Na jakiej wysokości zamontować włącznik światła do oświetlenia?

Jakie wysokości włączników oświetlenia i gniazdek będą najlepsze w codziennym użytkowaniu? Elektrycy niech się wypowiedzą 🙂

Chodzi mi dokładniej o pomieszczenia. Na korytarzach i pokojach do oświetlenia górnego to zrobię około 100 cm od podłogi. A jak w sypialniach obok szafek, w łazienkach?

Czy są normy jak się je montuje czy raczej uwzględnić wzrost domowników?

12 komentarzy do: “Na jakiej wysokości zamontować włącznik światła do oświetlenia?

 1. Ilu elektryków tyle opinii. Mówi się, iż nie powinny być niżej niż ten 1 m nad podłogą. Często błędy jakie ludzie popełniają to nie wliczają wylewek, podłóg, styropianów, ia później trzeba od nowa puszki wiercić i wszystko przekładać. Pamiętaj o tym to sobie oszczędzisz roboty.

  Kwestia wysokości. Jedni wykonują włączniki na 100 cm, jeszcze inni na 120, a spotkałem standard, że na 130cm. No i co zrobisz. Każdy chyba robi pod siebie. Sam dobierz wysokość – zamknij oczy i kilka razy markerem oznacz gdzie twój mózg szuka włącznika 🙂 zbadaj odruch. Pewnie to będzie wysokość podobna do tego gdzie obecnie mieszkasz.

  Z włącznikami problem taki by w nie trafić w nocy. Moje doświadczenie jest takie, że za rok przywykniesz do nowych nawet gdybyś zamontował je na 90 cm.

  Na gości nie patrz, ci i tak muszą go szukać po ścianie.

 2. Włączniki w łazience to robisz jak na projekcie. Jeśli masz. Musisz dobrze zaplanować gdzie będzie lustro czy szafka. Z łazienką jest o tyle łatwiej, że zanim położysz płytki to przesuniesz włącznik tam gdzie chcesz. I tak kładziesz płytki i tak. W sypialni podobnie. Musisz mieć gdzieś pod ręką bo rozumiem, że chodzi ci o włączniku przy łóżku do kinkietu lub innej lampy ściennej czy wiszącej. Też powinieneś wiezieć gdzie i jaka szafka nocna będzie stała, żeby nie wypadł ci włącznik światła za taką szafką. Rękę ciężko wsadzić i szukać po ciemku.

 3. Witam i podczepiam się o pytanie tylko trochę w innej kwestii. Chodzi o położenie wyłączników światła. Jeśli światło jest zgaszone w pomieszczeniu to przyciski włącznika powinny być wciśnięte na górze czy na dole. Jak zapalamy to wciskamy dół czy górę? Sprawa jest kuriozalna bo chłopaki ode mnie kładli jak popadnie biały montaż. Klient się oburzył, że w jednych pokojach zamontowane tak, a w drugich inaczej. Osobiście powiem, że nigdy na to nikt mi uwagi nie zwrócił, a i pracownicy również.

  Jest jakiś standard lub norma, która o tym wspomina?

  Dla mnie powinno być włączenie – wciśnięcie dołu przycisków, a wyłącznie wciskając górę.

 4. Nie znasz podstaw kolego. A wiesz jak jest w hydraulice z zaworem zamykającym? Jak jest otwarty to rączka skierowana jest w tym samym kierunku co przepływ wody. Jak zamknięty to powstaje krzyż czyli przepływu nie ma. Podobnie masz z włącznikami oświetlenia. Żyrandol lub lampa zamocowana jest u góry sufitu. Jeśli więc zapalasz lampę to klikasz górną część włącznika. Jeśli gasisz to dolną.

  Mam nadzieję, że wyjaśniłem temat 🙂 Naucz tych swoich gamoni.

 5. Hehe, macie takie problemy 🙂

  To jak będzie z włącznikiem schodowym koledzy 😛

   

 6. W tym przypadku nie ma to znaczenia. Mówimy o włącznikach w pokojach. Nie czepiaj się cwaniaku 😛

 7. Chciałem wrócić jednak do mojego pytania odnośnie wysokości włączników. W sumie to bardziej o odległości od ościeżnicy drzwi. Ile cm od drzwi powinien się znajdować?

 8. Ja montuje na 10 cm od ościeżnicy jeśli jest taka możliwość. Często drzwi są na dwóch sąsiadujących ścianach, że puszki do włącznika nie można wcisnąć.

 9. Z wysokością jest tak, że lepiej dać więcej. Nie wiesz do końca ile styropianu pójdzie, ile wylewki, jaka podłoga. Jak podłoga nie równa czasem po 5cm na domu. Bezpiecznie będzie włącznik na 120 cm.

  Pozdrawiam

 10. wysokość włączników oświetlenia dla dzieci
  Spolszczenie automatyczne, ale można wiele zrozumieć i wyciągnąć wnioski

  electriced.ru/pl/sockets-and-switches/the-correct-arrangement-of-the-switches-the-height-of-the-sockets-from-the-floor-what-you-need-to-know-and-take-into-account/

  Pozdrawiam

 11. No montaż na 160 cm to już lekka przesada, ale znając życie ktoś tak ma dzięki pomysłowym elektrykom 😀

 12. Schodowy? Jeśli tylko w 2 miejscach to lipa. Ale jak w trzech lub więcej to przyciski (tastery) i przekaźnik bistabilny. Koszt 2 przełączników i schodowego tyle samo co 3 klawisze i przekaźnik. Do tego przewód 3 żyły nie 5. Co do wysokości, ja robię 105 dolna część pstryka. 15 centów od wewnątrz drzwi. Co do przewodów, YDY, na drewnie NYM-J + peszel, podłoga – wszystkie przewody w peszlu, żadne płaskie. Cipuszki normalne nie posiadają przepustów płaskich tak jak dławice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *