Problem z oświetleniem – czy żarówki i lampy LED mogą się przepalić?

Bezpieczne dla środowiska, ekologiczne, energooszczędne, nowoczesne i dające bardzo dobrej jakości światło – to kilka słów, którymi z pewnością można określić żarówki LED. Wyjątkową ich zaletą jest także to, że potrafią świecić naprawdę długo. Niektórzy producenci wytwarzają lampy ledowe święcące nawet 50 000 godzin. To trzy razy więcej niż świetlówki wypełnione gazem i 500 razy więcej od tradycyjnych żarówek. Dlaczego zatem zdarza się, że niektórych z nich przepalają się bardzo szybko po pierwszym włączeniu?

czy taśma led może się zepsuć

Czy lampa LED może się przepalić?

Wydając pieniądze i czytając na opakowaniu czas świecenia energooszczędnej żarówki ledowej liczony w kilkudziesięciu tysiącach godzin, każdy ma prawo oczekiwać, ze przez bardzo długi czas nie będzie musiał wchodzić na drabinę, by zmieniać żarówkę. Niestety, lampy LED to urządzenia, które również ulegają awariom. Nie są to jednak awarię polegające na tym samym, co można pamiętać z usterek tradycyjnych żarówek. Fachowo rzecz ujmując, lampy  LED nie mogą się przepalić. A to dlatego, że diody ledowe w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek nie posiadają zwornika. Dlatego „przepalanie”, o którym mowa w tytule ujmiemy w cudzysłów, choć i tak każdy wie o co chodzi.

Co stoi za „przepaleniem” się ledów?

Istnieją dwa główne powody, przez które żarówka LED może się „przepalić”. Jednym z nich są usterki związane z siecią elektryczną. Zdarza się, że jest ona niedokładnie wykonana, przewody są zabrudzone lub zaśniedziałe. To wszystko powoduje, że dochodzi do iskrzenia i skoków napięcia. Bardzo nie lubią tego elektroniczne przetwornice lamp, co objawia się w „przepalaniu” nowoczesnych żarówek LED SMD. Nie zalecamy jednak sprawdzania stanu sieci elektrycznej na własną rękę. Konieczne tutaj będzie poproszenie o pomocną dłoń fachowca.

czy lampy led się przepalą - jakie kupićŻarówki LED nie emitują promieniowania nadfioletowego i podczerwonego, które, jak w przypadku tradycyjnych żarówek, nagrzewa oświetlane przedmioty. Nie znaczy to jednak, że lampy ledowe przepełnia zimno. LED również emitują ciepło, choć nie w takiej ilości jak tradycyjne żarówki. Niewłaściwy system odprowadzania ciepła – spowodowany np. wadliwymi oprawami – również może doprowadzić do „przepalanie” się żarówki LED. W tańszych lampach tego typu mogą również występować słabej jakości podzespoły. Za odprowadzenie ciepła produkowane przez diody odpowiada radiator. Jeśli jest słabej jakości, to nie spełni odpowiednio swojej roli. To wszystko może doprowadzić do tego, że żarówka LED osiągnie zbyt wysoką temperaturę i przestanie świecić. Czasem zdarza się, że dużej ilości ciepła nie wytrzymują delikatne komponenty całego urządzenia i lampa ledowa przestaje działać.

Warto również sprawdzić klasyfikację IP zamontowanej lampy, która mówi o właściwościach danego urządzenia: odporność na uszkodzenia mechaniczne i wodę. Być może żarówka LED została zamontowana w pomieszczeniu o wilgotności większej niż jest w stanie wytrzymać.

Jaką lampę LED wybrać by długo świeciła?

  • wybrać lampę dobrego producenta (lista sprawdzonych producentów oświetlenia) – zwykle gwarancje jaką dają na diody LED to nawet 5-10 lat,
  • jeśli żarówkę mocujesz w oprawie – musi być szczelna (sprawdź stopnie ochrony IP) i posiadać odpowiednią wentylację,
  • postaw na producenta, który posiada własny serwis i naprawi lampę bez konieczności jej wyrzucania i kupna nowej,

Żarówki LED to bardzo dobry sposób na oświetlenie. Nowoczesne, energooszczędne, ekologiczne i o długiej żywotności. Niestety, tak jak wszystko w naszym świecie, nie są perfekcyjne. Lampy LED także ulegają awarii. Nie warto jednak załamywać rąk. Należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki i czym prędzej zabrać się do wyeliminowania problemu.

3 thoughts on “Problem z oświetleniem – czy żarówki i lampy LED mogą się przepalić?

  1. Zwykłe żarówki działały lepiej od kaloryferów i mat grzewczych. Oddawały ciepła z 95% pobranej energii, a tylko 5% to było światło. Ledy to inna bajka i z nich ogrzewania nie będzie, nie poparzycie się, zużyjecie mniej energii. Czego więcej chcieć?

  2. Nie raz żarówki w domu służyły za ogrzewanie. Pamiętam takie 200W albo i lepiej. Prądu żarły co nie miara, ale kto na to patrzył jak kosztował grosze.

  3. I ledem dobrym idzie się sparzyć. Tylko moc musi być większa i napięcie najlepiej 223V

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *