Jak podłączyć żyrandol na 3, 4, 5 żarówek mając 3 lub 4 kable w suficie?

 

UWAGA: niezachowanie zasad bezpieczeństwa przy podłączaniu lampy do prądu może skutkować porażeniem! Wyłącz zasilanie główne i używaj próbnika napięcia.

Nie każdy musi znać się na elektryce. To branża wymagająca doświadczenia z uwagi na niebezpieczeństwo porażenia prądem. Już jako dzieci wpajano nam, że zabawa z prądem nie zawsze kończy się dobrze. I tak własnie należy podchodzić do wszelkich prac przy instalacjach elektrycznych – z rozwagą i planem na to co chcemy osiągnąć. Zanim powiemy coś więcej o podłączeniu żyrandola na 3 przewody, musisz poznać podstawowe zasady działania instalacji elektrycznej oraz zasady bezpieczeństwa.

Czy da się i jak wykonać podłączenie żyrandola na 3 żarówki i 3 kable?

1. Pierwszym krokiem będzie odłączenie instalacji elektrycznej od zasilania (wyłącznik główny lub „korki”). Zrób to zanim dotkniesz jakiegokolwiek przewodu – nie masz pewności, że w starej instalacji elektrycznej została zachowana odpowiednia kolorystyka i oznaczenie.

2. Przygotuj próbnik do pomiaru napięcia – często jest to śrubokręt z lampką w środku.

3. Jeśli już wyłączyłeś zasilanie główne, próbnikiem upewnij się czy na pewno w instalacji nie ma zasilania (dotknij próbnikiem/śrubokrętem przewód miedziany, a następnie przyłóż kciuk do czerwonej części próbnika – jak na zdjęciu poniżej)

sprawdzenie prądu w kablu - żyrandol

(schemat poprawnego działania próbnika)

4. Jeśli w instalacji nie ma zasilania – odplącz i oczyść kable z izolacji (każdy po około 1 cm). Sprawdź jakie masz dostępne kolory kabli. Najczęściej będą to:

 • brązowy/czarny – faza (L)
 • niebieski/szary – neutralny (N)
 • zielono-żółty – uziemienie (PE)

Jeśli posiadasz inne kolory kabli – próbnikiem sprawdź przez który płynie prąd i oznacz go jako L (po włączeniu zasilania w instalacji)

5. Upewnij się, że taka sama ilość przewodów dostępna jest w żyrandolu oraz w instalacji (suficie)

5. Pozostało Ci włożyć do kostki z jednej strony kable od żyrandola, a z drugiej strony kable z instalacji – skręć je śrubami w kostce. (pamiętaj o wyłączeniu zasilania w instalacji)

podłączenie żyrandola (kostki) - 3 kable kolory

6. Przed zamocowaniem żyrandola do sufitu – włącz zasilanie w instalacji i sprawdź czy działa tak jak powinien (upewnij się, że żarówki w nim są dokręcone).

7. Jeśli wszystko działa poprawnie – wyłącz zasilanie powtórnie i zamocuj odpowiednio żyrandol do sufitu.

 

Jak podłączyć żyrandol na 2, 4 i 5 żarówki na 3 kable z sufitu

Musisz wiedzieć, że jeśli z sufitu wystają tylko 3 kable – nie będziesz miał możliwości podzielenia żyrandola na „strefy”. Oznacza to, że nie masz możliwości zapalenia np. tylko jednej z dwóch żarówek czy dwóch żarówek z czterech. W takim przypadku możesz zamontować go tylko na jednym włączniku co oznacza, że za każdym razem zapalą się wszystkie żarówki w żyrandolu. Do rozdzielenia żarówek na strefy – potrzebujesz dostosowania instalacji elektrycznej na tę z podwójnym włącznikiem (z sufitu również powinno wystawać 5 kabli jak w żyrandolu)

Jeśli kupiłeś żyrandol, który ma 2 kable brązowe/czarne (L) i 2 niebieskie/szare (N) oraz żółty (PE), a z sufitu wystają tylko 3 – podłącz żyrandol/kostkę w następujący sposób.

Czyli musisz włożyć 2 kable o tym samym kolorze idące od żyrandola w jeden otwór w kostce. Po drugiej stronie będzie znajdować się jeden kabel o tym samym kolorze z instalacji. W takim układzie żyrandol będzie świecił na wszystkie żarówki.

 • jeśli z sufitu wystają 3 kable, a masz 2 żarówki – świecić będą wszystkie na raz.
 • jeśli z sufitu wystają 3 kable, a żarówek jest 3 – również zaświecą wszystkie jednocześnie
 • jeśli z sufitu wystają 3 kable, a żarówek jest 4, 5 lub więcej – nic się nie zmienia, zaświecą wszystkie jednocześnie.

Jeśli kupiłeś żyrandol z myślą o podzieleniu go na strefy, a nie masz do tego przystosowanej instalacji elektrycznej – rozważ jego zwrot. Inaczej będziesz zmuszony przerobić instalację. Chyba, że nie będzie dla Ciebie problemem, gdy świecić będą wszystkie żarówki jednocześnie.

Podłączenie żyrandola – 4 kable z sufitu i 4 z żyrandola

Podłączenie żyrandola na 4 przewody jest stosunkowo proste o ile z sufitu wystają te 4 przewody. Jeśli zgadzają się kolory, sprawdziłeś przepływ prądu z zachowaniem szczególnej ostrożności – musisz odpowiednia połączyć je ze sobą w kostce. Nie jest to trudne jeśli kolory się zgadzają.

Jeśli jednak kolory nie są zgodne – znajdź te zasilające i oznacz je jako L i L1 (fazowe), znajdź również neutralny – N.

podłączenie żyrandola na podwójnym włączniku z 4 kablami

(schemat podłączenia żyrandola na 4 przewody) przewody brązowe – fazowe L i L1, niebieski – N

Czyli podłączenie lampy wygląda podobnie jak dla żyrandola z 3 kablami oraz 3 kablami z sufitu.

 

Podłączenie żyrandola – 4 kable z sufitu i 3 kable z żyrandola lub lampy

Sytuacja będzie nieco bardziej problematyczna jeśli z sufitu wystają 4 przewody, a w żyrandolu czy lampie sufitowej są tylko 3. Oczywiście w takim układzie będzie świecił cały żyrandol, ale prawdopodobnie Twój włącznik światła jest podwójny stąd jeden przełącznik będzie bezużyteczny. W takim przypadku upewnij się (próbnikiem) czy w obu przewodach z sufitu jest zasilanie (brązowych L i L1). Jeśli tak, odłącz zasilanie z sieci i dobrze zaizoluj jeden z nich – najlepiej dobrej jakości taśmą izolacyjną. Nie będzie Ci on potrzebny – główną rolę odegra pozostały wraz z niebieskim i zielono-żółtym przewodem. Jeśli już zaizolowałeś jeden przewód – podłącz pozostałe w kostce  jak na schemacie poniżej.

podłączenie żyrandola 4 kable z sufitu i 3 z lampy

(schemat podłączenia lampy z 4 kablami z sufitu i 3 kablami z żyrandola)

Podłączenie źródła światła do zasilanie nie jest czasem tak proste jakby się mogło zdawać. Tym bardziej, że bez zachowania szczególnej ostrożności narażamy tutaj własne życie. Jeśli nadal macie problemy z podłączeniem lub kolorystyką, piszcie w komentarzach – postaramy się pomóc.

Raz jeszcze napiszemy na co powinieneś szczególnie uważać przy podłączaniu lampy do prądu – niezależnie od tego ile przewodów wychodzi z sufitu czy lampy.

 1. Nie dotykaj przewodów palcami jeśli nie masz pewności czy przewody są pod napięciem (wyłącz zasilanie główne lub użyj specjalnego próbnika)
 2. Jeśli wokół kręcą się inne osoby lub dzieci, zwróć im uwagę by nie bawiły się włącznikiem światła.
 3. Dwa razy upewnij się, że w przewodach nie ma prądu!

21 thoughts on “Jak podłączyć żyrandol na 3, 4, 5 żarówek mając 3 lub 4 kable w suficie?

 1. Witam, mam 4 kale z sufitu i 3 w zyrandolu – 3 żarówki. Czy jest jakiś sposób na to aby zastosować przełącznik dwustopnowy czyli 1/2 żarówki

 2. Nie, to żyrandol na pojedynczy włącznik. Instalacja elektryczna pozwala zapewne na podwójny, ale wypadałoby zmienić oświetlenie.

 3. Wydaje mi się, że niektóre (zwłaszcza stare) żyrandole mogą nie mieć przewodu ochronnego (żółtego/żółto-zielonego). Taki żyrandol z trzema kablami będzie można podłączyć do łącznika świecznikowego (przełącznika z dwoma klawiszami) i podzielić go na strefy. Podobnie z instalacją w suficie. Nie zawsze jest tam osobny przewód ochronny. Bardzo proszę o poprawienie jeśli się mylę.

 4. Witam, mam 5 kabli z sufitu. 2 czerwone, czarny(prąd) szary i niebieski. Jak to podłączyć do lampy? która ma 3 wejścia na kabel ? Mieszkam w Niemczech. Proszę o radę, pozdrawiam.

 5. Artykuł wprowadza w błąd. Mam żyrandol na 5 żarówek i 3 kable z sufitu. Żyrandol podzielony na 2 strefy : można zapalić 2 lub 3 lub wszystkie 5. A tu piszą że trzeba wymienić instalacje lub rozważyć oddanie żyrandolu… Kto to pisał ?

 6. Zgadzam się z Caroliną bo ja również mam trzy przewody i lampę dwucyfrową.

 7. Nie jestem elektrykiem ani z wykształcenia, ani z wykonywanej pracy, ale podłączyłem samodzielnie już setki gniazdek i lamp i urządzeń dla własnych potrzeb, mam 3-ci dom (4 kondygnacje), jeśli z sufitu wystają 3 przewody, to jak najbardziej można podłączyć żyrandol na strefy (1, lub 2, 3 ,czy więcej żarówek, ja tak mam) wszystko zależy od podłączenia żyrandola w środku, niektóre są połączone na stałe i nie idzie włączyć części żarówek, artykuł wprowadza w błąd.

 8. Czytam sobie te komentarze i nie wierze, ze ludzie nie majacy pojecia o elektryce nie dosc ze sie wypowiadaja to jeszcze twierdza ze autor wprowadza w blad. Autor oczywiscie ma racje piszac, ze z przewodu 3-zylowego wystajacego z sufitu nie mozemy podlaczyc wlacznika swiecznikowego i zapalac lampy na strefy. Dlaczego? Dlatego ze chcac to zrobic musimy uzyc zyly zolto-zielonej jako zyly roboczej co jest zabronione. Dzialac bedzie, tak samo jak caly dom na jednym bezpieczniku ale mowa jest o bezpieczenstwie i przepisach a te zabraniaja takiemu podlaczeniu j.w. Autor robi niestety duzy blad sugerujac uzycie probowki ktora moze wprowadzic w blad i takim materialem moze doprowadzic do czyjejs smierci badz uszczerbku na zdrowiu. Co do osoby pytajacej o podlaczenie w Niemczech. Po pierwsze w Niemczech trzeba miec uprawnienia. Uszkodzenie instalacji grozi duzymi kosztami, a ewentualny pozar jeszcze wiekszymi konsekwencjami. Tylko elektryk moze to robic i tez tak polecam bo z tego co widze jest to stara instalacja – dzis nie uzywa sie w Niemczech koloru czerwonego tylko – brazowy – L, niebieski- N, zolto-zielony- PE lub jesli 5-zylowy kabel to dochodzi czarny i szary. W taki wypadku trzeba „przedzwonic kable” jak wyglada podlaczenie w zapewne puszcze laczeniowej ( w nowych instalacjach laczenia we wlacznikach swiatla) i dopiero odpowiednio polaczyc. Prosze zwrocic uwage tez czy sa aktualne pomiary elektryczne i czy te przewody nadaja sie do uzytku.

 9. Dobrze piszesz. Dziwię się nie ludziom, a elektrykom, którzy takie rzeczy robią ludziom za pieniądze i jeszcze się pod tym podpisują.

 10. Witam. Mam żyrandol pająk 6 ramion każde oddzielnie. Z sufitu wychodzą 4 żyły a każde ramie ma tylko 2 ,brążową I niebieską. Jak to podłączyć?

 11. Dodam że włącznik światła jest podwójny

 12. Jeszcze jedno. Jeśli w instalacji NIE MA przewodu ochronnego PE (żółto – zielony (ten kolor jest dla niego zastrzeżony), a z sufitu wystają 3 przewody, z czego są 2 fazowe i 1 neutralny, to wtedy jest możliwość wykorzystania łącznika świecznikowego. W starszych instalacjach z reguły nie ma przewodu ochronnego (zwłaszcza w obwodzie oświetleniowym). Dla lampy pojedyncznej (jedna żarówka lub wszystkie żarówki załączane/wyłączane) wystarczą wtedy 2 przewody wystające z sufitu (fazowy i neutralny). Kolory. Neutralny ma być zawsze niebieski (jasny) – w starych instalacjach często jest inny a nieraz w lampach z okresu kryzysu w PRL też mylono kolory, fazowy – z reguły brązowy, może być też czarny, czerwony (bywa, że dają szary, ale bym tego nie polecał, gdyż nie kontrastuje z tynkiem, betonem itd., a ten przewód musi być widoczny, gdyż jest pod napięciem, stąd optymalnym kolorem byłby czerwony).

 13. Pytanie takie. : z sufitu wystają 4 kabelki. Brązowy, czarny, niebieski i PE. Żyrandol ma 5 żarówek, lecz niestety kostka tylko na 3 kable( brązowy, niebieski i PE). Podłączyłem taj jak trzeba, czyli jeden z sufitu zaizolowany a reszta dopasowana. Oczywiście jeden klawisz uruchamia wszystkie pięć żarówek. Ale czy mógłbym rozdzielić tą wiązke kabli w żyrandolku? Tzn. 3 kable razem i pozostałe dwa razem? Zamiast kostki z 3 wejściami dać 4. I połączyć tą trójkę z brązowym, dwójkę z czarnym. No i oczywiście niebieskie że sobą i PE że sobą.? Coś w tedy będzie nie tak?

 14. Też mam pytanie do fachowców.
  Mam przełącznik świecznikowy, ale nie mam potrzeby korzystania z niego.
  W suficie oczywiście mam 4 przewody – ochronny (żółto-zielony), 2 fazowe (czarny i brązowy) oraz neutralny (szary)
  Chciałbym jeden przewód fazowy wykorzystać pod podłączenie lampy pojedynczej, zaś drugi przewód fazowy wykorzystać pod zrobienie gniazdka w suficie pod projektor.
  Rozumiem, że muszę:
  1) wymienić przełącznik ze świecowego na zwykły
  2) zostawić przewód brązowy w przełączniku tak jak jest
  3) przewód czarny idący od sufitu przed przełącznikiem połączyć z czarnym idącym do skrzynki
  4) w puszce na suficie założyć kostkę i zmostkować przewody ochronny i szary
  5) podłączyć lampę pod brązowy, szary i ochronny
  6) podłączyć nowo zrobione gniazdko pod czarny, szary i ochronny
  Mam racje?

 15. Witam.Mam lampe ktora ma 3 kable podlaczone do kostki oznaczone l1 l2 i n oprocz tego idzie osobny kabel oznaczony takimi kreskami…przypuszczam ze to uziemienie….z sufitu mam tylko 3 kable …podlaczylem ten gdzie jest faza do l1 drugi do n a uziemienie do tego osobnego kabla czyli uziemienia ale lampa ma 4 zarowki a swieca tylko 3…. moje pytanie czy mam odpiac z kostki od lampy ten oznaczony jako n o spiac go z l1 zeby swiecily wszystkie?

 16. świeżym nieświeżym spojrzeniem ważne jak sądzę uwagi. Obecne zwyczaje są niewyraźne i mylące. Właściwie wszystkie. Przewód niebieski-neutralny. Ale to niewiele znaczy, właściwy był uziemiony, lub zerowany, uziemiony na odległość. Czyli zero(V). Przewód L- kojarzy mi się tylko z angielskim low, czyli niskim, czyli niczym właściwym, bo fazowy, fazowe. Powinien być np. czerwony, a neutralny zielony, lub czarny. Charakterystyczny przewód zerowania(uziemiony na odległość) zielono żółty, szczególnie nie fachowcom i fachowcom w zależności od lampy i sytuacji nawet poleciłbym nie podłączać. Np. lampa plastikowa, albo metalowa i co? Spotkałem, że można zamienić niebieski z brązowym- zaświeci, ale zdecydowanie nie, fazowy brązowy L ma być w środku, a otoczony niebieskim neutralnym N. Ma to znaczenie przy wkręcaniu żarówki. Małe. Ja używam śrubokrętów z neonówką, ale teraz też niezbyt drogich śrubokrętów bezkontaktowych z piszczkiem i LED, miernik wykrywa do 5 cm na odległość.

 17. Witam. Mam żyrandol pająk 6 ramion każde oddzielnie. Z sufitu wychodzą 4 żyły a każde ramie ma tylko 2 ,brązową I niebieską. Jak to podłączyć?

 18. Dodam, że włącznik światła jest podwójny.

 19. Hej, z sufitu wychodza 4 kable: szary(stalowy),czarny,brązowy i zoltozielony. Z lampy idą 2 kable: niebieski,brązowy. Mogę dac kostkę 4 ke i połączyć tak: niebieski do szary( stalowy) czarny( faza) do brazowego (faza) pozostałe z sufitu: brązowy i zoltozielony wykręca w kostkę bez izolacji i tak zostawię.

 20. Z sufitu wychodzą trzy kable. Dwa są z napięciem.

 21. Da się podpiąć żyrandol na dwie strefy mając 3 przewody z żyrandola(brązowy-L, niebieski-N, żółto zielony-PE) i 4 przewody z sufitu(L1 – brązowy, L2 – czarny, N- niebieski, PE- żółto zielony)?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *