Oświetlenie basenowe wodoszczelne. Jakie lampy dobrać?

Lampy basenowe zwane również reflektorami podwodnymi to urządzenia, które oświetlają nieckę basenu. Bez względu na to czy basen znajduje się pod gołym niebem, w zamkniętej hali to zawsze znajdują zastosowanie. Nie tylko chodzi o piękną ozdobę basenu. Reflektory podwodne to również są bardzo praktyczne, a wręcz wymagane w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Mogą również pełnić funkcję relaksacyjną, jednak to zależy już od rodzaju lamp. Ale o tym za chwilę.

oświetlenie led do basenu - jak zrobicBezpieczeństwo – tylko sprawdzone oprawy LED na 12 V i 24 V

Zanim będzie mowa o funkcja ozdobnych i relaksacyjnych najpierw należy poruszyć temat wodoszczelności i bezpieczeństwa. Nie od dziś wiadomo, że urządzenia elektroniczne i woda to niezbyt dobre połączenia. Na szczęście współczesna technologia oferuje dostęp do lamp wyposażonych w wodoszczelne oprawy, które nie przepuszczają wody.

Tutaj rodzi się pytanie: jakie to są lampy? Należy sięgnąć po urządzenia oświetleniowe, na których widnieje oznaczenie IP68. Zapewnia nam to możliwość długotrwałego zanurzenia lamp na głębokości 1 metra. Jeśli lampa ma znajdować się jeszcze głębiej w niecce basenu, to trzeba zaopatrzyć się w taką, której oznaczenie na pudełku to IP68-3. Dzięki temu urządzenie może znajdować się na głębokości do 3 metrów. Ważna jest również odporność na zewnętrzne uszkodzenia. Wystarczająca powinna być ta na poziomie IK10.

Maksymalna moc z jaką zasilane są lampy montowane w basenie to 24 V, choć najczęściej wybierane są 12 V. Mogą zostać zamontowane również lampy stałoprądowe, lecz tylko te z oznaczeniem SAFE. Przy wybieraniu miejsc montażu lamp warto przemyśleć je tak, by były w celu łatwej wymiany w wypadku awarii lub konserwacji uszczelek wodoszczelnych opraw. Dzięki przemyślanemu rozmieszczeniu obędzie się bez dodatkowych dużych kosztów.

oświetlenie basenu w ogrodzie domowym

Halogeny czy LED?

W kwestii oświetlenia basenowego użytkownik staje przed wyborem lampy halogenowe czy LED? Wszystkie z nich mają swoje wady i zalety. Przede wszystkim lampy halogenowe są tańsze od diod LED, jeśli chodzi o jednorazowy zakup. Natomiast urządzenia ledowe pobierają o wiele mniej energii, przez co są oszczędniejsze. Jeśli decyzja padnie na zamontowanie halogenów, to należy zakupić te o mocy przynajmniej 200 W. W przypadku diod LED wystarczą lampy o mocy 50 W. Co nie znaczy, że większa moc będzie niestosowna.

Relaks na basenie w romantycznym świetle

podwodne oświetlenie w basenieNie tylko pływanie i zabawy w wodzie powodują, że doskonale relaksujemy się na basenie. Wiele zawdzięcza się również atmosferze, która panuje w pomieszczeniu. Dużo do powiedzenia w tej kwestii mają także światła zamontowane w basenie. Diody LED RGB to lampy, które umożliwiają świecenie w różnych barwach. To nie tylko piękna i efektowna ozdoba, ale także możliwość relaksu na innym poziomie. Różne barwy mogą oddziaływać na stan użytkownika basenu. Kolor żółty odpowiada za wzmacnianie umysłu i pobudzanie do działania. Barwa czerwona również pobudza do efektywności, ale także niweluje melancholię. Kolor niebieski świetnie koi zmysły. Zieleń polepsza koncentrację i percepcję. Natomiast biel zapewnia harmonię i spokój.

Przeczytaj również: Oznaczenia IP na lampach i oprawach – co znaczą?

Przy doborze lamp do oświetlenia basenowego należy kierować się przede wszystkim zapewnieniem bezpieczeństwa i montażem lamp wodoszczelnych o odpowiednim poziomie. Gdy te kwestie zostaną spełnione, wtedy warto skierować swą uwagę na relaks i zapewnienie przyjemnej atmosfery na basenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *