Żyrandol pająk – jak zrobić i powiesić 5 ramion – aranżacje

Moda przynosi wiele nowych rozwiązań w wystroju wnętrz i oświetleniu. Całkiem niedawno pojawiły się ciekawe i proste żyrandole typu pająk. Nazwa wzięła się od wyglądu tego typu lampy. Po zamocowaniu i powieszeniu ramion żyrandola przypomina ona „nogi pająka”. Ramionami są przewody biegnące od przysufitki do oprawek na żarówki. Swój kształt zawdzięcza również uchwytom, które mocuje się w kilku miejscach w suficie.

żyrandol pająk 7 ramion czarny z żarówkami

(żyrandol skandynawski pająk – 7 ramion)

To niewątpliwie najprostszy model żyrandola, którego cena to jedynie 192 zł (do zestawu nie są wliczone żarówki dekoracyjne i należy je dokupić samodzielnie).

Przykładowe aranżacje żyrandoli typu pająk

Żyrandole tego typu można montować zarówno w salonach jak i pokojach dziecięcych. Z uwagi na to, że żyrandol pająk może mieć 3, 4, 5, 6 i więcej ramion, sprawdzi się rónież w niewielkich pomieszczeniach. Żarówki nie zawsze muszą być symetrycznie zawieszone. Mocowania ramion do sufitu można można rozkładać dowolnie. Jedno ramie może zwisać w centralnej części pokoju, a inne nad biurkiem czy stołem. To jak go zamocujemy zależy tylko od naszej wyobraźni. Poniżej prezentujemy kilka wybranych aranżacji.

żyrandol typu pająk - wiele ramion aranżacje

(Źródło: https://ivyandwilde.com)

żyrandol pająk aranżacje w kuchni

(Źródło: https://ivyandwilde.com)

biały pająk żyrandol na szarej ścianie

(Źródło: https://www.etsy.com)

Warto zaznaczyć, że żyrandole pająk wpisują się najczęściej w styl skandynawski oraz industrialny. Zwykle są one wyposażone jedynie w żarówki dekoracyjne lub niekiedy druciane abażury w kolorze białym lub czarnym. To dobry model do pomieszczeń loft – z wysokimi i przestronnymi wnętrzami. W tym przypadku można pozwolić sobie na większą ilość ramion. Występują modele nawet z 12 czy 15 wiszącymi ramionami.

Jeśli szukasz tanich żyrandoli typu pająk w stylu skandynawskim lub industrialnym, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu. Wybrane modele prezentujemy poniżej.

Jak własnoręcznie zrobić żyrandol pająk?

Zrobienie tego żyrandola nie wymaga zbyt wiele wysiłku, lecz patrząc na ceny powyższych modeli, oszczędność będzie niewielka, a być może i żadna. Kupując model za niecałe 200 zł otrzymujemy certyfikowane oprawki, podsufitki, ładne haki do podwieszenia ramion. Na wszystko posiadamy gwarancję. Jeśli jednak chcesz wykonać go na własną rękę, potrzebne będzie ci kilka części.

Najważniejsze z nich to:

  • podsufitka na 3, 4, 5, 6 i więcej przewodów. Może być prosta stożkowa, a w niej wszystkie kable połączone ze sobą. Jej koszt to około 80 zł.
  • przewody elektryczne – kilka lub kilkanaście metrów białego lub czarnego przewodu (mogą być w oplocie) – około 8 zł/mb
  • oprawki na żarówki – około 20 zł szt.
  • abażury – jeśli preferujesz taką opcję (od 20 do nawet 500 zł szt.)
  • kołki i haki do podwieszenia – 5 zł szt.

Jak widzisz koszt wykonania eleganckiego i estetycznego żyrandola na 6 ramion wyniesie około 282 zł przy założeniu ramion o długości 1,5m. Nie wliczamy oczywiście czasu jaki trzeba poświęcić na skompletowanie i wykonanie, lecz jeśli jesteś złotą rączką i masz nietypowy pomysł – spróbuj i pochwal się nam swoim projektem.

Jak powiesić żyrandol typu pająk?

Jeśli kupiłeś żyrandol w sklepie, na pewno znajdziesz w nim instrukcję montażu. Jeśli jednak nie, na początek musisz sprawdzić własną instalację elektryczną – czy jest ona na pojedynczym czy podwójnym włączniku. O tym jak podłączyć żyrandol (elektryka) pisaliśmy w artykule: Jak podłączyć żyrandol na 3, 4, 5 żarówek mając 3 lub 4 kable w suficie?

Jeśli nie masz instrukcji, wzoruj się zdjęciami powyżej. Najlepiej zacząć od przymierzenia ramion i to gdzie będą rozmieszczone. Warto by przy montażu uczestniczyły 2 lub 3 osoby. Zawsze ramiona można przymierzyć, a dopiero potem zamontować haki w suficie. Zaoszczędzi nam to zbędnych dziur, szpachlowania i malowania po nieudanym montażu. Po zamontowaniu haków podtrzymujących kable, zamontuj samą podsufitkę żyrandola – jeśli w zestawie nie ma specjalnego haka – dostaniesz go w każdym markecie budowlanym.

Na końcu pozostanie Ci tylko ładnie porozwieszać ramiona i wkręcić żarówki. Ich liczba nie jest mała dlatego upewnij się, że haki wytrzymają takie obciążenie. Jeśli nie kupiłeś jeszcze żarówek, zobacz naszą ofertę cenionych producentów.

Żarówki dekoracyjne do żyrandoli pająk

 

Mogą to być tez typowe żarówki LED o tradycyjnym kształcie z gwintem E27 w kolorze białym. Te dostaniesz już za około 10 zł za sztukę. Pamiętaj jednak o barwie i natężeniu światła. Nie każda lampa lubi intensywne światło – żyrandole pająki lubią przeważnie lekko przygaszone ciepłe barwy. O tym jakie żarówki dobrać do konkretnych pomieszczeń dowiesz się tutaj: Oznaczenia na żarówkach LED – barwy cieple i zimne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *