Na jakiej wysokości zamontować kinkiet w mieszkaniu?

Kinkiet to lampa, której specjalna budowa pozwala na umieszczenie urządzenia oświetlającego na ścianie. W niektórych przypadkach stanowi oświetlenie wspomagające, które daje dodatkowe, najczęściej precyzyjne światło, w miejscach, gdzie jest zbyt ciemno. Spełnia także funkcje dekoracyjną, oświetlając ścianę lub to, co na niej wisi. Kinkiet może stworzyć także cudowną atmosferę, w której przebywanie będzie samą przyjemnością.

Wysokość umieszczenia kinkietów – ogólne zasady

Wysokość na jakiej należy zamontować kinkiet zależy od pomieszczenia i funkcji jaką ma lampa spełniać. Profesjonaliści zajmujący się dekoracją wnętrz przyjmują, że w przypadku kinkietów, które świecą w górę i dół, najlepszym wyjściem jest montaż na wysokości 160-170 cm. Są to najczęściej kinkiety, których zadaniem jest przede wszystkim oświetlenie ściany. Pełnią funkcje dekoracyjną i tworzącą atmosferę. Oczywiście, jeśli na ścianie znajduje się element, który ma zostać podświetlony to warto tę wysokość dostosować do obiektu.

W przypadku kinkietów, które świecą światłem ogólnym za najlepszą przyjmuje się wysokość 180-200 cm. Wszystko po to, by kinkiet nie przeszkadzał w codziennym użytkowaniu mieszkania, a domownicy nie chodzili z guzami na głowach.

Gdzie zamocować kinkiety w sypialni

Kinkiety bardzo często montowane są w sypialniach. Tam najczęściej spełniają dwie role, o których była mowa wyżej. Mogą doskonale zbudować przyjemną i przytulną atmosferę, która pomoże w relaksie i przygotowaniu do snu. Służą również jako lampa, która umożliwia wieczorną lekturę przed snem. Polecane jest montowanie kinkietów bezpośrednio na ścianie nad łóżkiem. Najlepsza wysokość to 75 cm licząc od górnej krawędzi materaca łóżka. W przypadku lamp świecących bardzo jasnych światłem można kinkiet zamontować nieco wyżej. Lampa umieszczona na odpowiedniej wysokości nie razi oczu, lecz daje odpowiednie światło do czytania.

Czytaj również: Oświetlenie ściany z cegły w sypialni

Lampy ścienne mocowane w łazience

Często spotykanym rozwiązaniem w kwestii oświetlenia łazienki są kinkiety zamontowane obok lustra. Dzięki temu można otrzymać precyzyjne światło, które pomoże w zrobieniu pięknego makijażu czy dokładnym ogoleniu twarzy. Bardzo ważne jest to, by lampa nie zasłaniała powierzchni lustra. Najlepszą wysokością dla kinkietów w łazience przy lustrach jest wysokość oczu, czyli około 160 cm od podłogi. Pożądany efekt da wyłącznie oświetlenie symetryczne umieszczone z obu stron.

Czytaj również: Czy można zamontować kinkiet lub lampę bezpośrednio na lustrze?

Wysokość montażu kinkietów należy przede wszystkim dostosować do wysokości pomieszczenia oraz funkcji jakie będzie lampa pełniła. Umieszczenie lampy mającej za zadanie upiększyć swoim światłem ścianę blisko sufitu nie będzie dobrym pomysłem. Kinkiety, które pomagają w dobieraniu garderoby, goleniu czy robieniu makijażu warto montować przy lustrach na wysokości oczu. Z kolei te, które mają stanowić uzupełnienie ogólnego światła dobrze jest umieścić tak, by nie uderzano o nie głową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *