Jak zamocować kinkiet zewnętrzny lub lampę na elewacji w styropianie?

kinkiet zewnętrzny na elewacji domuMontaż kinkietów i innych lamp ściennych na elewacji domu jest stosunkowo prosty i szybki. Jeśli w Twoim domu zostały doprowadzone wszelkie przewody w miejsca, gdzie mają zawisnąć kinkiety, wykonano już ocieplenie oraz położono tynk, możesz zabrać się za montaż oświetlenia. Warto wiedzieć, że nie zawsze w zakupionej lampie otrzymamy odpowiednio przystosowane kołki do tego celu.

Jakie kołki wybrać do zamocowania kinkietu na elewacji?

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że pod tynkiem jest niewielka warstwa kleju, siatki oraz styropian. To w nim z powodzeniem uda się zamontować większość lamp zewnętrznych. Nie ważą one więcej niż 5kg. Jeśli jednak Twoje lampy są cięższe jak lampiony ze szkła i metalu, będziesz potrzebować nieco więcej czasu i narzędzi.

Montaż lekkich kinkietów w styropianie

Tutaj ważnym elementem będzie dobór odpowiedniego kołka, który utrzyma lampę. Nie musisz dowiercać się do samej ściany, a jedynie zastosować odpowiedniej klasy i wielkości ślimak. O kołkach pisaliśmy w artykule jak zamontować ciężką lampę lub żyrandol w suficie podwieszanym. Jeśli go odwiedzisz, zobaczysz tam 3 typy kołków. Jednym z nich będzie wspomniany kołek typu ślimak.

kołek do mocowania lampy w styropianie elewacji

Kołek ten jest bardzo prosty w montażu. Wystarczy nawiercić niewielki otwór w tynku elewacji (dostosowany do wielkości kołka ślimaka), a następnie wkręcić sam kołek docelowy. Zakupisz je w każdym markecie budowlanym w zestawie wraz z akcesoriami do wkręcania. Kołek trzeba dość mocno docisnąć by dobrze wkręcił się i rozparł styropian. Na tak zamontowanym kołku możesz już śmiało zawiesić swój kinkiet, chyba że producent przewidział więcej uchwytów. Jeśli tak to dokręć kolejne kołki w odpowiednich odległościach.

Montaż ciężkiej lampy zewnętrznej w styropianie

Jeśli masz cięższy model oświetlenia, zawsze możesz wykorzystać kilka sztuk kołków o większych rozmiarach. Tutaj również ślimakowe będą wystarczające, np te o długości 100 mm. Raczej ostatecznością jest montowanie lampy na bardzo długich standardowych kołkach do ścian pełnych. Wymagałoby to dowiercenia się do samej ściany/bloczków, a następnie poprowadzenie kołka w otwór by sam kołek rozparł się w ścianie.

Pamiętaj by najpierw zapoznać się z instrukcją montażu otrzymaną od producenta. Lampy zewnętrzne zwykle posiadają odpowiednio większa klasę szczelności niż lampy wewnętrzne. Odpowiedni montaż będzie mógł mieć wpływ na ewentualną rozpatrzenie gwarancji, gdyby lampa uległa uszkodzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *