IP 44 – co to znaczy dla lampy?

Kupując lampy często nawet nie zauważamy różnych znaków ani symboli, które widnieją na produkcie. Zdarza się również, że nawet zauważywszy dany symbol, nie rozumiemy jego znaczenia. Wybierając dany model kierujemy się głównie wyglądem, funkcjonalnością i doskonałą stylizacją, co nie jest najlepszym pomysłem. Przed wyborem warto zatem zastanowić się także nad bezpieczeństwem użytkowania oraz wytrzymałością danego modelu.

lampa zamoczona wodą szczelnaPrzykładem takiego częstego skrótu dotyczącego opraw, żarówek i gniazd elektrycznych jest “IP”. Oznacza to “Index of Protection” składający się z dwóch cyfr, określa daną klasę szczelności, która jest zapewniana poprzez obudowy urządzeń elektrycznych. Pierwsza cyfra odnosi się do ochrony urządzenia przed ciałami stałymi oraz innymi niebezpiecznymi elementami; zaś druga cyfra – zapewnia ochronę przed cieczami. W uproszczeniu, IP jest określoną normą odnoszącą się do szczelności, dotycząca urządzeń posiadających części elektryczne. “Index of Protection” wskazuje na wysoki lub niski poziom ochrony danego sprzętu przed różnymi częściami czy wodą poprzez odpowiednio przystosowaną obudowę.

W przypadku pierwszej cyfry – cztery – oznacza ochronę przed obiektami większymi niż 1 mm; drugiej cyfry – również cztery – oznacza ochronę przed wodą docierającą ze wszystkich kierunków. Zatem lampa posiadająca podwyższony stopień ochrony IP44 jest wytrzymała na bryzgającą wodę, co powoduje, że bez problemu można ją umieścić w łazience czy kuchni. Takie oświetlenie jest idealnie przystosowane do pomieszczeń, gdzie istnieje ryzyko zwiększonej wilgotności i możliwość zalania wodą. Te lampy cechują znaczną wytrzymałością, wysoką jakością i szczelnością. Poznaj szczegółowe stopnie wodoszczelności w lampach.

Zwykle wyposażone są w dodatkowe uszczelki, które uniemożliwiają:

  • Przedostanie się wody wewnątrz obudowy
  • Dostanie się do wnętrza niebezpiecznych i szkodliwych części
  • Wnikanie ciał obcych

Istnieje także możliwość zastosowania lampy zewnętrznej posiadającej IP o numerze 44. Takie lampy umieszcza się zwykle przy drzwiach wejściowych, na tarasie czy w ogrodzie, gdzie gwarantują bezpieczeństwo.

Wybierając daną lampę powinniśmy kierować się nie tylko oryginalnym gustem, komfortem i nowoczesną stylizacją, lecz także bezpieczeństwem. Oświetlenie powinno być odpowiednio dostosowane do warunków panujących w danym wnętrzu bądź na zewnątrz. Woda i podwyższona wilgotność w pomieszczeniu mogą zniszczyć lub uszkodzić urządzenie elektryczne, a nawet spowodować niebezpieczną sytuację. Istnieje wiele różnych modeli lamp posiadających podwyższony stopień ochrony IP, zatem z łatwością można wybrać lampę, którą łączy w sobie elegancję, innowacyjność, komfort oraz bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *