Jak zamocować kinkiet zewnętrzny lub lampę na elewacji w styropianie?
Montaż kinkietów i innych lamp ściennych na elewacji domu jest stosunkowo prosty i szybki. Jeśli w Twoim domu zostały doprowadzone wszelkie przewody w miejsca, gdzie mają zawisnąć kinkiety, wykonano już ocieplenie oraz położono tynk, możesz zabrać się za montaż oświetlenia. Warto wiedzieć, że nie zawsze w zakupionej lampie otrzymamy odpowiednio przystosowane kołki do tego celu.
Jakie kołki wybrać do zamocowania kinkietu na elewacji?
Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że pod tynkiem jest niewielka warstwa kleju, siatki oraz styropian. To w nim z powodzeniem uda się zamontować większość lamp zewnętrznych. Nie ważą one więcej niż 5kg. Jeśli jednak Twoje lampy są cięższe jak lampiony ze szkła i metalu, będziesz potrzebować nieco więcej czasu i narzędzi.
Montaż lekkich kinkietów w styropianie
Tutaj ważnym elementem będzie dobór odpowiedniego kołka, który utrzyma lampę. Nie musisz dowiercać się do samej ściany, a jedynie zastosować odpowiedniej klasy i wielkości ślimak. O kołkach pisaliśmy w artykule jak zamontować ciężką lampę lub żyrandol w suficie podwieszanym. Jeśli go odwiedzisz, zobaczysz tam 3 typy kołków. Jednym z nich będzie wspomniany kołek typu ślimak.
Kołek ten jest bardzo prosty w montażu. Wystarczy nawiercić niewielki otwór w tynku elewacji (dostosowany do wielkości kołka ślimaka), a następnie wkręcić sam kołek docelowy. Zakupisz je w każdym markecie budowlanym w zestawie wraz z akcesoriami do wkręcania. Kołek trzeba dość mocno docisnąć by dobrze wkręcił się i rozparł styropian. Na tak zamontowanym kołku możesz już śmiało zawiesić swój kinkiet, chyba że producent przewidział więcej uchwytów. Jeśli tak to dokręć kolejne kołki w odpowiednich odległościach.
Montaż ciężkiej lampy zewnętrznej w styropianie
Jeśli masz cięższy model oświetlenia, zawsze możesz wykorzystać kilka sztuk kołków o większych rozmiarach. Tutaj również ślimakowe będą wystarczające, np te o długości 100 mm. Raczej ostatecznością jest montowanie lampy na bardzo długich standardowych kołkach do ścian pełnych. Wymagałoby to dowiercenia się do samej ściany/bloczków, a następnie poprowadzenie kołka w otwór by sam kołek rozparł się w ścianie.
Pamiętaj by najpierw zapoznać się z instrukcją montażu otrzymaną od producenta. Lampy zewnętrzne zwykle posiadają odpowiednio większa klasę szczelności niż lampy wewnętrzne. Odpowiedni montaż będzie mógł mieć wpływ na ewentualną rozpatrzenie gwarancji, gdyby lampa uległa uszkodzeniu.