Sposoby na oświetlenie altany i pergoli ogrodowej

Altany i pergole ogrodowe to doskonałe uzupełnienie przydomowej przestrzeni. W altanach świetnie spędza się czas podczas ciepłych dni, gdy wspólnie z rodziną można zjeść obiad na świeżym powietrzu lub zorganizować przyjęcie dla bliskich w letni wieczór. Doskonale odpoczywa się także w pergolach ogrodowych, czytając książkę w towarzystwie pnących się po szczeblach roślin. To również świetne miejsce do relaksu w przyjemny ciepłą noc.

Te wszystkie wspaniałe funkcje, jakie może spełniać altana i pergola ogrodowa w przyjemne wieczory, wymagają bardzo ważnego składnika: oświetlenia. Oczywiście nie byle jakiego i nie z przypadku, ponieważ takowe może popsuć cały nastrój.

Czytaj również: Jak zamocować kinkiet zewnętrzny lub lampę na elewacji w styropianie?

Światło w pergoli potrzebuje zasilania

Zanim jednak dojdzie do decyzji jakie lampy najlepiej przydadzą się w oświetleniu altany i pergoli ogrodowej należy zapewnić dopływ prądu do tych miejsc. Można to zrobić na kilka sposób. Zatrudnić specjalistów, którzy pod ziemią doprowadzą przyłącze do pożądanego miejsca. Kable będą przykryte trawnikiem, dzięki czemu nikt nie będzie się o nie przewracał. Nie dojdzie również do ingerencji w estetykę otoczenia, wystające łącza czasem psują efekt pięknego ogrodu, nad którym pracowano pieczołowicie.

Innym sposobem jest poprowadzenie łączy górą. Dzięki temu kable trochę uciekną z pola widzenia użytkowników altany i pergoli ogrodowej. Niestety przy szerszym spojrzeniu na ogród nadal będą widoczne, co znowu może popsuć estetykę przydomowego otoczenia. Wyjściem z tego problemu jest także zakup agregatu prądotwórczego, który używany byłby wyłącznie w trakcie przyjęć w altance. Można również na czas użytkowania altanki pociągnąć przedłużacz podłączony do gniazdka w domu. Niektórzy wolą posiłkować się energią słoneczną i wyposażać altanki i pergole w lampy solarne. Nie świecą one jednak z taką intensywnością jak urządzenia oświetleniowe zasilane prądem z tradycyjnego źródła. Dlatego zaleca się zaopatrzenie w kilka takich lamp.

Czytaj również: Podświetlane donice do ogrodu i na taras

Lampy wiszące jako główne oświetlenie altany

Idealnym sposobem na oświetlenie całej altany, a przede wszystkim środka, gdzie znajduje się najczęściej stół,, to montaż na suficie lampy wiszącej. Warto w tym wypadku zakupić oświetlenie typowo tarasowe. Doskonale sprawdzają się w roli głównego  oświetlenia altany lampy wyposażone w szklane lub metalowe żyrandole. W przypadku mniejszych altanek lub pergoli można zaopatrzyć się w drobne urządzenia oświetleniowe imitujące małe latarenki czy lampy naftowe. Tworzy to niesamowity klimat.

Jeśli chodzi o altany urządzone w nowoczesnym stylu, to doskonale do nich pasują lampy LED o płaskiej powierzchni. Świetnie wtapiają się w tło i uzupełniają modernistyczny design. Dodatkowo nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Kinkiety jako oświetlenie pomocnicze pergoli

Zdarza się tak, że jedno główne oświetlenie może nie wystarczyć. Dlatego warto się zaopatrzyć w kinkiety, która można zamontować na kolumnach podpierających altany czy pergole ogrodowe. Dają one delikatne i klimatyczne światło. Świetnie wyglądają w przypadku małych pergoli ogrodowych, przy których nie zawsze potrzebne jest mocne oświetlenie. Ważne jest to, by przy pnących się po ściankach altan i pergoli roślinach nie montować oświetlenia, które mocno się nagrzewa, ponieważ może to negatywnie oddziaływać na rośliny.

Jeśli to również nie stanowiłoby wystarczającego oświetlenia, ciekawym pomysłem są reflektory ogrodowe. Sterowane niezależnie od lamp w altanie mogą być włączane w razie potrzeby. Pięknie podświetlają otoczenie i znajdujące się w nim obiekty. Po ich użyciu żadne dodatkowe oświetlenie nie będzie już potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *