Świetlówki LED – opinie gdzie warto je stosować?

swietlowka led energooszczednaDotychczas bardzo popularnym sposobem na oświetlenie biur i obiektów przemysłowych lub handlowych były świetlówki fluorescencyjne wypełnione gazem. Technologia jednak idzie do przodu i na rynku pojawiły się świetlówki LED. Bezpieczne dla środowiska, ekologiczne i energooszczędne. Dające o wiele więcej możliwości niż poprzedni typ oświetlenia. Wielu jednak zastanawia się czy warto w nie inwestować ze względu na wyższy koszt zakupu niż w przypadku świetlówek wypełnionych gazem. Niektórzy zastanawiają się również do jakiego typu pomieszczenia będą one odpowiednie.

Ekologiczne i oszczędne

Świetlówka LED to produkt, który zdecydowanie jest bezpieczny dla środowiska. Ekologia i dbanie o naszą planetę stanowi dziś jeden z bardzo ważnych tematów. Ludzie zdali sobie sprawę, że zmiany klimatu mają wpływ na codzienne życie i warto minimalizować negatywne skutki ludzkiej działalności. To jedna z pierwszych zalet świetlówek LED. Bardzo ważne dla kieszeni każdego użytkownika jest to, iż są one energooszczędne i mają większą żywotność niż fluorescencyjne poprzedniczki. Pozwalają oszczędzić nawet do 50 proc. energii. Niektóre z świetlówek LED mogą świecić 50 000 godzin. Jest to około trzech razy więcej niż świetlówki wypełnione gazem. Sprawia to, że oszczędza się również na wymianie oświetlanie.

Wysoka jakość precyzyjnego światła

dwie świetlówki led w oprawie wiszącejNiektórzy zarzucają lampom LED, że te mają mniej lumenów niż świetlówki fluorescencyjne, co daje gorsze światło. Nie jest to do końca prawda. Owszem świetlówki LED nie mogą pochwalić się tak dużą liczbą lumenów i strumienia świetlnego jak tradycyjne oświetlenie tego typu, ale ich światło jest o wiele bardziej precyzyjne. Dodatkowo mogą świecić w barwie ciepłej, neutralnej lub zimnej. Ta druga wynosi 4000-4500 kelwinów i jest bardzo zbliżona do naturalnego światła dziennego. Dzięki temu możemy zobaczyć pożądane przedmioty takimi, jakie są. Dlatego świetlówki tego typu warto umieszczać w pomieszczeniach, w których potrzebujemy precyzyjnego światła. Dodatkowo będzie ono przyjemne dla oczu i dobrze oświetli przedmioty.

Bezpieczne dla wrażliwych pomieszczeń

Oprawa świetlówek LED najczęściej wykonana jest z aluminium i plastiku. Dzięki czemu są bardziej odporne na zniszczenia i upadek niż źródła światła wypełnione gazem. Dlatego z powodzeniem mogą być umieszczane w pomieszczeniach, w których przechowywana jest żywność.

Zobacz: Jakie żarówki energooszczędne wybrać i od czego zależą ceny?

Doskonałe do częstego włączania i wyłączania

Ważną zaletą lamp LED jest to, że natychmiast świecą z pełną mocą. Nie potrzebują „rozgrzać się” jak świetlówki starszej technologii, które wymagały więcej czasu, by osiągnąć właściwą intensywność oświetlenia. Dlatego źródła światła LED mogą być montowane w pomieszczeniach, które wymagają częstego zapalania i gaszenia światła, np. łazienki czy oświetlenie zewnętrze. Jeśli już jesteśmy przy świetle zewnętrznym, to warto nadmienić, że świetlówki LED doskonale znoszą niskie temperatury.

Wyższa cena lamp LED niż tradycyjnych świetlówek nie powinna być przeszkodą dla oszczędnej osoby. Dzięki dłuższej żywotności i oszczędzaniu energii inwestycja w świetlówki LED jest opłacalna. Przy tym można zrobić coś dobrego dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *