Oświetlenie wjazdu w kostce brukowej – jakie lampy zewnętrzne?

Ciemna, deszczowa noc. Powrót z pracy, ale w międzyczasie trzeba było zrobić zakupy. Brama wjazdowa otwiera się, ale dookoła jest bardzo ciemno. A teraz przejście do domu z zakupami, po ciemnym wjeździe. Przypomina to chodzenie po polu minowym, by nie trafić na coś albo nie przewrócić się przez coś. Z pewnością każdy przeżył, albo wyobraża sobie taką niekomfortową sytuację. To nie tylko brak wygody, ale również zagrożenie bezpieczeństwa.

lampy led najazdowe do kostki brukowejOprawy najazdowe – trwałe i z mocnym światłem

Dlatego warto zastanowić się nad oświetleniem swojego podjazdu. Dziś rynek oferuje szeroki wachlarz możliwości. Jednym z nich są oprawy najazdowe. To prostokątne, kwadratowe lub okrągłe lampy halogenowe o mocnym świetle. Planując budowę wjazdu do garażu, chodnika do wejścia domu warto zaprojektować miejsce dla tych lamp. Oczywiście można je zamontować również w używanym już podjeździe. To jednak bardziej kłopotliwe, ponieważ konieczne jest usunięcie części nawierzchni. Oprawy tego typu są bardzo odporne i trwałe. Można po nich stąpać, najeżdżać samochodem i nic im się nie stanie. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na wodoszczelność i hermetyczną obudowę. Na rynku dostępne są także ich solarne odpowiedniki.

Słupki oświetleniowe w kostce brukowej

Niezłym pomysłem jest także zamontowanie lamp słupkowych. Dają one subtelne światło, co tworzy niezwykle uroczy klimat i nie oślepia poruszających się wjazdem. Są odporne na warunki zewnętrze. Zwykle używa się je do podświetlenia pięknych i estetycznych ogrodów. Dlatego sklepy oferują szeroki wachlarz wyboru pod względem kształtów i kolorów. Dzięki temu nie będzie problemem dopasowania lamp do stylu domu i podwórka. Zwykle mierzą około 50 cm, dlatego nie wyglądają zbyt siermiężnie i monstrualnie. Przez to nie dominują podjazdu, lecz delikatnie go uzupełniają. Mogą zostać umieszczone w kostce brukowej. Tak jak w przypadku opraw najazdowych tworzy to jednak konieczność usunięcia części nawierzchni. Nie są polecane do umieszczania w wąskich wjazdach ze względu na to, że łatwo w nie wjechać i uszkodzić. Istnieją również lampy słupkowe zasilane energią słoneczną, lecz dają słabe światło.

A może świecąca kostka brukowa?

To najnowsze rozwiązanie do oświetlenia wjazdu do domu. Światło wydobywa się z lampy imitującej kostkę brukową. Sterowane jest za pomocą pilota. Rynek oferuje wybór takich lamp w różnych, najczęściej podstawowych, kolorach. Świecąca kostka brukowa w dzień doskonale wtapia się w tło, a w nocy tworzy bardzo ciekawy element oświetlenia. Jest niezwykłym elementem dekoracyjnym, który roztacza przyjemny klimat. Lampy tego typu doskonale nadają się do oznaczania trasy. Niestety światło z nich nie jest tak silne jak w przypadku opraw najazdowych. Inną wadą jest wysoka cena świecącej kostki brukowej.

Wszystkie trzy sposoby na oświetlenie wjazdu w kostce brukowej są warte rozważenia. Wybór zależy oczywiście od potrzeb i zgromadzonych funduszy. Jeśli podwórko wokół domu jest dobrze podświetlone, to świecąca kostka brukowa jest dobrym pomysłem. W przypadku szerokiego wjazdu można zdecydować się lampy słupkowe. Natomiast w wąskich podjazdach tonących w ciemności doskonale sprawdzą się oprawy najazdowe.

1 thought on “Oświetlenie wjazdu w kostce brukowej – jakie lampy zewnętrzne?

  1. Mam dylemat dotyczący oświetlenia w kostce polbrukowej. Mogłabym prosić zdjęcia prezentujące gotowe rozwiązania oświetlenia w polbruku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *