Pomysły na doświetlenie ciemnych i małych pomieszczeń

Co zrobić gdy pokój jest za ciemny?

Małe i ciemne pomieszczenia mają swoje zalety. Dobrze urządzone wyglądają przytulnie, a stylizowane w ciepłych barwach sprawiają wrażenie przyjaznych i przyjemnych pomieszczeń. Niestety nie zawsze są one dobrze oświetlone. Nierzadko powoduje to w przebywających w pomieszczeniu dekoncentrację i zmęczenie. Negatywnie wpływa na samopoczucie, co w czasie użytkowania pomieszczenia daje się we znaki. Sprawa z doświetleniem takiego miejsca musi zostać należycie przemyślana. Przede wszystkim z tego powodu, że lampy nie mogą zajmować wiele cennego miejsca i same w sobie nie powinny potęgować ciemnego wrażenia pomieszczenia.

Wykorzystaj światło dzienne, kolory ścian i dekoracji

Kolory ścian mają znaczenie w małych i ciemnych pomieszczeniach

Przede wszystkim należy zadbać o to, by małe ciemne pomieszczenie stało się przestrzenne i jaśniejsze – dzięki odpowiednim kolorom ścian, mebli i ułożeniu. Oczywiście zasada ta dotyczy również urządzeń oświetleniowych, które powinny rozjaśniać przestrzeń samymi sobą nawet nie będąc włączonymi. Dlatego należy wybierać lampy z kloszami i żyrandolami o jasnych i zimnych barwach. Świetnie w małych i ciemnych pomieszczeniach sprawdzają się przeźroczyste szklane klosze. Spełniają zarówno funkcję rozjaśniającą jak i potęgującą wrażenie większej przestrzeni. Doskonale w małych przestrzeniach sprawdzają się lampy, które nie zajmują wiele miejsca, a ich kształt stanowi wyłącznie podkreślenie stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie, i nie dominują przysadzistym designem.

Czytaj również: Kiedy przydaje się włącznik światła z regulacją natężenia?

Jeśli istnieje możliwość, to warto wyposażyć pomieszczenie w dodatkowe okno – najlepiej z nasłonecznionej strony. To najlepszy sposób na to, by doświetlić małe i ciemne pomieszczenie w ciągu dnia, jednak jest najbardziej kosztowny i skomplikowany ze wszystkich.

Sztuczne oświetlenie małego i ciemnego pomieszczenia

Wykorzystaj potencjał światła dziennego

Jeśli już w głowie powstał pomysł jak sprawić, by małe i ciemne pomieszczenie wyglądało na przestronniejsze i jaśniejsze w dzień, to warto teraz na wszystko spojrzeć z punktu widzenie po zmroku. Przede wszystkim lampa nie może zabierać zbyt wiele cennego miejsca. Dlatego warto zrezygnować z wysokich lamp podłogowych. Świetnie sprawdzają się tutaj lampy sufitowe przylegające do sufitu. Najlepiej, gdy urządzenie zawiera kilka źródeł światła, a każde z nich możemy skierować w inną stronę. Dobrze jest, gdy oprawy lamp nie są matowe, ponieważ takie, choć efektownie wyglądają, przyciemniają. Warto zadbać o to, by klosze urządzeń oświetleniowych doskonale rozpraszały światło i wzmacniały efekt jasności.

Świetnym pomysłem jest też wybranie najciemniejszego miejsca w pomieszczeniu (lub kilku) i nad nimi umieszczenie lamp ściennych. Wysoko umieszczone nie ingerują w przestrzeń, po której porusza się człowiek, przez co nie zabierają potrzebnego do funkcjonowania miejsca. Warto zadbać o to, by ich światło było punktowe i precyzyjnie oświetlało pożądane miejsce.

Ciekawym rozwiązaniem jest także podświetlenie półek lub obrazów. Takie oświetlenie nie zabiera wiele miejsca. Wprawdzie nie daje światła wystarczalnego do pracy lub zabawy, lecz stanowi doskonałe uzupełnienie głównych urządzeń oświetleniowych. Jest bardzo oryginalne i daje przyjemna poświatę, która roztacza przytulną atmosferę.

Powyższe pomysły sprawiają, że małe i ciemne pomieszczenie nie jest skazane na porażkę. Użytkujący je również nie muszą skazywać siebie na dekoncentrację, zmęczenie i złe samopoczucie. Czasem wystarczą niewielkie zmiany, by pomieszczenie przeszło wielką metamorfozę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *