Jak zrobić oświetlenie nocne w różnych pomieszczeniach?
Ile razy nocne eskapady do łazienki lub do kuchni kończyły się siniakami? A może efektem była stłuczona lampa lub przewrócone krzesło? Może najwyższy czas pomyśleć o nocnym oświetleniu ciągów komunikacyjnych?
Dlaczego warto zainstalować światło nocne?
Takie rozwiązanie jest dobre nie tylko dla nocnych marków. Doskonale sprawdzi się też w domach, w których mieszkają małe dzieci. Twoja mała pociecha nie zawsze sięga do włącznika światła, a również może chcieć w nocy wyjść do łazienki lub odwiedzić sypialnię rodziców. Delikatne światło nocne znacznie podniesie bezpieczeństwo maleństwa.
Światło uruchamiane jest najczęściej za pomocą czujników, co pozwoli uniknąć szukania po omacku włącznika głównego światła. To z kolei sprawi, że nocny podróżnik będzie mógł przemknąć się po cichu, nie przeszkadzając innym.
Kolejny powód to oszczędność – światło delikatne, wyłączane automatycznie, kiedy nikt z niego nie korzysta nie będzie kosztowało dużo. Nasze środowisko również nam za to podziękuje.
Delikatne światło nocne – schody, korytarz, przejścia
Delikatne światło, które w nocy pomoże Ci przedostać się z jednego pomieszczenia do drugiego. Na tyle dyskretne, by nie przeszkadzać w śnie innym domownikom, ale na tyle skuteczne, by ułatwić drogę przez ciemność. Schody, korytarz, hol, wiatrołap, a nawet kuchnia, czyli wszystkie pomieszczenia, do których zdarza Ci się spacerować nocą. Takie światło warto też zamontować przed wejściowymi drzwiami – w końcu skończą się problemy z trafieniem po ciemku do dziurki od klucza.
Nocne lampki LED
Dlaczego akurat takie rozwiązanie jest najlepsze? Powodów jest kilka. Po pierwsze – jest to najtańsze. Nawet jeśli zrezygnujesz z czujników i ledy będą działać przez całą noc, nie odczujesz tego mocno przy płaceniu rachunków za prąd.
Ważną cechą lampy LED jest zredukowana emisja ciepła. Mogą być włączone przez całą noc oświetlając np. drewniane schody, a Twój dom cały czas pozostaje bezpieczny. Nie chodzi tu już nawet o ryzyko pożaru, ale o tak prozaiczne sprawy, jak możliwe odbarwienia miejsc długo oświetlanych przez tradycyjne żarówki.
Światło będzie też na tyle delikatne, że nie będzie przeszkadzać innym domownikom, ale też nie będzie raziło w oczy osoby, która dopiero co wyszła z ciemnego pokoju (ledy dają też możliwość sterowania mocą światła). Dużą zaletą ledów jest też ich długi czas użytkowania, który wynosi nawet 100 tysięcy godzin! Nie trzeba więc myśleć o tym, że za chwilę oświetlenie będzie trzeba wymieniać.
Ostatnią zaletą o jakiej warto wspomnieć to estetyka. Ledy po prostu bardzo ładnie wyglądają. Na rynku dostępne są oczka ledowe oraz nowoczesne taśmy led. Wybór zależy od tego, które z nich będą bardziej pasowały do Twojego wnętrza. Warto pamiętać też o tym, że światło led ma duże spektrum kolorów, więc może stanowić ciekawą ozdobę wnętrza.
Oświetlenie nocne to wygoda i bezpieczeństwo
Funkcjonowanie bez nocnego oświetlenia jest możliwe, ale dlaczego rezygnować z czegoś, co może podnieść komfort naszego życia? Rozwiązanie to jest naprawdę przydatne. Dlatego też z pełnym przekonaniem polecamy wszelkiego rodzaju lampy z czujnikami ruchu – zapalają się nocą tylko wtedy, gdy wstajemy i poruszamy się.
Oczywiście można zamontować takie światło z tradycyjnymi włącznikami, ewentualnie oświetlonymi małą diodą. To jednak tylko małe ułatwienie. My skłaniamy się bardziej ku pełnej automatyzacji, czyli uruchomieniu światła przy pomocy czujnika ruchu czy też czujnika zmierzchu (światło włącza się, kiedy robi się ciemno i gaśnie, kiedy zaczyna świtać). Te dwa czujniki można również połączyć – wtedy światło będzie uruchamiało się poprzez ruch, ale tylko nocą. W ciągu dnia pozostanie nieaktywne.
Na rynku pojawia się coraz więcej takich systemów, więc z pewnością każdy znajdzie coś odpowiadającego jego wymaganiom. Szczególnie ciekawe wydają się systemy oświetlania schodów. Punkty świetlne uruchamiane są kolejno, razem z pokonywaniem poszczególnych stopni i następnie się wygaszają. Najnowsze systemy mogą uruchamiać się jednocześnie od góry i od dołu, jeśli na schody wchodzą jednocześnie dwie osoby z dwóch stron.
Dobór oświetlenia nocnego na korytarz i schody
Przedpokój i korytarz – to pomieszczenia, przez które każdy domownik przechodzi wiele razy dziennie. To sprawia, że są one narażone na kurz, którego nie chcielibyśmy uwypuklać oświetleniem podłogi. Właśnie dlatego nocne oświetlenie w tych pomieszczeniach warto skierować do góry. Ustawione na ścianę nie będzie raziło w oczy, a przy tym może stanowić ciekawy element dekoracyjny.
Schody – tutaj wariantów jest wiele. Warto jednak pamiętać o jednym. Światło, które nie razi na pierwszym stopniu, może przeszkadzać, kiedy będziemy już na ostatnim. Właśnie dlatego jego kierunek należy dobrze przemyśleć.
Punktowe światło umieszczone w ścianie skierowane w bok, sprawdzi się przy schodach zamkniętych. Jeśli są otwarte – może razić osoby przechodzące obok nich. Chyba, że punkty umieścimy w poręczy i źródło skierujemy na ścianę. To pozwoli na równomierne rozświetlenie schodów bez ryzyka oślepienia.
Punktowe światło umieszczone w schodach to dobre rozwiązanie, jeśli światło skierujemy na ścianę. Tutaj należy jednak pamiętać o sprawdzeniu stopnia ochrony IP, czyli odporności na czynniki zewnętrzne – to konieczne z uwagi na to, że takie oprawy są narażone na częste deptanie.
Taśmy led umieszczone pod stopniami. Tutaj źródło światła najbezpieczniej skierować w wewnętrzną stronę schodów. Da to efekt delikatnego i dobrze rozproszonego oświetlenia schodka, bez oślepienia przechodzących osób. Ciekawy efekt da też umieszczenie taśmy led pod poręczą. W takiej sytuacji światło będzie delikatnie i równomiernie padało na wszystkie schody.
Oświetlenie nocne w kuchni – wbrew pozorom, światło nocne w tym pomieszczeniu przydaje się bardzo często. Kiedy ktoś w środku nocy lubi napić się gorącego mleka lub poczuje nagłą potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego.
Kuchnia jest jednym z ważniejszych miejsc w domu i przestrzeń w niej wykorzystana jest do maksimum. Znalezienie miejsca na lampkę wmontowaną w ścianę może być trudne, dlatego warto wykorzystać do tego kuchenną zabudowę. Jest to bardzo praktyczne, a przy tym niezwykle efektowne.