Jak podłączyć żyrandol na 3, 4, 5 żarówek mając 3 lub 4 kable w suficie?

 

UWAGA: niezachowanie zasad bezpieczeństwa przy podłączaniu lampy do prądu może skutkować porażeniem! Wyłącz zasilanie główne i używaj próbnika napięcia.

Nie każdy musi znać się na elektryce. To branża wymagająca doświadczenia z uwagi na niebezpieczeństwo porażenia prądem. Już jako dzieci wpajano nam, że zabawa z prądem nie zawsze kończy się dobrze. I tak własnie należy podchodzić do wszelkich prac przy instalacjach elektrycznych – z rozwagą i planem na to co chcemy osiągnąć. Zanim powiemy coś więcej o podłączeniu żyrandola na 3 przewody, musisz poznać podstawowe zasady działania instalacji elektrycznej oraz zasady bezpieczeństwa.

Czy da się i jak wykonać podłączenie żyrandola na 3 żarówki i 3 kable?

1. Pierwszym krokiem będzie odłączenie instalacji elektrycznej od zasilania (wyłącznik główny lub „korki”). Zrób to zanim dotkniesz jakiegokolwiek przewodu – nie masz pewności, że w starej instalacji elektrycznej została zachowana odpowiednia kolorystyka i oznaczenie.

2. Przygotuj próbnik do pomiaru napięcia – często jest to śrubokręt z lampką w środku.

3. Jeśli już wyłączyłeś zasilanie główne, próbnikiem upewnij się czy na pewno w instalacji nie ma zasilania (dotknij próbnikiem/śrubokrętem przewód miedziany, a następnie przyłóż kciuk do czerwonej części próbnika – jak na zdjęciu poniżej)

sprawdzenie prądu w kablu - żyrandol

(schemat poprawnego działania próbnika)

4. Jeśli w instalacji nie ma zasilania – odplącz i oczyść kable z izolacji (każdy po około 1 cm). Sprawdź jakie masz dostępne kolory kabli. Najczęściej będą to:

  • brązowy/czarny – faza (L)
  • niebieski/szary – neutralny (N)
  • zielono-żółty – uziemienie (PE)

Jeśli posiadasz inne kolory kabli – próbnikiem sprawdź przez który płynie prąd i oznacz go jako L (po włączeniu zasilania w instalacji)

5. Upewnij się, że taka sama ilość przewodów dostępna jest w żyrandolu oraz w instalacji (suficie)

5. Pozostało Ci włożyć do kostki z jednej strony kable od żyrandola, a z drugiej strony kable z instalacji – skręć je śrubami w kostce. (pamiętaj o wyłączeniu zasilania w instalacji)

podłączenie żyrandola (kostki) - 3 kable kolory

6. Przed zamocowaniem żyrandola do sufitu – włącz zasilanie w instalacji i sprawdź czy działa tak jak powinien (upewnij się, że żarówki w nim są dokręcone).

7. Jeśli wszystko działa poprawnie – wyłącz zasilanie powtórnie i zamocuj odpowiednio żyrandol do sufitu.

 

Jak podłączyć żyrandol na 2, 4 i 5 żarówki na 3 kable z sufitu

Musisz wiedzieć, że jeśli z sufitu wystają tylko 3 kable – nie będziesz miał możliwości podzielenia żyrandola na „strefy”. Oznacza to, że nie masz możliwości zapalenia np. tylko jednej z dwóch żarówek czy dwóch żarówek z czterech. W takim przypadku możesz zamontować go tylko na jednym włączniku co oznacza, że za każdym razem zapalą się wszystkie żarówki w żyrandolu. Do rozdzielenia żarówek na strefy – potrzebujesz dostosowania instalacji elektrycznej na tę z podwójnym włącznikiem (z sufitu również powinno wystawać 5 kabli jak w żyrandolu)

Jeśli kupiłeś żyrandol, który ma 2 kable brązowe/czarne (L) i 2 niebieskie/szare (N) oraz żółty (PE), a z sufitu wystają tylko 3 – podłącz żyrandol/kostkę w następujący sposób.

Czyli musisz włożyć 2 kable o tym samym kolorze idące od żyrandola w jeden otwór w kostce. Po drugiej stronie będzie znajdować się jeden kabel o tym samym kolorze z instalacji. W takim układzie żyrandol będzie świecił na wszystkie żarówki.

  • jeśli z sufitu wystają 3 kable, a masz 2 żarówki – świecić będą wszystkie na raz.
  • jeśli z sufitu wystają 3 kable, a żarówek jest 3 – również zaświecą wszystkie jednocześnie
  • jeśli z sufitu wystają 3 kable, a żarówek jest 4, 5 lub więcej – nic się nie zmienia, zaświecą wszystkie jednocześnie.

Jeśli kupiłeś żyrandol z myślą o podzieleniu go na strefy, a nie masz do tego przystosowanej instalacji elektrycznej – rozważ jego zwrot. Inaczej będziesz zmuszony przerobić instalację. Chyba, że nie będzie dla Ciebie problemem, gdy świecić będą wszystkie żarówki jednocześnie.

Podłączenie żyrandola – 4 kable z sufitu i 4 z żyrandola

Podłączenie żyrandola na 4 przewody jest stosunkowo proste o ile z sufitu wystają te 4 przewody. Jeśli zgadzają się kolory, sprawdziłeś przepływ prądu z zachowaniem szczególnej ostrożności – musisz odpowiednia połączyć je ze sobą w kostce. Nie jest to trudne jeśli kolory się zgadzają.

Jeśli jednak kolory nie są zgodne – znajdź te zasilające i oznacz je jako L i L1 (fazowe), znajdź również neutralny – N.

podłączenie żyrandola na podwójnym włączniku z 4 kablami

(schemat podłączenia żyrandola na 4 przewody) przewody brązowe – fazowe L i L1, niebieski – N

Czyli podłączenie lampy wygląda podobnie jak dla żyrandola z 3 kablami oraz 3 kablami z sufitu.

 

Podłączenie żyrandola – 4 kable z sufitu i 3 kable z żyrandola lub lampy

Sytuacja będzie nieco bardziej problematyczna jeśli z sufitu wystają 4 przewody, a w żyrandolu czy lampie sufitowej są tylko 3. Oczywiście w takim układzie będzie świecił cały żyrandol, ale prawdopodobnie Twój włącznik światła jest podwójny stąd jeden przełącznik będzie bezużyteczny. W takim przypadku upewnij się (próbnikiem) czy w obu przewodach z sufitu jest zasilanie (brązowych L i L1). Jeśli tak, odłącz zasilanie z sieci i dobrze zaizoluj jeden z nich – najlepiej dobrej jakości taśmą izolacyjną. Nie będzie Ci on potrzebny – główną rolę odegra pozostały wraz z niebieskim i zielono-żółtym przewodem. Jeśli już zaizolowałeś jeden przewód – podłącz pozostałe w kostce  jak na schemacie poniżej.

podłączenie żyrandola 4 kable z sufitu i 3 z lampy

(schemat podłączenia lampy z 4 kablami z sufitu i 3 kablami z żyrandola)

Podłączenie źródła światła do zasilanie nie jest czasem tak proste jakby się mogło zdawać. Tym bardziej, że bez zachowania szczególnej ostrożności narażamy tutaj własne życie. Jeśli nadal macie problemy z podłączeniem lub kolorystyką, piszcie w komentarzach – postaramy się pomóc.

Raz jeszcze napiszemy na co powinieneś szczególnie uważać przy podłączaniu lampy do prądu – niezależnie od tego ile przewodów wychodzi z sufitu czy lampy.

  1. Nie dotykaj przewodów palcami jeśli nie masz pewności czy przewody są pod napięciem (wyłącz zasilanie główne lub użyj specjalnego próbnika)
  2. Jeśli wokół kręcą się inne osoby lub dzieci, zwróć im uwagę by nie bawiły się włącznikiem światła.
  3. Dwa razy upewnij się, że w przewodach nie ma prądu!

1 thought on “Jak podłączyć żyrandol na 3, 4, 5 żarówek mając 3 lub 4 kable w suficie?

  1. […] Jeśli kupiłeś żyrandol w sklepie, na pewno znajdziesz w nim instrukcję montażu. Jeśli jednak nie, na początek musisz sprawdzić własną instalację elektryczną – czy jest ona na pojedynczym czy podwójnym włączniku. O tym jak podłączyć żyrandol (elektryka) pisaliśmy w artykule: Jak podłączyć żyrandol na 3, 4, 5 żarówek mając 3 lub 4 kable w suficie? […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *