Budowa energooszczędnej żarówki LED 230V. Co kryje się w środku?

Żarówki LED zdecydowanie zdobywają serca miłośników oszczędności, efektownego oświetlenia i możliwości różnych wariacji. Oświetlenie tego typu właściwie spotykane jest już wszędzie. Z pewnością ogromną rolę odgrywa to, że niektóre z nich mogą świecić nawet do 40 000 godzin. Pobierają niewiele energii, a przy tym od razu dają właściwe dla swojej specyfikacji światło. Gdy porównywane są do tradycyjnych żarówek, widać ogromną różnicę w postępie. Nic dziwnego, że wzbudzają coraz większe zainteresowanie i wielu ludzi chce dowiedzieć co to za magia jest w środku?

Czytaj również: Czy są żarówki imitujące światło słoneczne?

Zewnętrzne części żarówki LED – obudowa

żarówka dekoracyjna energooszczędnia

Proszę wyobrazić sobie leżącą przed sobą żarówkę LED. To co jest największe i najszybciej rzuca się w oczy to osłona przednia. Wykonana jest najczęściej z szkła lub tworzywa sztucznego. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona tego co jest w środku. To nie wszystko. Osłona przednia w zależności od tego do czego została stworzona może skupiać światło, by precyzyjnie oświetlało daną przestrzeń lub je rozpraszać w celu oświetlania całej przestrzeni. Najczęściej występuje w kolorze mlecznym i imituje kształt tradycyjnej żarówki. Oczywiście w sklepach dostępne są także LED o płaskiej powierzchni osłony przedniej. Drugą zewnętrzną część to element montażowy. To dzięki niemu można wkręcić żarówkę do lampy. Może odpowiadać także za przekazywanie prądu do środka żarówki. Czasem za niego robią to odpowiednie przewody, które podają prąd do kostki elektrycznej.

Czytaj również: Gdzie wyrzucać zwykłe żarówki i stare lampy?

Co znajduje się w środku żarówki?

Zaglądając pod osłonę przednią ukaże nam się obraz jednego lub kilku punktów. To właśnie diody typu LED, o które oparta jest żarówka, generujące światło. Dają one upragnioną jasność po tym, gdy zostanie im dostarczony prąd o odpowiedniej mocy i napięciu. Obracając płytkę, na której zostały umieszczone diody, na drugą stronę ukaże się oczom obserwatora prostownik, kondensator tłumiący oraz przetwornica. Całość spina obudowa, która może być wykonana z aluminium lub tworzywa sztucznego (najczęściej w modelach o niższej cenie). Czasem połączona jest ona także z radiatorem. A co robi radiator? Odpowiada za odprowadzanie ciepła z diod LED. Oczywiście nie nagrzewają się one do takich temperatur jak tradycyjne żarówki, lecz generują niewielkie ciepło, które i tak musi zostać odpowiednio zneutralizowane.

Czytaj również: Żarówki halogenowe – charakterystyka, budowa, wady i zalety

Oczywiście budowa żarówek LED będzie różniła się od siebie przede wszystkim liczbą elementów i ich wielkością. Powyżej podane są charakterystyczne i typowe nawet dla najmniejszych urządzeń tego typu. Nie zmienia to faktu, że sama budowa żarówki nie należy do skomplikowanych. Prostota w tym wypadku idzie w parze z efektywnością, efektownością i oszczędnością. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *