Dobre oświetlenie stanowiska pracy. Ile luxów i lumenów?

Najlepiej jest, gdy do oświetlenia miejsca pracy wystarczy światło dzienne. Oczywiście to ideał, który występuje bardzo rzadko. Dlatego zapewnienie sztucznego oświetlenia stanowiska pracy jest koniecznym wymogiem. Obowiązek ten spoczywa na pracodawcy i jest regulowany przez odpowiednie przepisy. W wypadku ich nie spełnienia pracodawca może mieć kłopoty ze strony odpowiednich organów kontroli.

Ile luxów lx potrzeba pracownikowi w firmie

Dlaczego lepiej zapewnić odpowiednie oświetlenie?

To dopiero początek listy problemów. Brak odpowiedniego oświetlenia światła jest równoznaczny z tym, że pracownikowi trudno odpowiednio wykonać swoją pracę. Wytęża nadmiernie swój wzrok, przez co szybciej męczą mu się oczy. Może to powodować również trwałe uszkodzenia zmysłu wzroku. Przy pracy często popełnia pomyłki i błędy, co wzmaga w nim irytację. Obniża się jego samopoczucie, a to nie sprzyja efektywności. Jeśli to kogoś nie przekonuje to konieczności zapewnienie odpowiedniego oświetlenia przy stanowisku pracy, to należy sięgnąć po argument ostateczny. Niewystarczające światło naraża pracownika na uszkodzenie zdrowia lub nawet utratę życia.

Ile luxów w biurze, a ile w fabryce?

Natężenie oświetlenia zależne jest od pracy, która wykonywana jest w danym miejscu. Jego jakość powinna wynosić co najmniej 400 lumenów. Oczywiście zależne jest to od wielkości pomieszczenia i jego specyfiki.

oświetlenie stanowiska do pracy warsztatW strefach komunikacyjnych, czyli korytarzach, schodach, chodnikach czy zatokach załadunkowych oświetlenie powinno wynosić 150 lx. Takie samo natężenie światła należy zapewnić w przejściach z obsługach i stanowiskach kontroli. Natomiast w składach i magazynach, strefach pakowania i wysyłania wymagane jest oświetlenie 200-300 lx.

Pomieszczenia biurowe, w których wykonuje się segregowanie i kopiowanie muszą być wyposażone w światło, którego natężenie wynosi co najmniej 300 lx. W przypadku stanowisk pracy, przy których odbywa się obsługiwanie komputera, czytanie oraz pisanie, przetwarzanie danych czy pisanie ręczne oświetlenie powinno wynosić 500 lx.

Wartości odpowiedniego natężenia światła różnie prezentują się także w przypadku stanowisk pracy w przemyśle. Przy kuciu swobodnym jest to 200 lx, a matrycowym 300. Ta ostatnia wartość natężenia światła wymagana jest przy spawaniu. W przypadku stanowisk pracy dotyczących montażu liczba lx wacha się od 200 do 750 – w zależności od precyzyjności działań. Tam, gdzie pracownicy wykonują obróbkę mechaniczną i szlifowanie powinno być zapewnione światło o natężeniu 500 lx. W przypadku malowania 750 lx. Natomiast pracownicy wykonujący mechanikę precyzyjną, wyrób narzędzi, wzorników i szablonów powinni mieć zapewnione światło o warto 1000 lx.

Sprawdź również: Jakie światło jest zdrowe dla oczu?

Odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy to nie tylko dobre samopoczucie pracownika i dobrze wykonana „robota”. To również zapewnienie bezpieczeństwa pracobiorcom i uniknięcie dużych kłopotów. Kary finansowe w tym wypadku to najmniejszy problem. Gorzej robi się wtedy, gdy złe oświetlenie spowoduje uszczerbek na zdrowiu lub nawet utratę życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *