Żarówka LED 5W – jaka to moc? Ile to wat w tradycyjnej żarówce?

Często kupując żarówki LED do nowoczesnych lamp, należy brać pod uwagę ilość wat czyli moc danej żarówki. W przypadku zastosowania technologii ledowej, nie musisz się obawiać o to, że lampa zostanie przez nią uszkodzona. Jeśli producent w instrukcji bądź na etykiecie lampy wyraźnie daje do zrozumienia, że maksymalna moc to 40W, dotyczy to zarówno żarówki tradycyjnej jak i LED.

technologia energooszczędnych żarówek led

Warto zaznaczyć, że żarówki ledowe dostępne na rynku to max. moc około 25W, która z kolei odpowiada tradycyjnej żarówce o mocy około 150 W. Zatem jakiej żarówki LED by nie wybrano do tej lampy i tak zmieści się ona w warunkach podawanych przez producenta.

Warto wspomnieć, że żarówki energooszczędne nie nagrzewają się tak jak tradycyjne. Żarówki LED bowiem zamieniają nawet 95% mocy na światło, jedynie 5% na ciepło. To dlatego żarówką LED nie będziesz w stanie się oparzyć i zrobić sobie krzywdy.

Ledowa żarówka o mocy 5W i odpowiednik tradycyjnej

Żarówka 5 watowa to jedna z najbardziej popularnych jakie stosuje się w domu. Przy tej mocy znajdziemy te o barwie zimnej jak i cieplej. Więcej o barwach światła i jego dobrze pisaliśmy tutaj: Oznaczenia żarówek LED – barwy cieple i zimne. Będzie to pomocne, gdy wymieniasz oświetlenie w całym domu, a chcesz przy tym zachować odpowiednią atmosferę i samopoczucie domowników w konkretnych pomieszczeniach.

Wracając jednak do sedna sprawy – jaki jest odpowiednik ledowej żarówki 5w dla żarówki tradycyjnej?

Gdy w lampie użyjesz żarówki LED o mocy 5W, będzie ona odpowiednikiem starodawnej wolframowej o mocy 40 do 50W. I o ile mogłoby się wydawać, że nie jest to dużo, żarówki tradycyjne emitowały barwę ciepłą, czyli bardziej żółtą. Żarówka LED GU10 o mocy 5W, może emitować już barwę zimną, która dla naszych oczu wydawać się będzie bardziej jasna i bielsza. Przeliczniki pozostałych mocy w żarówkach możesz sprawdzić tutaj: Jak przeliczyć moc i lumeny w żarówkach LED na tradycyjne.

Pamiętaj również, że za wielkość strumienia świetlnego czyli „jasność” odpowiada ilość lumenów jaką się ona charakteryzuje. Czym więcej lumenów tym więcej światła. Jest to istotne ponieważ żarówka 5W wcale nie musi świecić tak samo jak inna o tej samej mocy. Może mieć to jednak wpływ na jej żywotność – długość świecenia oraz ilości włączeń i wyłączeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *