Pomysły na doświetlenie ciemnych i małych pomieszczeń
Małe i ciemne pomieszczenia mają swoje zalety. Dobrze urządzone wyglądają przytulnie, a stylizowane w ciepłych barwach sprawiają wrażenie przyjaznych i przyjemnych. Niestety nie zawsze są one dobrze oświetlone. Nierzadko powoduje to u przebywających w pomieszczeniu dekoncentrację i zmęczenie. Doświetlenie małego i ciemnego miejsca w domu musi zostać należycie przemyślane.
Wykorzystaj światło dzienne, kolory ścian i dekoracji
Przede wszystkim należy zadbać o to, by małe ciemne pomieszczenie stało się bardziej przestronne i jaśniejsze. Pomoże Ci w tym odpowiedni dobór kolorów ścian i mebli oraz rozmieszczenie dodatków w odpowiedni sposób. Oczywiście zasada ta dotyczy również urządzeń oświetleniowych, które w ciągu dnia nie powinny przytłaczać pomieszczenia ciemnymi barwami. Należy wybierać lampy z kloszami i żyrandolami o jasnych i zimnych barwach. Świetnie w małych i ciemnych pomieszczeniach sprawdzają się przeźroczyste szklane klosze. Spełniają zarówno funkcję rozjaśniającą jak i potęgującą wrażenie większej przestrzeni. Doskonale w małych przestrzeniach sprawdzają się lampy, które nie zajmują wiele miejsca, a ich kształt stanowi wyłącznie podkreślenie stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Ważne by nie dominowały nad wnętrzem przysadzistym designem.
Czytaj również: Kiedy przydaje się włącznik światła z regulacją natężenia?
Jeśli istnieje taka możliwość, warto wyposażyć pomieszczenie w dodatkowe okno – najlepiej z nasłonecznionej strony. To najlepszy sposób na to, by doświetlić małe i ciemne pomieszczenie w ciągu dnia, jednak jest najbardziej kosztowny i skomplikowany ze wszystkich.
Sztuczne oświetlenie małego i ciemnego pomieszczenia
Zaproponowane triki z pewnością sprawdzą się w ciągu dnia. Co jednak zrobić, by pomieszczenie było jaśniejsze także po zmroku? Albo jak rozjaśnić pokój bez okna? To na ratunek przychodzi sztuczne oświetlenie. Lampy nie powinny zabierać zbyt wiele cennego miejsca. Dlatego warto zrezygnować z wysokich lamp podłogowych czy rozłożystych żyrandoli. Świetnie sprawdzają się tutaj lampy sufitowe i plafony. Najlepiej gdy oprawa posiada kilka źródeł światła, a każde z nich możemy skierować w inną stronę. Nie wybieraj lamp matowych, które sprawią, że pomieszczenie wyda się optycznie mniejsze i ciemniejsze. Warto zadbać o to, by klosze urządzeń oświetleniowych doskonale rozpraszały światło i wzmacniały efekt jasności. Wybierz najciemniejsze miejsca w pomieszczeniu i to nad nim umieść lampy ścienne. Jeśli w pokoju jest kilka ciemnych stref, oświetl je wszystkie. Wysoko umieszczone kinkiety nie ingerują w przestrzeń, po której porusza się człowiek, przez co nie zabierają potrzebnego do funkcjonowania miejsca. Warto zadbać o to, by ich światło było punktowe i precyzyjnie oświetlało pożądane miejsce.
Ciekawym rozwiązaniem jest także podświetlenie półek lub obrazów. Takie rozwiązanie nie zabiera wiele miejsca. Wprawdzie nie daje światła wystarczalnego do pracy lub zabawy, lecz stanowi doskonałe uzupełnienie głównych urządzeń oświetleniowych. Jest bardzo oryginalne i daje przyjemną poświatę, która roztacza przytulną atmosferę.
Jak rozjaśnić ciemny przedpokój – jakie lampy dobrać?
Przedpokój i korytarz to najczęściej pomieszczenia małe, ciasne i pozbawione okien. Oświetlenie w tym miejscu powinno być dostosowane do jego kształtu oraz wielkości. Jeśli posiadasz długi i wąski przedpokój, zrezygnuj z kinkietów. Zmniejszą one i tak już niewielką szerokość tego miejsca. Dobrym pomysłem będą lampy wiszące i sufitowe. W przypadku, gdy korytarz lub przedpokój jest krótki, powinna wystarczyć jedna lampa, jeśli długi dobierz dwie, trzy takie same lampy i umieść je w równych odstępach. W szerokim lub kwadratowym przedpokoju możesz zdecydować się natomiast na kinkiety. Nie zapomnij doświetlić lustra w przedpokoju – dzięki temu optycznie powiększysz to pomieszczenie.
Jak oświetlić kuchnię bez okna?
Mała kuchnia bez okna w bloku, ślepa kuchnia w domu jednorodzinnym lub aneks pozbawiony naturalnego światła. Dla niektórych to sytuacja bez wyjścia, w której musisz pogodzić się z posiadaniem ciasnej, ciemnej kuchni. Nie musi tak być. Odpowiedni dobór oświetlenia oraz jasne meble i blaty rozwiążą ten problem. Jak dobrać oświetlenie do kuchni bez okna? Przede wszystkim zadbaj o wiele źródeł światła. Najpierw wybierz miejsce dla lampy wiszącej, która będzie stanowiła punkt główny. Umieść ją nad środkową częścią pomieszczenia lub nad stołem/wyspą. Możesz wykorzystać również dwie-trzy podobne lampy i zawiesić je obok siebie.
Kiedy kuchnia posiada już główne źródło światła, wybierz inne miejsca, które warto doświetlić. Na pewno będzie to blat roboczy. Zastosuj lampy pod szafkami wiszącymi (o ile takie posiadasz) i taśmy LED lub kinkiety jeśli nie masz szafek wiszących. Warto doświetlić także zlew – pamiętaj jednak by w tym miejscu zastosować lampę z IP44, by była odporna na drobne zachlapania. Świetnym i nowoczesnym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest także oświetlenie wewnętrzne szafek i szuflad.
Lampy do ciemnego salonu i sypialni
Salon i sypialnia to miejsca, gdzie człowiek pragnie odpocząć i się zrelaksować. Nie oznacza to jednak, że ma być całkiem ciemne, szczególnie salon. W sypialni możesz pozwolić sobie jeszcze na bardziej przytulny, klimatyczny nastrój. Warto doświetlić strefę nad łóżkiem lampą wiszącą lub małym żyrandolem. Jeśli sypialnia jest całkiem mała, ogranicz się do oświetlenia wezgłowia łóżka za pomocą kinkietów. Wniosą one do pokoju nutę romantycznego klimatu i będą funkcjonalnym rozwiązaniem na czytanie w łóżku. W większej sypialni możesz dodatkowo postawić lampę podłogową przy komodzie lub lampy stołowe na szafkach nocnych. Jeśli w Twojej sypialni znajduje się lustro lub toaletka, zadbaj o dodatkowe oświetlenie tych miejsc.
W salonie zastosuj oświetlenie wielopunktowe. Przede wszystkim oświetl strefę wypoczynku odpowiednią lampą wiszącą lub sufitową w taki sposób, by światło objęło całe pomieszczenie. Doświetl też dodatkowo poszczególne strefy – zadbaj o oświetlenie biblioteczki w salonie, kinkiety nad obrazami i zdjęciami, powieś lampy tuż nad kominkiem. Ponadto warto ustawić lampy stołowe np. na stoliku kawowym czy lampy podłogowe w kątach salonu i przy kanapie.
Mała łazienka z prysznicem – pomysły na oświetlenie
Ostatnim pomieszczeniem, które często bywa małe i ciemne jest łazienka. Możesz zdecydować się na nowoczesne oświetlenie łazienkowe jak taśmy led na fugach, lub bardziej klasyczne rozwiązanie. W innym wpisie naszego bloga dowiesz się, jakie oświetlenie odnajdzie się w małej łazience? A może masz inne pomysły? Chętnie poznamy Twoje rozwiązania oświetleniowe – podziel się nimi w komentarzu i zainspiruj innych.