Czyszczenie żyrandoli z mosiądzu, kryształów i abażurów z tkaniny | ardant.pl
listawa led do parasola ogrodowego
08.02.2024

Czyszczenie żyrandoli z mosiądzu, kryształów i abażurów z tkaniny

Jak mocno troszczysz się o lampy, które zdobią Twoje wnętrze? Niestety, prawda jest taka, że często pomijamy czyszczenie lamp i żyrandoli podczas codziennych porządków. Szczególnie pomijane są lampy z abażurami, które niestety bardzo szybko zbierają kurz, a nie zawsze są łatwo dostępne.

Co zatem z funkcją dekoracyjną oświetlenia? Wybierając lampy chcesz, by były one ozdobą wnętrza, nie zapominaj więc o nich podczas sprzątania. To nie tylko kwestia estetyki, ale też bezpieczeństwa i jakości światła. Kurz na lampach jest szczególnie groźny dla alergików i małych dzieci, a poza tym osad na żarówkach sprawia, że światło jest mniej efektywne. Brudne żyrandole dają nam mniej światła, więc zaczynamy włączać kolejne lampy. To bardzo łatwy sposób na podniesienie rachunków za energię.

Jak czyścić oświetlenie?

Jak zawsze ważna jest systematyczność. Po pierwsze, kiedy odkurzasz podłogi, zmień szczotkę na mniejszą i odkurz też lampy, nie tylko ich podstawy, ale też materiałowe klosze. To mało inwazyjny zabieg, który nie zaszkodzi żadnej lampie, bardzo pomoże w zachowaniu domowego porządku. Możesz też przetrzeć je ściereczką z mikrofibry, która dobrze radzi sobie z kurzem. Co jakiś czas warto zarezerwować więcej czasu na dokładne czyszczenie źródeł światła.

Na każdy materiał należy znaleźć odpowiedni sposób. Dzisiaj przedstawimy kilka z nich, aby ułatwić Wam oświetleniowe porządki.

Czyszczenie żyrandoli z mosiądzu

Przed przystąpieniem do czyszczenia mosiężnego żyrandola, kluczowe jest upewnienie się, czy faktycznie jest on wykonany w całości z mosiądzu, a nie tylko pokryty mosiężną warstwą. Możesz to zrobić za pomocą prostego testu magnetycznego – wystarczy przystawić magnes do elementu lampy. Mosiądz nie reaguje na magnes, ale jeśli żyrandol jest platerowany, magnes przyciągnie się do niego. Ten test jest istotny, ponieważ metody czyszczenia, które tutaj omówimy, mogą być szkodliwe dla żyrandoli platerowanych mosiądzem, prowadząc do uszkodzenia ich powierzchni.

Domowe sposoby na czyszczenie żyrandoli z mosiądzu

Istnieje wiele sposobów na wyczyszczenie mosiądzu domowymi środkami. Wymienimy 4, które pozwolą przywrócić blask i wygląd wszystkich mosiężnych elementów w Twoim domu. Nie są one zbytnio wymagające, ale na 100% uzyskasz zadawalający efekt. Sam zdecyduj, od którego zaczniesz. Poniżej opisujemy czyszczenie krok po kroku.

Czyszczenie mosiądzu pastą do zębów

Czyszczenie żyrandola za pomocą pasty do zębów to nietypowy, ale skuteczny sposób na przywrócenie blasku metalowym elementom. Zobacz krok po kroku jak to zrobić:

 • Krok 1. Upewnij się, że żyrandol jest wyłączony, a żarówki zimne. Zdejmij żyrandol z sufitu, aby ułatwić sobie pracę.
 • Krok 2. Przygotuj miękką szmatkę, pastę do zębów (najlepiej zwykłą, białą, bez dodatkowych mikrogranulek), małą szczoteczkę do zębów lub pędzelek.
 • Krok 3. Nałóż niewielką ilość pasty do zębów na szmatkę lub bezpośrednio na brudne części żyrandola. Jeśli żyrandol ma szczególnie trudno dostępne miejsca, użyj szczoteczki do zębów lub pędzelka.
 • Krok 4. Delikatnie wycieraj lub szoruj brudne obszary, używając szmatki lub szczoteczki. Pasta do zębów działa jako łagodny środek ścierny, który pomaga usunąć zabrudzenia i przywrócić połysk.
 • Krok 5. Po wyczyszczeniu małego obszaru, sprawdź efekty. Jeśli jesteś zadowolony z wyniku, kontynuuj czyszczenie reszty żyrandola.
 • Krok 6. Po wyczyszczeniu żyrandola, użyj wilgotnej szmatki, aby usunąć resztki pasty do zębów. Następnie, użyj suchej, czystej szmatki, aby wysuszyć i wypolerować czyszczone powierzchnie.
 • Krok 7. Gdy żyrandol jest już czysty i suchy, możesz go powiesić z powrotem na miejscu.

Pamiętaj, aby być ostrożnym podczas czyszczenia, szczególnie jeśli żyrandol jest delikatny lub ma wiele ozdobnych detali. Pasta do zębów jest zwykle bezpieczna dla większości powierzchni, ale jeśli masz wątpliwości co do materiału, z którego wykonany jest twój żyrandol, zrób najpierw test na mało widocznym obszarze.

Czyszczenie żyrandola z mosiądzu keczupem

Innym sposobem na domowe czyszczenie mosiężnego żyrandola jest ketchup, który znajduje się w Twojej kuchni. Dzięki delikatnie kwaśnemu odczynowi, ketchup skutecznie usunie patynę, brud, zacieki i nalot, nie powodując przy tym szkód dla mosiądzu. Przystępując do czyszczenia, postępuj krok po kroku jak w przykładzie opisanym wyżej. Samo nakładanie i aplikację keczupu możesz wykonać ręką, a następnie równomiernie go rozsmarowując. Pozostaw ketchup na żyrandolu przez około 15 minut, a potem starannie zmyj go wodą i wytrzyj żyrandol do sucha przy użyciu czystej, miękkiej ściereczki.

Uważaj by keczupem nie ubrudzić innych przedmiotów w domu jak dywan czy meble.

Czyszczenie mosiądzu sokiem cytryny z dodatkiem soli

Kolejny i bardziej pracochłonny, ale efektywniejszy w czyszczeniu będzie sok z cytryny oraz sól. By go przygotować przygotuj:

 • sok z 1 cytryny
 • łyżeczkę soli
 • 1 szklankę wody

Połącz wszystkie składniki i dokładnie wymieszaj. Znajdź delikatną ściereczkę i namocz ją w roztworze. Następnie owiń nią mosiężne elementy żyrandola na 5-10 min. Po tym czasie zdejmij ściereczkę i poleruj żyrandol inną suchą szmatką. Cały brud powinien zostać usunięty. Możesz powtórzyć czynność, aż do uzyskania pożądanego efektu.

Czyszczenie mosiądzu pastą z mąki, soli i octu

Do przygotowania pasty będziesz potrzebować odpowiednich proporcji:

 • szklanka mąki
 • szklanka octu winnego
 • pół szklanki soli

Na początku postaraj się rozpuścić sól w occie. Gdy to zrobisz, połącz roztwór z mąką by uzyskać pastę polerniczą. Następnie postępuj tak jak w przypadku sposobów wskazanych wyżej. Nałóż delikatną warstwę pasty na elementy z mosiądzu i zostaw na pewien czas. Zmyj pastę i sprawdź efekt po polerowaniu. Czynność możesz powtarzać, uzyskując coraz lepszy efekt.

UWAGA! Na początek upewnij się, że lampa nie jest podłączona do prądu. Jeśli jest to możliwe, to rozłóż lampę na czynniki pierwsze. Im więcej części umyjesz oddzielnie, tym lepszy efekt uzyskasz. Po dokładnym czyszczeniu pamiętaj o tym, że musisz wszystko dokładnie wysuszyć. Nie montuj lampy dopóki każda część nie będzie całkowicie sucha.

Czyszczenie abażurów z tkaniny

Materiałowe abażury są bardzo efektowne, ale niestety szybko zbierają zabrudzenia. Ich gruntowne czyszczenie trzeba zacząć od porządnego odkurzania. Nie zawsze daje to odpowiedni i oczekiwany efekt, dlatego możesz wypróbować domowe sposoby na czyszczenie tkaniny na abażurach. Przedstawiamy je poniżej.

Czyszczenie abażurów w letniej wodzie z płynem do prania

Jeśli producent tego nie zabrania, warto uprać abażury w letniej wodzie z łagodnym płynem do prania. W tym celu będziesz potrzebować dużej miski z letnią wodą i niewielką ilość płynu do prania. Następnie:

 • do miski wlej wodę i dodaj płyn
 • czysty od kurzu abażur, zanurz w wodzie
 • delikatnie nim poruszaj
 • delikatnie miękką gąbką lub ściereczką przetrzyj tkaninę (nie zmechać  materiału)
 • Czynność możesz powtórzyć

Podczas suszenia uważaj, aby nie powstały zacieki. Możesz spróbować wytrząsnąć wodę z tkaniny delikatnie machając abażurem.

Jeśli producent nie pozwala na kontakt tkaniny z wodą, wystarczy miękka, delikatnie zwilżona ściereczka do przetarcia abażurów. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli na abażur naklejone są różnego rodzaju dekoracje. W takim przypadku nie można go zanurzyć w wodzie. Należy przygotować roztwór wody i płynu do naczyń, stworzyć pianę i nałożyć ja na abażur. Następnie czystą ściereczką ściągnąć pianę razem z brudem.

Czyszczenie abażurów z pergaminu i papieru

Pergamin to bardzo modny, ale też delikatny materiał, którego nie można narażać na kontakt z wodą. Tutaj również przydatny jest odkurzacz. Bardziej uciążliwe zabrudzenia należy zetrzeć gumką do ścierania.

Jak czyścić żyrandole kryształowe?

Szkło i kryształy to materiały, na których szczególnie widoczny jest kurz. Ich piękno tkwi w połysku, więc zakurzone tracą dużo swego uroku. Można myć je w wodzie z płynem do naczyń, należy jednak pamiętać, że na szkle lubią pojawiać się zacieki. Po myciu należy je więc wypolerować. Dobrze sprawdza się do tego ściereczka nasączona roztworem wody i octu.

Jeśli będziesz pamiętać o tym, by przy każdym sprzątaniu przetrzeć również żyrandol, gruntowne porządki nie będą potrzebne tak często. Niestety przy podstawowym sprzątaniu często zapominamy o lampach, co jest dużym błędem. Kurz bardzo lubi miejsca, w które zazwyczaj nie zaglądamy, a im więcej się go nazbiera, tym trudniej będzie się go później pozbyć.

czyszczenie kryształów

Jeśli na co dzień pamiętasz o odkurzaniu kryształów, takie generalne sprzątanie wystarczy urządzić trzy lub cztery razy w roku, wedle Twoich potrzeb i oczekiwań. Najlepiej, jeśli w takim przypadku zdemontujesz lampę, by móc dokładnie wyczyścić wszystkie elementy. Jeśli istnieje możliwość rozmontowania go na części pierwsze, warto to zrobić, by efekt czyszczenia był jak najlepszy i cieszył oczy jak najdłużej.

W przypadku, kiedy nie zdejmujesz oświetlenia z sufitu, pamiętaj o tym, by na czas sprzątania odłączyć dopływ prądu. Ostrożności nigdy dość, a czyszczenie będzie wymagało użycia wody lub innych płynów czyszczących.

Jak wyczyścić i polerować kryształy w lampie?

Kryształy i elementy szklane należy umyć w chłodnej wodzie z dodatkiem środka myjącego (może to być zwykły płyn do naczyń), ważne jednak jest to, by środków myjących nie dodawać za dużo, to może niekorzystnie wpłynąć na kryształy. Równie ważne jest to, by kryształów nie myć w ciepłej wodzie. Może to skutkować zmatowieniem szkiełek. Warto zwrócić też uwagę na to, by tak delikatne elementy były myte miękką ściereczką, która nie zostawi na nich zarysowań.

Po umyciu kryształów w wodzie z płynem, warto wypłukać je w roztworze wody z octem (polecamy 1/3 szklanki octu na 1 litr wody). Taka płukanka zapobiegnie powstawaniu zacieków i da lepszy efekt połysku. Na tym etapie czyszczenie można już zakończyć. Dla najbardziej wytrwałych jest jeszcze jeden punkt, który sprawi, że kryształy będą jeszcze piękniejsze. Mamy na myśli polerowanie szkiełek. Najlepiej sprawdzi się do tego wacik lekko nasączony alkoholem. Po takim zabiegu kryształki z pewnością będą pięknie błyszczały.

Co z pozostałymi elementami?

Żyrandol to nie same kryształy, podstawa lampy zazwyczaj wykonana jest innych tworzyw. Ją również należy wyczyścić w odpowiedni sposób. Wszystko zależy od tego, z czego wykonana jest lampa. Wykonane z metalu należy czyścić odpowiednimi dla danego rodzaju środkami. Elementy chromowane można wyczyścić wodą z mydłem. Później należy je wypłukać i wytrzeć do sucha, by nie powstały zacieki. Elementy z kutego żelaza należy czyścić przy pomocy nafty.

Przy czyszczeniu, nie zapominaj o żarówkach, w końcu bez nich nawet najlepiej wyczyszczone kryształy nie będą efektowne. 

Warto użyć do tego ściereczki lekko zwilżonej alkoholem. Czyszcząc żarówkę trzeba też uważać, aby nie zostawić na niej małych zabrudzeń czy odcisków palców, w tych miejscach żarówka szybciej się nagrzewa.

Czy wiesz, że zakurzona żarówka potrafi pochłonąć nawet 60% emitowanego światła? Zatem zachowanie czystości to nie tylko kwestia estetyki, ale też oszczędności. Brudna żarówka to mniej światła, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaczniesz włączać kolejne lampy, aby wyrównać poziom oświetlenia.

Produkt dodany do koszyka