Jak prawidłowo montować oczka sufitowe w suficie podwieszanym?
Montaż oczek LED nie jest czymś trudnym nawet dla osób, które wcześniej tego nie robiły. Jeśli miałeś okazję montować inny typ lamp lub gniazdek w swoim domu, z oczkami pójdzie Ci również łatwo. Nie będziemy się tutaj skupiać na wykonaniu samej instalacji elektrycznej, ponieważ to praca dla wykwalifikowanych fachowców. Skupimy się jedynie na montażu oczek sufitowych w suficie podwieszanym.
Wyznaczenie miejsc na oczka w suficie
Najważniejszą czynnością przed przystąpieniem do wiercenia otworów w karton-gipsie będzie wyznaczenie osi dla oczek, oczywiście jeśli jest ich więcej i wszystkie mają być w tej samej linii. Tutaj przyda się miarka oraz poziomica.
Możesz użyć także papieru milimetrowego, na którym rozrysujesz mapę sufitu pomieszczenia wraz z miejscami na oświetlenie. Zaplanuj rozkład lamp. Weź pod uwagę jasność, jaką chcesz osiągnąć oraz miejsca, które potrzebują doświetlenia – oczka powinny znaleźć się bezpośrednio nad nimi. Najczęściej oświetlenie oczek wykonuje się szeregowo, stąd przy pierwszym oczku powinny znajdować się 2 przewody, przy każdym kolejnym również dwa, a w ostatnim już tylko jeden. Jeśli to masz za sobą, możesz przystąpić do wiercenia otworów.
Przeczytaj także: Schematy i symbole elektryczne – lampy i oświetlenie w instalacji
Wiercenie otworów pod oczka sufitowe w GK
Przed przystąpieniem do wiercenia upewnij się, że wiesz, gdzie znajduje się źródło zasilania, jak długie jest okablowanie i który przełącznik lub gniazdko będzie używane. Każde oczko jest inne i najczęściej średnicę otworu podaje producent na ulotce z instrukcją montażu. Najczęściej stosowane wymiary to około 55-60 mm. Oczko posiada oprawkę, która skryje obrzeże otworu, by wyglądało estetycznie.
Do wiercenia otworów w karton-gipsie przydatne będzie specjalna otwornica do typowej wiertarki. Najczęściej można dostać cały zestaw o różnych średnicach, ale warto upewnić się, że znajduje się tam średnica, którą zaleca Twój producent. Dla pewności możesz przyłożyć oczko do otwornicy sprawdzając, czy na pewno rozmiar się zgadza. Wybierz płytę/panel sufitu podwieszanego i umieść go na płaskiej powierzchni. Jeśli sufit jest już zawieszony, użyj otwornicy i wiertarki. Pamiętaj, by do tej czynności założyć okulary ochronne, by pył nie dostał się do oczu. Jeśli nie używasz otwornicy do wywiercenia otworu pod oczko, przyłóż lampkę do miejsca, w którym będziesz wycinać otwór i obrysuj ją dokładnie ołówkiem.
UWAGA: Przed przystąpieniem do wiercenia, odłącz zasilanie w instalacji, zabezpiecz przewody zasilające oczka led przed uszkodzeniem.
Montaż oprawek LED w suficie podwieszanym
Oczka sufitowe najczęściej posiadają 2 sprężynki rozporowe. Należy je rozeprzeć do góry, a następnie wsunąć oprawkę do otworu. Po puszczeniu sprężyn, oczka samoczynnie osadza się na płycie kartonowo-gipsowej sufitu.
Jeśli oprawka jest już na swoim miejscu, rozejrzyj się za kostką elektryczną do połączenia porcelanki z instalacją elektryczną. Jest szansa, że kostkę masz już w zestawie. Jeśli nie chcesz użyć kostki, przewody możesz połączyć przy pomocy lutownicy.
Porcelanka powinna zostać połączona z przewodami elektrycznymi. Osadź w niej żarówkę i sprawdź, czy wszystko jest w porządku, podłączając zasilanie i zapalając oczko LED. Jeśli lampa zaświeci, możesz wcisnąć żarówkę do oczka sufitowego, a następnie zablokować ją przy pomocy niewielkiego pierścienia, który należy ścisnąć i włożyć pomiędzy żarówkę, a oprawkę oczka. Dzięki niemu żarówka nie będzie wypadać z oprawki.
Jak widzisz, montaż oczek nie jest zbyt trudny nawet dla laika. Należy uważać na:
- porażenie prądem (wyłącz zasilanie podczas wykonywania montażu),
- prawidłowe i równe wywiercenie otworów (dobrze wyznacz linię LEDów),
- prawidłowe podłączenie przewodów instalacji z porcelanką/kostką,
Uważaj również, by nie zgubić „pierścienia”, który blokuje żarówkę LED. Bardzo często potrafi wystrzelić z rąk i niestety ciężko go znaleźć. Jeśli sądzisz, że jesteś gotowy do montażu oczek w suficie podwieszanym, sprawdź jeszcze tylko jakich błędów unikać przy instalacji oświetlenia.