Oświetlenie basenowe wodoszczelne. Jakie lampy dobrać? | ardant.pl
02.08.2021

Oświetlenie basenowe wodoszczelne. Jakie lampy dobrać?

Decydując się na prywatny basen, z pewnością oczekujesz efektu wow. Własny, sztuczny zbiornik wodny to duże przedsięwzięcie, ale jeśli zostanie odpowiednio zaprojektowany i wykonany, sprawi dużo frajdy całej rodzinie. Ważnym aspektem urządzania basenu jest aranżacja oświetlenia. Lampy basenowe nadają magiczny efekt w basenie i poza nim – szczególnie wieczorem. Woda rozświetla się i wytwarza poświatę otaczającą cały zbiornik. Ale oświetlenie basenowe jest ważne również ze względów bezpieczeństwa. Sprawdź jak dobrać odpowiednie wodoszczelne lampy basenowe.

Jak zaplanować oświetlenie basenu?

Planując oświetlenie basenu, kieruj się przede wszystkim bezpieczeństwem, a dopiero drugiej kolejności jego dekoracyjnym charakterem. Dobre oświetlenie zbiornika, szczególnie w nocy, zapobiegnie przypadkowemu wpadnięciu do wody, czy uszkodzeniom ciała podczas pływania. Pamiętaj też, by oświetlenie, które wybierzesz było dostosowane do ekstremalnych warunków panujących w basenie.

oświetlenie basenu
źródło: www.utahlights.com

Wybierz oświetlenie, które równomiernie oświetli cały zbiornik, wyraźnie zaznaczając jego granice (ściany basenu). Częstym rozwiązaniem jest instalowanie oświetlenia tuż poniżej tafli wody dookoła zbiornika. Choć nie jest to zasada, to tego typu rozwiązanie ułatwi Ci ewentualną wymianę żarówek po ich przepaleniu.

Jak oświetlić prostokątny basen?

W małych, prostokątnych lub kwadratowych basenach wystarczy niekiedy tylko jedno źródło światła umieszczone tak, by oświetlało cały zbiornik. W średniej wielkości basenach warto użyć wielu świateł umieszczonych na jego przeciwległych, krótszych ścianach. Zapewnia to równomierne oświetlenie i zapobiega tworzeniu się cieni. Bardzo duże i długie zbiorniki oświetl natomiast, umieszczając oświetlenie wzdłuż basenu. Pierwszą lampę basenową umieść metr od początku i końca zbiornika, a następne co około 2 metry.

Oświetlenie długiego basenu
Oświetlenie długiego basenu

Oświetlenie basenu o nieregularnych kształtach

Jeśli wybrałeś projekt basenu w kształcie litery L, oświetlenie zaprojektuj tak, jakbyś chciał oświetlić dwa mniejsze zbiorniki – kierując się zasadami oświetlania basenów prostokątnych. Każda sekcja powinna mieć własne wymogi oświetlenia.

Oświetlenie basenu w kształcie litery L
źródło: www.trendir.com

W małych i większych basenach o nieregularnych kształtach umieść lampy wodoszczelne równomiernie po przeciwległych końcach basenu. Ważne jest także odpowiednie oświetlenie ścian o kształcie łuku. Skupiają one światło w kierunku środka basenu, więc lampy na tych ścianach można umieścić dalej od siebie. Im większy promień łuku, tym większe odstępy między lampami. Ważne tu będzie także odpowiednie dopasowanie wielkości lamp. Muszą być dobrane tak, by krzywizna ściany nie powodowała nadmiernego naprężenia zainstalowanego światła.

oświetlenie basenu o nieregularnym kształcie
źródło: www.luxurypools.com

Podczas projektowania oświetlenia basenu pamiętaj, by wszelkie przeszkody znajdujące się w wodzie były dobrze widoczne. Warto zrobić na przykład dodatkowe podświetlenie schodków. Jeśli w swoim basenie planujesz robić podwodne zdjęcia i filmy, przyjmij, że potrzebna Ci będzie jedna lampa na każde 25-35m² powierzchni wody. Dzięki temu Twoje nagrania będą bardziej wyraźne i efektowne. Oświetlając basen, nie zaniedbuj terenu wokół niego. Wykorzystaj oprawy wpuszczane w podłoże, by oświetlić drogę do basenu oraz powierzchnię dookoła. Efekt wow gwarantowany.

Na co zwracać uwagę wybierając wodoszczelne lampy basenowe?

Dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu oświetlenia basenowego wiesz już, jaka ilość lamp wodoszczelnych będzie Ci potrzebna. Zanim wybierzesz się na zakupy weź pod uwagę kilka czynników, które są istotne z punktu widzenia oświetlenia basenu:

oświetlenie małego, okrągłego basenu
 • kształt i wielkość basenu – zadbaj o odpowiednie natężenie światła, tak by dotarło ono do każdego zakamarka basenu, niezależnie od kształtu i wielkości zbiornika;
 • barwa światła – w basenach najlepiej prezentuje się światło o zimnej barwie, ale jeśli chcesz zbudować odpowiedni nastrój, możesz postawić na nieco cieplejsze odcienie;
 • wielkość lamp – dopasuj je do wielkości basenu oraz jego kształtu. Pamiętaj, że duże lampy wodoszczelne nie sprawdzą się w basenie o nieregularnym kształcie i dużej ilości łuków;
 • kolor basenu – kolor i faktura wnętrza basenu mają duży wpływ na jakość światła w basenie. Ciemniejsze zbiorniki pochłoną więcej światła, jasne będą pięknie uwydatniać barwę oświetlenia;
 • klasa szczelności – wodoszczelne oświetlenie basenu musi być dostosowane do warunków panujących w wodzie. Nie możesz do oświetlenia basenu użyć opraw, które nie są odporne na działanie wilgoci.

Klasy szczelności, a oświetlenie basenu

Nie dokonamy wielkiego odkrycia informując, że połączenie prądu elektrycznego z wodą to nie najlepszy pomysł. Niegdyś wprowadzenia żarówek do wody było sytuacją nie do pomyślenia. Dziś jednak, dzięki wodoszczelnym oprawom jest to możliwe. Dobierając oświetlenie o odpowiednio wysokiej klasie szczelności, możesz oświetlić nawet duży basen. Trzeba jednak wiedzieć, że szczelność szczelności nierówna i na przykład fakt, że Twoja lampa posiada klasę szczelności IP44, kwalifikuje ją np. do łazienki, ale nie do basenu. Dlaczego? Przeczytaj o oznaczeniach IP na lampach i oprawach – co znaczą? W basenie należy sięgnąć po urządzenia oświetleniowe, na których widnieje oznaczenie IP68. Zapewnia nam to możliwość długotrwałego zanurzenia lamp na głębokości 1 metra. Jeśli lampa ma znajdować się jeszcze głębiej w niecce basenu, kup oświetlenie z oznaczeniem IP68-3. Dzięki temu urządzenie może znajdować się na głębokości do 3 metrów. Ważna jest również odporność na zewnętrzne uszkodzenia. Wystarczająca powinna być ta na poziomie IK10.

Wodoszczelne lampy basenowe – jakie masz możliwości?

wodoszczelne lampy basenowe

Wybór wodoszczelnego oświetlenia do basenu ogranicza się zwykle do trzech głównych możliwości: żarowe, halogenowe i LED. Najrzadziej wykorzystywaną opcją, która w zasadzie powoli przechodzi do historii basenowego oświetlenia, są lampy żarowe. To produkt bardzo podobny do standardowych żarówek, gdzie światło uzyskuje się wskutek podgrzania włókna. Żarówki żarowe emitują żółte światło, dlatego często przy podświetlaniu basenu mogło wydawać się, że woda jest brudna, ma zielonkawy odcień. Niestety oświetlenie żarowe ma także najkrótszą żywotność, dlatego wybierając tę opcję musisz przygotować się na wymianę żarówek częściej niż raz w roku. Obecnie najczęściej wybieranymi lampami do basenów są halogeny i LEDy.

Halogeny czy LED – jakie lampy wybrać?

Stając przed wyborem: lampy halogenowe czy LED, warto poznać ich wady i zalety. Lampy halogenowe są tańsze od diod LED, jeśli chodzi o jednorazowy zakup, ale urządzenia LED pobierają mniej energii, przez co są oszczędniejsze. LEDy cechują się także większą trwałością niż lampy halogenowe. Diody LED jako jedyne oświetlenie basenu nie wykorzystuje żarnika do wytwarzania światła, dlatego nie generuje ciepła. Ponadto wybierając tę opcję do wyboru masz szeroki wybór barw oświetlenia basenu. Przy wybieraniu rodzaju lampy i jej miejsca montażu warto pomyśleć o tym, że raz na jakiś czas będziesz musiał wymienić żarówkę w basenie. Dzięki przemyślanemu rozmieszczeniu wykonasz wymianę samodzielnie, bez wzywania fachowców.

Jak wymienić żarówkę w basenie?

Podczas użytkowania basenu normalną rzeczą jest przepalenie się żarówki. Jeśli wybierzesz oświetlenie LED, będzie się to zdarzać zdecydowanie rzadziej, niż w przypadku innego rodzaju lamp, ale mimo to nie unikniesz wymiany żarówki w basenie raz na jakiś czas. Wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne. Żarówkę w basenie wymienisz bez konieczności spuszczania wody, wystarczy kierować się kilkoma wskazówkami. Będą Ci potrzebne:

 • śrubokręt krzyżakowy,
 • śrubokręt płaski,
 • nowa żarówka – taka jak w lampie basenowej. Upewnij się, że rozmiar, marka i numery seryjne żarówek są zgodne. Informacje na ten temat powinieneś znaleźć na opakowaniu starej żarówki lub oprawy.

UWAGA: jeśli nie czujesz się wystarczająco pewnie wymieniając żarówkę w basenie bez spuszczania wody, zleć to zadanie specjaliście.

Wyjmowanie lampy z basenu bez spuszczania wody

 1. Wyłącz zasilanie basenu w skrzynce z bezpiecznikami. Basen powinien mieć własny, odpowiednio opisany wyłącznik zasilania.
 2. Upewnij się, że zasilanie w basenie jest odłączone, włączając i wyłączając przycisk oświetlenia basenowego. Jeśli lampy nie zaświecą się, możesz bezpiecznie przystąpić do pracy. Gdy masz tylko jedno źródło światła (to z niesprawną żarówką), spróbuj włączyć pompę w basenie. Jeśli pompa się nie uruchomi, możesz zacząć zmieniać żarówkę. Pamiętaj, by przed pracą wszystkie przyciski zasilania sprzętu w basenie były wyłączone.
 3. Odkręć śrubę mocującą (patrz: schemat budowy lampy basenowej). Będzie Ci do tego potrzebny śrubokręt krzyżakowy. Po prostu włóż rękę pod powierzchnię wody i odkręć śrubę.
 4. Za pomocą śrubokręta płaskiego podważ pierścień obudowy lampy w kilku miejscach. Gdy obudowa będzie wystarczająco luźna, zdejmij ją.
 5. Wyciągnij oprawę lampy na powierzchnię, obok basenu. Nie bój się, przewody powinny być wystarczająco długie, by można było zająć się wymianą żarówki na zewnątrz basenu. Jeśli poczujesz opór, nie szarp na siłę. Upewnij się, czy kable nie splątały się.
Schemat budowy lampy basenowej
Schemat budowy lampy basenowej

Wymiana żarówki w wodoszczelnej lampie basenowej

 1. Zdejmij osłonę z uszczelką. W niektórych lampach basenowych w tym celu musisz odkręcić śruby montażowe. W innych wystarczy podważyć specjalne zakładki. Zdejmij pierścień, uszczelkę oraz osłonę i odłóż je w bezpieczne miejsce.
 2. Osusz ręce. Odkręć starą żarówkę i trzymając nową przez ściereczkę lub ręcznik (konieczne szczególnie w przypadku lamp halogenowych) przykręć nową. Nie dotykaj żarówki gołymi dłoniami – tłuszcz na palcach może uszkodzić żarówkę halogenową i spowodować jej szybkie spalenie.
 3. Zutylizuj starą żarówkę. Sprawdź gdzie wyrzucać zwykłe żarówki i stare lampy?
 4. Włącz zasilanie basenu na kilka sekund, by sprawdzić, czy nowa żarówka działa. Jeśli tak, od razu z powrotem wyłącz zasilanie basenu.
 5. Osusz elementy lamy krawędzią ręcznika i umieść je (osłonkę i uszczelkę) na swoim miejscu. Przykręć do oprawy lub zablokuj zaczepy. Upewnij się, że oprawa jest szczelnie zamknięta.
 6. Włóż lampę z powrotem pod wodę – najpierw umieść w niszy przewody, a następnie oprawę. Przykręć pierścień za pomocą śruby mocującej. Gotowe. Możesz włączyć zasilanie (po osuszeniu rąk) i cieszyć się oświetleniem basenu!
elementy wodoszczelnej lampy basenowej

UWAGA: jeśli po wymianie żarówki lampa nadal nie świeci tak jak powinna, skontaktuj się ze specjalistą w celu ustalenia przyczyny problemu.

Relaks na basenie przy romantycznym świetle

Nie tylko pływanie i zabawy w wodzie powodują, że doskonale relaksujemy się na basenie. Wiele zawdzięcza się również atmosferze, która panuje w pomieszczeniu. Jeśli chcesz, by Twój basen stał się centrum relaksu, wybierz diody LED RGB, które mogą świecić w różnych kolorach. To nie tylko piękna i efektowna ozdoba. Ustaw żółty kolor by wzmocnić umysł i pobudzić się do działania. Barwa czerwona także pobudza do efektywności, a poza tym niweluje melancholię. Kolor niebieski świetnie koi zmysły. Zieleń polepsza koncentrację i percepcję. Natomiast biel zapewnia harmonię i spokój.

Przy doborze lamp do oświetlenia basenowego należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem i montażem lamp wodoszczelnych na odpowiednim poziomie. Relaks i wypoczynek to tylko miły dodatek.

Produkt dodany do koszyka