Kolory przewodów elektrycznych – neutralny, fazowy – niebieski, brązowy, żółty
Masz w planach zamontowanie nowej lampy. Wszystko wydaje się proste, ale zaczynasz działać i od kolorów mieni Ci się w oczach? Spokojnie, to nic skomplikowanego. Wystarczy przyswoić kilka informacji, a przewody elektryczne nie będą miały przed Tobą tajemnic.
Jednak zanim zaczniemy, musimy Ci przypomnieć, że najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo! Zanim przystąpisz do działania, upewnij się, że źródło prądu zostało odłączone, a Ty możesz spokojnie wejść w rolę elektryka.
Zgodnie z przepisami
Wbrew pozorom, montaż lampy to nic trudnego. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach i orientować się w kolorach przewodów. Nie jest tak, że każdy producent może dowolnie wybierać z palety barw. Wszystko unormowane jest prawnie przez Unię Europejską oraz nasze rodzime, polskie normy wydane przez Polski Komitet Normalizacyjny. To w nich znajdziemy informacje o kolorach, a także o kolejności przewodów elektrycznych.
Kolor ma znaczenie
Należy pamiętać o tym, że prąd nigdy nie będzie bezpieczny. Właśnie dlatego należy podejść do tego tematu poważnie. Tutaj nie toleruje się półśrodków. To stąd wzięły się oznaczenia kolorystyczne. Wprowadzają porządek i ład, który podnosi bezpieczeństwo osoby, która prowadzi prace przy elektryce. Zajmijmy się więc tematem właściwym. Kolory.
Prąd stały
Tutaj oznaczenie nie powinno sprawiać nikomu problemu. Temat można więc przedstawić bardzo zwięźle.
Przewód z potencjałem dodatnim – kolor czerwony.
Przewód z potencjałem ujemnym – kolor czarny lub niebieski.
Napięcie przemienne
Tutaj przewody można podzielić na trzy rodzaje:
• Przewód fazowy (L)
Niestety, w tym przypadku jest kilka możliwości. Przewody są zazwyczaj brązowe lub czarne, ale mogą też być białe, szare lub czerwone. Wszystko zależy od ilości żył w przewodzi i od producenta.
Kolory zabronione, których nie można używać w tym przypadku to niebieski i żółto-zielony.
• Przewód neutralny (N)
To właśnie dla tego przewodu zarezerwowany jest kolor niebieski. W tym przypadku są to zazwyczaj jasne odcienie niebieskiego.
• Przewód ochronny (PE)
Oznaczony zawsze kolorem żółto-zielonym. Jest to przewód, który chroni przed porażeniem prądem. Powinien być wyprowadzony do ziemi na zewnątrz budynku lub bezpośrednio do przewodu neutralnego N.
Remont starszej instalacji
Przedstawione przez nas oznaczenia dotyczą nowych instalacji, jeśli Twoja instalacja znajduje się w starszym budynku, oznaczenia mogą być nieco inne. Warto zwrócić na to uwagę.
• Przewód ochronno-neutralny (PEN)
To połączenie przewodu ochronnego z neutralnym. Oznaczone poprzecznymi, żółto-zielonymi pasami, ewentualnie zakończonymi kolorem niebieskim. W starszych przypadkach zdarza się jednak, że jest to w całości kolor niebieski.
• Przewód zerowy
To pozostałość po instalacjach, w których nie występowały jeszcze przewody neutralne i ochronne. Przewody zerowe miały barwę niebieską.
Porada eksperta
Kiedy w zakupionym przewodzie elektronicznym brakuje koloru, na którym Ci zależy, pomimo wszystko staraj się zachować porządek. Oznacz żyłę kolorem odpowiedniego przewodu. Wystarczy taśma izolacyjna w odpowiedniej barwie, by na przykład szarą żyłę oznaczyć na niebiesko. Dzięki temu, kiedy po kilku latach będzie trzeba coś zmodyfikować, będziesz mieć pewność, że możesz bezpiecznie pracować przy instalacji.