
Schematy i symbole elektryczne – lampy i oświetlenie w instalacji
Montując lampy lub przeglądając dokumentację projektową instalacji elektrycznej oraz oświetlenia, bardzo często napotkać można wiele schematów oraz symboli elektrycznych, które nie do końca są wszystkim jasne. Osoby o wykształceniu technicznym mogą rozpoznać na nich żarówki, włączniki, ale jest tego zdecydowanie więcej, a co może się przydać podczas czytania projektu oświetlenia lub samego zakupu lamp i to jak będą wyglądać w nowym mieszkaniu czy domu. Dziś przybliżymy wam nieco schematy i symbole elektryczne.
Podstawowe symbole elektryczne w instalacjach elektrycznych i oświetleniu
Z wielu schematów najważniejszych i najbardziej popularnych wyróżnić można przede wszystkim żarówkę, czyli odpowiednik każdego typu lampy. Dodatkowo istotnymi są także:
- żarówkę (źródło światła),
- łącznik jednobiegowy (wyłącznik/włącznik światła)
- łącznik trójbiegowy, szeregowy,
- łącznik schodowy i krzyżowy (używany na klatkach schodowych w celu włączenia światła na jednej kondygnacji, a wyłączenia go na innej),
- łącznik szeregowy,
- wypust oświetleniowy (miejsce np. na obsadzenie puszki i podłączenie włącznika światła lub lampy),
- licznik energii elektrycznej,
- dzwonek,
- puszka,
- przewód elektryczny – doprowadzenie,
- skrzyżowanie przewodów instalacji,
- połączenie przewodów elektrycznych,
- bezpiecznik,
- uziemienie,
- przewód fazowy,
- przewód neutralny,
- gniazdo wtyczkowe pojedyncze gniazdko do podłączenia odbiorników prądu),
- gniazdo wtyczkowe podwójne,
- gniazdo antenowe,
- złącze, wtyk i gniazdo

To podstawowa liczba schematów i oznaczeń, które odnaleźć możemy w projektach instalacji oświetlenia, ale i w projektach dekoracji wnętrz, które możesz otrzymać wykonawcy. Będą one pomocne w przypadku rozmieszczenia gniazdek i kontaktów lub podłączenia włącznika światła do lampy. Należy jednak pamiętać, że nie są to czynności proste i trzeba wykonywać je przy zachowaniu szczególnej ostrożności, a najlepiej zlecić to wyspecjalizowanej firmie lub fachowcom.
Schematy elektryczne oświetlenia – objaśnienia
Powyżej wskazane nazewnictwo oraz oznaczenie będzie łatwiej zidentyfikować dzięki prostym graficznym szkicom. To właśnie je znaleźć można na wszelkiego typu projektach oświetleniowych.

Otwórz schemat w nowym oknie i przeanalizuj wszelkiego typu symbole dostępne w instalacji elektrycznej.
Jak czytać symbole elektryczne i oświetleniowe
Chcąc mieć wyobrażenie o instalacji lub oświetleniu w swoim przyszłym domu, musisz zwrócić uwagę na podstawowe założenia.
Jeśli mówimy o lampie, która ma być zainstalowana w salonie, musisz szukać schematu żarówki w tym pomieszczeniu. Jej oznaczenie wskazywać będzie dokładne miejsce w danym pomieszczeniu.
Jeśli chcesz zobaczyć to, gdzie zlokalizowany będzie włącznik do tej lampy, szukaj schematu łączników – najczęściej jednobiegunowych.
Jeśli sprawdzasz czy masz wystarczającą ilość w gniazdek w pokoju, szukaj gniazd wtykowych pojedynczych lub podwójnych. Idąc tym tokiem rozumowania, bez problemu zlokalizujesz wszelkie urządzenia, które będzie można podłączyć w danym pomieszczeniu.

Pytanie: A do czego mi potrzebna znajomość schematów instalacji z norm budowlanych?
Zweryfikuj schematy elektryczne i rozmieszczenie urządzeń do odbioru energii
Schematy są pomocne nie tylko przy podłączaniu lamp i oświetlenia, ale także na etapie wykonania instalacji elektrycznej. Wiele projektów domu pochodzących od biur architektonicznych, przygotowuje ogólny plan oświetlenia oraz gniazdek w mieszkaniu. Na takim etapie projektant nie wie jak będzie wyglądać docelowe wykończenie mieszkania oraz wyposażenie wnętrza. Niektórych gniazdek może być za mało, niektórych za dużo lub będą przewidziane w złym miejscu.
Wiele osób ostatecznie decyduje się na doprojektowanie odbiorników prądu, ale w tym wypadku widok wielu gniazdek na każdej ze ścian może szpecić cały układ wnętrza. Warto zweryfikować własny zamysł i poznać schemat instalacji oświetlenia, a ostatecznie wprowadzić elektrykom stosowne zmiany. I tutaj właśnie przydatne będą wymienione wyżej schematy gniazdek, łączników, żarówek, dzwonków czy przewodów do oświetlenia ogrodu lub video domofonu. O tych i wielu innych rzeczach projektanci mogli nie wiedzieć lub ich nie przewidzieć.

Symbole i schematy elektryczne stosowane w normach budowlanych
Stosowanie odpowiednich schematów i oznaczeń zostało uregulowane odpowiednimi polskimi normami budowlanymi. W tym przypadku jest to norma PN-EN 60617.
Zawiera nie tylko wyżej wymienione oznaczenia, ale także wiele innych stosowanych w sieciach i stacjach elektrotechnicznych.
Dokładny wykaz symboli i normy znajdziesz tutaj:
To jednak zarówno nazewnictwo jak i opisy dla osób działających zawodowo w branży i których lektura nie zaszkodzi, aczkolwiek może być nie do końca zrozumiała.