzić zaufanie i umiał wsłuchać się w potrzeby, ale też potrafił zaciekawić Klienta swoją wizją.  Dla mnie to są najważniejsze kwestie we współpracy.


Pracownia Wojtyczka:

Myślę, że odważnych trendów nie trzeba się bać, pytanie tylko czy naprawdę ich potrzebujemy. Zawsze powtarzam inwestorom, żeby ślepo nie podążali za tym co jest modne, jeżeli nie do końca jest to w ich guście, poczuciu estetyki. To, że wchodzi na rynek dany trend nie znaczy, że nagle wszyscy musimy przearanżować nasze domy.:) ale możemy się nimi zainspirować i sprawić sobie np. nowy wazon w modnym kolorze albo zmienić dywan na kontrastujący z resztą pomieszczenia.

foto: Finch Studio

Bardziej odważnym zaproponuję przemalowanie ściany lub starych mebli, a może nawet położenie tapety. Możliwości jest wiele, nie dajmy się tylko zwariować i zawsze miejmy na uwadze to co podoba się nam, a nie innym. Odrobina szaleństwa nigdy nie zaszkodzi i za to właśnie kocham architekturę. Trendy oczywiście możemy łączyć, ale trzeba to robić z wyczuciem i smakiem, tak aby nie przesadzić. No chyba, że właśnie to mamy na celu 😉


Sobkowiak Architektura:

Nie, ja wychodzę z założenia, że można zaprojektować mieszkanie w każdym stylu, odważne ale zarazem ponadczasowe – jeśli ktoś nie jest pewny czy rozwiązanie mu się nie znudzi, to dobrze robić neutralną bazę, której nie chcemy zmieniać w przyszłości np. podłogi, meble na wymiar, płytki w łazienkach, a ekstrawagancki styl budować dodatkami np. kolorem ścian, tapetami, lampami, tapicerką mebli.

ciepły salon odcienie brązu i czerwieni
foto: Studio 3xel

Ardant: Który z wiodących trendów jest Pani ulubionym i dlaczego?


Sylwia Woch SOW Archi Design:

Jak już wcześniej wspomniałam, szalenie lubię kolor we wnętrzach, co zresztą widać w moich projektach, lubię również barwy ziemi, jak cynamonowy, antyczny róż po intensywny burgund. Jako miłośniczka sztuki uwielbiam ubogacać moje projekty rzeźbą, obrazem czy  dobrą grafiką. Jeżeli  chodzi o rzeźby są to najczęściej te nawiązujące formą do  wzorców antycznych, jak i  te nowoczesne, abstrakcyjne.

Najczęściej tworzę w  stylu  Modern Classic. Połączenie klasycznego i nowoczesnego wzornictwa jest mi najbliższe, z tego co widzę Polacy też dość dobrze odnajdują się w tym stylu. Tutaj  ogromnie ważny jest detal, do którego przywiązuje bardzo dużą uwagę w swoich projektach.


Sobkowiak Architektura:

Trudno powiedzieć, bo lubię wyzwania i projekty w różnych stylach, często zachwyca mnie styl w którym po prostu jeszcze się nie sprawdziłam 🙂 ale chyba najbardziej wdzięczny jest eklektyzm, bo daje najwięcej możliwości w projektach indywidualnych, dedykowanych konkretnym użytkownikom, każdy projekt jest inny. Gdybym miała projektować dla siebie to wybrałabym coś bardzo powściągliwego, stawiałabym raczej na szlachetność materiałów, prostotę form a nie wyszukane dodatki.


Żurawska Interior:

Kolory, stylistyka, home office i wreszcie mój ulubiony temat – roślinność! Uwielbiam rośliny i sama w domu mam ich bardzo dużo i to co mnie cieszy najbardziej to projektowanie we wnętrzach roślin. Uważam, że pasują one zawsze i wszędzie, a klienci od jakiegoś czasu sami wychodzą z inicjatywą ich wprowadzenia w projektowanej przestrzeni.

Wydaje mi się, że wynika to głównie z tego, że nasz tryb życia bardzo mocno ograniczył się do przemieszczenia w obrębie mieszkania i brakuje nam kontaktu z naturą. Rośliny nie dość, że są miłe dla oka to do tego znaczna ilość gatunków sprawnie oczyszcza powietrze, więc aby wnętrze było bliższe naturze idealnie sprawdzą się do tego rośliny oraz przyjemna, stonowana i ciepła kolorystyka.

foto: Pracownia Wojtyczka

Czy poszczególne trendy można ze sobą łączyć? Które pasują do siebie najlepiej?


ATOATO:

foto: Luumo

Jestem zwolenniczką projektowania na miarę swoich potrzeb, poza obecną modą.  To, co dla jednego, będzie świetnym rozwiązaniem, dla kogoś innego już niekoniecznie.  Trzeba zadać sobie pytanie, w jakim wnętrzu ja czuje się dobrze. Jakie barwy lubię i w jakiej ilości.  Projektowanie to jak szycie garnituru na miarę. Trzeba zebrać wszystkie wymiary, zastanowić się, na jakie okazje będzie i z jakiej tkaniny oraz koloru. Eklektyzm we wnętrzach to dobre rozwiązanie dla każdego, kto szuka oryginalności i nie boi się łączyć tego, co nowe ze starym.  Lubi pamiątki z przeszłości i przywozi z podróży wspomnienia w postaci różnych przedmiotów.


Sylwia Woch SOW Archi Design:

Oczywiście, że można je łączyć, jednak  umiejętnie , zawsze najlepiej z pomocą doświadczonego architekta wnętrz. Tutaj, jak w innych dziedzinach jednakowoż panują pewne zasady, których trzeba się trzymać. Ja zawsze ustalam jeden wiodący trend i na nim buduję resztę. Styl Modern Classic świetnie łączy się ze stylem hampton, jak również art deco i retro, z kolei styl eklektyczny lubi iść w parze ze stylem skandynawskim.


Sobkowiak Architektura:

Oczywiście, na takie zabawy pozwala nam  właśnie eklektyzm 🙂 Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które najbardziej do siebie pasują – jeśli chodzi o te trendy, które wskazałam jako aktualne, to na pewno da się je połączyć i stworzyć coś niezwykłego.

foto: Meblościanka Studio

Ardant: Czy w ostatnim czasie Klienci zwracają większą uwagę na przestrzeń do pracy w domu?


91m2 Architektura Wnętrz:

Zdecydowanie. Przed wirusem rzadko kiedy inwestorzy potrzebowali wydzielenia przestrzeni do pracy, o ile nie posiadali biura w domu. Jednak oprócz pracy warto też pamiętać o miejscu do relaksu 😉

foto: Sylwia Woch SOW Archi Design

Sylwia Woch SOW Archi Design:

W bardzo wielu moich projektach domów/mieszkań  pojawia się przestrzeń do pracy biurowej. Tutaj najistotniejsza jest higiena pracy, czyli oddzielenie tej strefy od życia rodzinnego oraz umiejętne doświetlenie. Bardzo ważne są zawsze meble.


Sobkowiak Architektura:

Nie zauważyłam takiego większego zapotrzebowania.


Pracownia Wojtyczka:

W ostatnim czasie przestrzeń do pracy w domu, u większości inwestorów, to po prostu MUST HAVE. Wielu z nich zostało zmuszonych do pracy zdalnej, niekoniecznie mając potrzebne do tego warunki, w skutek czego pojawiła się większa niż do tej pory potrzeba uzupełniania projektów mieszkalnych o miejsce do pracy.

Niektórzy klienci mają możliwość wygospodarowania w domu gabinetu, jednak spora większość może pozwolić sobie jedynie na przearanżowanie sypialni czy salonu tak, aby zmieścić biurko i móc swobodnie pracować. Myślę, że wizja pracy w systemie homeoffice zostanie z nami jeszcze na długo, więc przy projekcie mieszkania warto od razu przemyśleć miejsce, w którym wygodnie będzie się nam pracowało.

foto: Formativ

Na jakie dodatki postawić, by wnętrze było bardziej naturalne?


ATOATO:

Na pewno drewno i kamień. W tkaninach len i wełna w zasłonach, kocach, dywanach i pledach   – Warto też stosować materiały z recyklingu.


Sylwia Woch SOW Archi Design:

suszone trawy w salonie
foto: Meblościanka Studio

Moimi ulubionymi dodatkami we wnętrzach  są naturalne rośliny ,one zawsze wnoszą niesamowity powiew świeżości.


Pracownia Wojtyczka:

Aby wnętrze było bardziej naturalne, w jego aranżacji powinniśmy wykorzystać jak najmniej przetworzone, surowe materiały.  Oczywiście materiały te mogą występować też w formie imitacji, ale przy wyborze pamiętajmy o tym, że ich kolor, faktura, detale i wykończenie mają w tym wypadku kolosalne znaczenie.

Nie zapominajmy, że wykorzystanie naturalnych surowców, a także roślinności w naszym najbliższym otoczeniu przybliża nas do natury i wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.


Sobkowiak Architektura:

Na dodatki zrobione z naturalnych, surowych materiałów np. drewna, kamienia, a nawet betonu  – na kolorystykę która nawiązuje do natury, czyli wybieramy elementy raczej w zgaszonych delikatnych barwach, a nie jaskrawych, chemicznych kolorach – naturalny klimat stworzą też struktury i wykończenia materiałów, bardziej surowe, postarzane, cieniowane zamiast gładkich, błyszczących i jednobarwnych powierzchni – wpływ na naturalność wnętrza mogą mieć też rośliny.

foto: Decoroom

Czy wnętrze z kamieniem może być przytulne?


ATOATO:

Jasne, że może. Wszystko zależy od tego, jakie odcienie ma kamień i jakie inne materiały są w pobliżu.  W końcu kamień nie występuje we wnętrzach sam, łączony jest z innymi materiałami z drewna czy ciepłymi tkaninami


91m2 Architektura Wnętrz:

Oczywiście. Należy tylko umiejętnie połączyć ten materiał z innymi. Wszystko zależy od rodzaju kamienia, ogólnej kolorystyki wnętrza oraz jego stylu i układu.

foto: Ewelina Żurawska Interior

Sylwia Woch SOW Archi Design:

Człowiek stale potrzebuje kontaktu z naturą, dlatego projektując wnętrze lubię sięgać po kamienie naturalne, podobnie jak po drewno, szkło czy rośliny. Kamień jako element dekoracyjny nigdy, moim zdaniem, nie wyjdzie z mody, bo jest trendem ponadczasowym. Musimy pamiętać o tym, że jego  piękno zostało docenione już w starożytnej architekturze i do dzisiaj święci on triumfy we wnętrzach.


Sobkowiak Architektura:

Oczywiście wnętrza z kamieniem mogą być przytulne, jest wiele kamieni, które mają ciepła barwę np. rodzaje trawertynu właśnie w odcieniach terakoty beżu, pomarańczu czy bordo  – również rodzaj wykończenia kamienia ma wpływ na jego odbiór np. kamienie polerowane są zimne w odbiorze, ale można wybrać satynę lub płomieniowanie i już taki kamień inaczej czytamy we wnętrzu – na przytulność wnętrza składa się wiele czynników, więc nawet jeśli wybierzemy biały, polerowany marmur i oświetlimy pomieszczeniem ciepłym światłem to już zrobi się przyjemniej, można też zagrać detalami, dodatkami, kolorystyką, jest wiele sposobów na zbudowanie klimatu wnętrza

Jak widać, poszczególne odpowiedzi czasami mocno się od siebie różnią. Wszystko wynika z tego, że każda z Pań odpowiadających na pytania ma swój wypracowany styl, któremu jest wierna. Cieszy nas ta różnorodność, ponieważ udowadnia, że aranżacja wnętrz nie musi być nudna i jednorodna. Każdy może stworzyć wnętrze szyte na swoją miarę, które jednocześnie będzie piękne, stylowe i trendy.

foto: Formativ

Co Wy myślicie o aktualnych trendach we wnętrzach? Jakie są Wasze ulubione? A które nie przypadły Wam do gustu?

Produkt dodany do koszyka