Rodzaje żarówek – rodzaje gwintów w żarówkach. Jak dobrać odpowiednią? | ardant.pl
02.08.2021

Rodzaje żarówek - rodzaje gwintów w żarówkach. Jak dobrać odpowiednią?

Żarówka to przedmiot często niedoceniany, nie przykładamy do niej dużej wagi, nie przygotowujemy się do jej zakupu. Ale czy to dobrze? Wyobraź sobie swój dzień bez światła. Poranna toaleta bez oświetlenia, wieczór spędzony w ciemności. Żarówka to rzecz niezbędna w naszych domach. Używamy jej każdego dnia, w każdym pomieszczeniu, z którego chcemy korzystać po zmroku. Warto mieć na uwadze to, że rodzaj żarówki nie jest bez znaczenia. Należy zastanowić się, jakiego oświetlenia potrzebujemy i odpowiednio przygotować się do zakupu.

Rodzaje żarówek

Istnieje wiele typów żarówek, począwszy od tych starodawnych, po te nowoczesne ledowe. Wszystkie nadal można znaleźć w obiegu w różnego typu sklepach, ale które będą najlepsze do codziennego użytku? Jakie mają wady i zalety oraz jak są zbudowane? Sprawdź poniżej.

Żarówka tradycyjna wolframowa (starodawna)

Tradycyjna, szklana bańka wypełniona gazem, która oświetla nasze domy już od lat. O budowie żarówki żarowej możesz przeczytać tutaj. Cenimy ją za przyjemne, ciepłe światło, które doskonale oddaje realne barwy i nie zakłamuje rzeczywistości, za niską cenę i łatwość obsługi. Ma jednak też swoje wady. Przede wszystkim jest to energochłonność. Tradycyjna żarówka pochłania najwięcej prądu z wszystkich dostępnych rodzajów oświetlenia. Dodatkowo duża część pochłanianej energii oddawana jest nie w świetle, a w cieple, które emituje żarówka. Jest też stosunkowo nietrwała. Średni czas żywotności żarówki wynosi ok. 1000 godzin.

Żarówka wolframowa tradycyjna starodawna

Dostępność tradycyjnych żarówek już od jakiegoś czasu próbowało się ograniczyć poprzez przepisy dotyczące ochrony środowiska. Na rynku pojawiało się wiele zamienników, jednak ten oświetleniowy klasyk nadal posiadał wielu zwolenników. Dzisiaj tradycyjna żarówka żarowa to już niemal relikt przeszłości, chociaż osoby bardzo zdeterminowane nadal mogą znaleźć takie modele na rynku.

Żarówka halogenowa

Są to żarówki, które działają na tej samej zasadzie, co klasyczne. Różnicą jest gaz wewnątrz szklanej bańki. W halogenie znajdują się pierwiastki z grupy zwanej fluorowcami, dzięki którym żarówka może świecić jaśniej i nawet pięć razy dłużej (żarnik nie przegrzewa się tak szybko).

Kolejną różnicą między żarówką tradycyjną a halogenową jest kolor światła. Halogeny świecą bielszym, zimniejszym światłem. Jest to światło często wykorzystywane do oświetlenia punktowego, na przykład kuchennych blatów czy obrazów w salonie.

żarnik w halogenach

Do zalet halogenów można zaliczyć ich żywotność – trzy razy dłuższą niż żarówek tradycyjnych oraz stosunkowo niewysoką cenę. Wadą może być konieczność użycia transformatora, jeśli chodzi o halogeny na niskie napięcie.

Zwróć na to uwagę przy zakupie! Na rynku dostępne są halogeny działające na standardowe napięcie 230V, ale są również takie działające na napięcie 12V. Tutaj konieczny jest transformator obniżający napięcie. Część żarówek ma wbudowany transformator, jednak przy niektórych modelach konieczne jest dokupienie oddzielnego transformatora.

Świetlówki tradycyjne

Jest to rodzaj oświetlenia o nieco innej zasadzie działania niż żarówka tradycyjna. Jest to tak zwana lampa wyładownicza. Świetlówka nie posiada żarnika. Są to rurki pokryte luminoforem, który emituje światło podczas wyładowań par rtęci wewnątrz lampy.

Świetlówki zazwyczaj kojarzą nam się z długimi rurkami, najczęściej wykorzystywanymi w pomieszczeniach biurowych. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są też świetlówki w kształcie klasycznej żarówki. Wtedy rurki zamknięte są w klasycznej, szklanej bańce.

Świetlówka tradycyjna starodawna

Jeśli zdecydujesz się na zakup świetlówki, zwróć uwagę na to czy jest ona zintegrowana czy nie. Świetlówka zintegrowana jest gotowa do użycia od razu po zakupie – ma wbudowany gwint oraz statecznik (ogranicza natężenie prądu płynące przez świetlówkę). Lampa niezintegrowana wymaga dokupienia statecznika.
Świetlówka jest bardziej energooszczędna od tradycyjnej żarówki. Jej trwałość to, w zależności od modelu, od 6 000 do 20 000 godzin. Do wad świetlówki należy to, że wraz z upływem czasu ilość światła spada nawet do 30%. Dodatkowo trwałość świetlówki spada przy częstym włączaniu i wyłączaniu. Nie warto montować jej w pomieszczeniach, w których światło włączane jest często, np. w łazience.

Uwaga! Świetlówki zawierają niewielką ilość rtęci. Producenci zapewniają, że nie jest to ilość szkodliwa dla zdrowia, jednak pamiętaj, by zużytej lampy nie wyrzucać do śmieci. Oddaj ją do specjalnego punktu. Jeśli żarówka stłucze się, wywietrz dokładnie pomieszczenie. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Żarówki ledowe (ledy)

Jest to najbardziej energooszczędne źródło światła. Działanie ledów jest zupełnie inne niż tradycyjnych żarówek. W tym przypadku opiera się na półprzewodniku, który przewodzi prąd elektryczny przetwarzany na światło.

Ledy to coraz popularniejsze źródło światła, stąd też na rynku pojawia się mnóstwo nowych modeli. Przy zakupie musisz zastanowić się nad tym, do jakiego celu potrzebujesz żarówek led. Inne wybierzesz do oświetlenia centralnego, inne do oświetlenia dekoracyjnego. Zwróć uwagę na ilość lumenów – taką informację znajdziesz na opakowaniu. Im ich więcej, tym mocniejsze światło będzie dawała żarówka.

Wiele osób nie przekonała się do ledów ze względu na ich stosunkowo wysoką cenę. Warto jednak pamiętać o tym, że ledy są najtrwalsze z wszystkich żarówek. W zależności od producenta, ledy świecą ok. 60 000 godzin. Ostatecznie więc może okazać się, że na jedną żarówkę led wydamy mniej niż na tradycyjne, często zmieniane żarówki.
Warto wiedzieć też o tym, że ledy nie wygasają tak, jak tradycyjne żarówki – nagle. W przypadku ledów następuje to powoli. Ich trwałość określana jest przez czas, w którym strumień świetlny nie spadnie poniżej 70%. Taki czas oznaczany jest symbolem L70

Kupując ledy pamiętaj też o tym, że na opakowaniu powinna znaleźć się informacja o ilości włączeń i wyłączeń. Im wyższa liczba, tym lepsza jakość ledów. Jeśli jednak nie znajdziesz takich informacji na opakowaniu, może to oznaczać, że jakość produktu nie jest najlepsza.

Jeśli na opakowaniu znajdziesz informację o tym, że lampa będzie służyła Ci nawet przez 15 lat, a jednocześnie ilość włączeń to 30 000, nie daj się zwieść. Taka lampa z pewnością nie będzie aż tak trwała.

Dzisiaj żarówki LED to najpopularniejszy rodzaj światła. Ich wybór jest coraz większy, a ceny coraz bardziej atrakcyjne. Ich dużą zaletą jest też to, że na rynku dostępne są modele SMART, którymi można sterować z poziomu aplikacji na telefon czy specjalnych urządzeń sterujących. To daje wiele możliwości i zdecydowanie ułatwia codzienne korzystanie z domowego oświetlenia.

Wybór żarówek to ważny punkt projektowania domowego oświetlenia. Warto przemyśleć, czego oczekujemy od żarówek i co opłaca się najbardziej. Dopiero z gotowym planem należy wybrać się na zakupy.
Sprawdź też nasz tekst, jak czytać etykiety żarówek.

Rodzaje gwintów w żarówkach

Nie każdy musi się znać na oznaczeniach wtyków i gwintów do żarówek. Niegdyś nie było ich tak wiele, a przeważającą część rynku miała E27 – typowa żarówka tradycyjna zwana potocznie edisonem. To duży gwint, który niekiedy jest kłopotliwy do użycia w małej lampce nocnej czy kinkiecie. W tym celu wtyki i gniazda na żarówki były zmniejszane i minimalizowane, by zajmowały możliwie najmniej miejsca. W momencie, gdy w naszym życiu pojawiła się technologia LED – miniaturyzacja pozwoliła na rozwój całej branży oświetleniowej.

Jak dobrać odpowiedni gwint żarówki do lampy?

Kupując nową lampę lub żyrandol, wiele osób nie zwraca uwagi na to, jakim napięciem jest zasilane źródło światła i jaki konkretny typ wtyki lub gwintu został w niej zastosowany. Jeszcze częściej lampa przychodzi do klienta bez żarówki w komplecie. Klient po przeczytaniu instrukcji obsługi widząc oznaczenie G9 nie do końca wie, o jaką żarówkę chodzi. Bardzo często zamawia wcześniej typową z gwintem E27, a dopiero przy montażu orientuje się, że to całkiem inny model. By tego uniknąć, dowiedz się jaki model zastosowano w Twojej lampie, a następnie znajdź go w tabeli na dole. Najczęściej informacje o zastosowanym w oprawie gwincie znajdziesz na opakowaniu lampy tuż obok innych oznaczeń żarówek LED. Także rodzaj gwintu żarówki oznaczony jest na jej opakowaniu. Wiedza na ten temat oszczędzi sporo czasu na bieganie po sklepach elektrycznych czy marketach.

Rodzaje wtyków i gwintów w żarówkach

Przedstawiamy Państwu listę najpopularniejszych gwintów do współcześnie wykorzystywanych żarówek. Są one powszechnie dostępne w marketach i sklepach z oświetleniem, dlatego nie powinno znaleźć problemu ze znalezieniem odpowiedniego modelu żarówki z pasującym gwintem.

Gwint E27. Jak wygląda?

gwint e27

To najpopularniejszy, tradycyjny gwint, stosowany najpowszechniej w żarówkach do lamp i żyrandoli. Gwint wkręcany stosowany najczęściej w instalacjach domowych, miejscach pracy. Jego rozstaw wynosi 27 milimetrów, jest wykorzystywane w sieciach 230V.

Żarówka E14, czyli jaka?

gwint E14

Drugi najbardziej powszechny gwint używany do oświetlenia pomieszczeń domowych. Gwint wprowadzony do żarówek o mniejszych rozmiarach. Zastosowana w lampach stołowych, kinkietach, małych żyrandolach podpiętych do sieci 230V. Szerokość tego gwintu to 14mm.

Gwint Gu10, jak go rozpoznać?

gwint Gu10

Wtyki stosowane obecnie w większości żarówek reflektorowych LED. Wcześniej występujące najczęściej w żarówkach halogenowych. Używane w oczkach, reflektorach, spotach. Za pomocą oprawki ceramicznej. Żarówek z takich gwintem o rozstawie 10mm można używać zarówno w sieciach o napięciu 230V jak i 12V.

Żarówka G9 a G4, różnice

Gwint G9

Żarówka halogenowa o rozstawie gwintu 9mm zwana potocznie sztyftową posiada gwint G9. Obecnie dostępna jest również w technologii LED i stosowana w wielu lampkach stołowych, biurkowych i żyrandolach o małych rozmiarach. Jest atrakcyjna cenowo i energooszczędna. Do stosowania w sieci 230V.

Gwint G4

Gwint G4 charakterystyczny jest zaś dla bardzo małej żarówki (rozstaw 4mm) o szerokim zastosowaniu. W przeciwieństwie do G9 działa przy napięciu 12V i stosowana jest w bardzo małych lampach, wnękach, żyrandolach. Potrafi wygenerować sporo światła pomimo niewielkich rozmiarów.

Jak wygląda gwint G13?

Gwint G13

Trzonek G13 świetlówki liniowej T8 występuje głównie w świetlówkach montowanych w oprawach. Dostępne w technologii tradycyjnej lub LED. Doskonały do oświetlenia korytarzy, biur, garaży, pomieszczeń technicznych, gdzie napięcie wynosi 230V.

GU5.3, czyli gwint do oczek LED

Gwint GU 5.3

GU5.3 to dobrze znana i często stosowana żarówka w łazienkach, oczkach sufitowych, podbitkach dachowych, lampach ogrodowych. Niegdyś żarówki z tym gwintem były głównie halogenowe, dziś spotkać można LED GU5.3. Żarówki tego typu podpina się pod napięcie zarówno 12 jak i 230V. Szerokość gwintu wynosi 5,3mm.

Żarówka halogenowa MR11 i MR16

Gwint MR11

To dwie bliźniaczo wyglądające żarówki, różniące się głównie wielkością i szerokością gwintu: MR11 ma gwint o rozstawie 4mm, a MR16 6mm. MR11 jest małą żarówką halogenową lub LED, stosowaną w lampkach biurkowych i innych mniejszych modelach. Obecnie wykorzystywana również w żyrandolach LED. MR16 to z kolei duża żarówka halogenowa lub LED, stosowana w oczkach sufitowych, reflektorach itp. Oba gwinty można podpiąć zarówno do zasilania 230V jak i 12V.

R7S co to jest?

R7S

Ostatnim interesującym nas rodzajem gwintu charakteryzuje się halogenowa i LEDowa żarówka prętowa z żarnikiem halogenowym lub LED. Często wykorzystuje się ją jako oświetlenie dzieł sztuki, ale także do lamp i kinkietów o walcowych, wąskich kloszach. Można wykorzystać zarówno przy napięciu 12V i 230V.

Pamiętaj, że żarówki mogą różnić się kształtem, kolorem – ważne by wtyki, które w niej zastosowano, współgrały z oprawką w lampie. Zwracaj uwagę na technologię (tradycyjna czy LED) oraz napięcie – 12 czy 230 V. Spójrz również na maksymalną moc jaka dopuszczalna jest w danej oprawie lub kloszu lampy czy żyrandola. Informację, jaka jest ci potrzebna żarówka do żyrandola lub lampy – znajdziesz na opakowaniu lub w instrukcji montażu. Jeśli nie posiadasz takich informacji – znajdź stronę producenta lub skontaktuj się ze sprzedawcą.

Produkt dodany do koszyka